Las Fallas w Walencji – Święto Ognia

0
8250
Las Fallas w Walencji

Las Fallas w Walencji jest jednym z największych hiszpańskich fiest nie tylko w tym regionie ale również w całej Hiszpanii. Coroczne święto odbywa się 15-19 marca. Mieszkańcy i artyści przygotowują się cały rok by to właśnie podczas tego święta zaprezentować swoje prace. Fiesta przyciąga do hiszpańskiego miasta rzeszę turystów i nie ma co się dziwić ponieważ efekty jest piorunujące.

Głównymi aktorami święta ognia są rzeźby zrobione z różnego rodzaju tworzywa typu: karton, styropian, drewno, wosk. Ostatniego dnia, na ulicach Walencji zostaną w efektowny sposób spalone tworząc spektakularny efekt. Figury wykonują zarówno znani i cenieni artyści jak i również mieszkańcy z każdej dzielnicy miasta. Niektóre z nich sięgają nawet 30 metrów i zwykle nawiązują do problemów politycznych czy społecznych. Rzeźby pojawiają się na ulicach już pierwszego dnia święta Las Fallas w Walencji.

Historia Fallas de Valencia

Słowo “falla” zostało zaczerpnięte z języka walenckiego i oznacza pochodzenie. Aby odtworzyć historię święta Las Fallas w Walencji, należy cofnąć się do XVI wieku. Obecne coroczne obchody w hiszpańskim mieście zawdzięczamy dawnym cieślom. Mężczyźni każdego roku przed dniem św. Józefa, wystawiali przed swoje warsztaty drewno, które im zostało. Następnie ku czci świętego patrona, drewno palono. Z czasem z owego materiału zaczęły powstawać kukły imitujące ludzkie postacie. Święto Las Fallas w Walencji zaczęło nabierać coraz większego rozgłosu a mieszkańcy rozpoczęli konstruować coraz więcej kukieł przybranych odzieżą, bawiąc się na ulicach miasta Walencji do samego rana.

Obchody Fallas de Valencia

Przedsmak obchodów święta Las Fallas w Walencji tak naprawdę rozpoczyna się w ostatnią niedzielę lutego. Wówczas to miasto wybiera tzw. “Fallera Mayor” czyli królową fiesty, oficjalnie zapraszając na obchody święta Fallas de Valencia. Następnie przenosimy się już do 15 marca czyli pierwszego dnia uroczystości. Dokładnie o godzinie 14:00 pod ratuszem Walencji zaczyna się mascletà czyli najgłośniejszy i najbardziej efektowny na świecie pokaz petard. Ruch uliczny zamiera na 10 minut a kto może gromadzi się na głównym placu w Walencji, by posłuchać grzmiących i oszałamiających eksplozji. Od tego momentu, każdego dnia uczestnikom wydarzenia towarzyszą koncerty, pokazy sztucznych ogni, parady ulicami miasta z kukłami i orkiestrami.

Największą atrakcją święta Las Fallas w Walencji są oczywiście rzeźby przygotowane w dwóch kategoriach: dziecięcej i dorosłej. W ciągu tych kilku dni przygotowanych jest wiele atrakcji. Jedną z nich jest konkurs na najlepsza i najoryginalniejszą kukłę. Dodatkowym interesującym wydarzeniem jest tzw. “Calle de Sueca”. Jest to ogromna konstrukcja, wysadzana ogromną ilością świateł. Rozbłyska na całą noc, dając nieprawdopodobny efekt. Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, iż podczas święta Las Fallas w Walencji nie ma co liczyć na długi sen. Każdego poranka w czasie tego ogromnego wydarzenia towarzyszy tzw. “desperta” (pobudka). Ulicami miasta towarzyszą liczne orkiestry z tancerzami i śpiewakami, bawiącymi się i cieszącymi z nadejścia wiosny.

Ostatniego dnia (19 marca) a dokładniej nocy odbywa się najbardziej wyczekujący punkt programu zwany Noche de la Crema (Noc Płomieni). To spektakularne widowisko przyciąga rzesze turystów z całego świata. Całe miasto wyczekuje na “fallerę” a dokładniej wybraną osobę która daje sygnał do rozpoczęcia spalania podziwianych przez ostatnie kilka dni rzeźb i konstrukcji. Cały spektakl rozpoczyna się o 22:00 gdzie odpalona zostaje petarda przez fallerę. W pierwszej kolejności płoną kukły dziecięce, natomiast później zapalane zostają rzeźby dorosłych. Cała Walencja płonie, ciesząc się przywitaniem wiosny.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>



Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Walencji>>

 

Zobacz także:

➤  LA TOMATINA – bitwa na pomidory

➤  SAN FERMIN (Hiszpania) – gonitwy byków w Pampelunie

➤  Boże Narodzenie w Hiszpanii – zwyczaje świąteczne, potrawy

➤  Sjesta w Hiszpanii – część kultury i tradycji

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here