Madryt (Hiszpania) jest miastem jedynym w swoim rodzaju. Jest to stolica Hiszpanii, kryjąca w sobie gamę zabytków i atrakcji turystycznych ale również miasto futbolu. To właśnie tu jest siedziba takich piłkarskich klubów jak Real Madryt i Atletico Madryt którzy są jednymi z najsilniejszych i najbardziej popularnych klubów na całym świecie.

Madryt jest największym miastem w Hiszpanii i trzecim do do wielkości w całej Unii Europejskiej. Położony w środkowej części kraju na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża Sierra de Guadarrama. Miasto zostało stolicą Hiszpanii w 1561r. Jest siedzibą parlamentu, rządu, ministerstw i wielu innych przedstawicielstw międzynarodowych, a co najważniejsze oficjalną rezydencją króla Hiszpanii.

Najważniejsze zabytki które warto zobaczyć w Madrycie

Pałac Królewski

Pałac Królewski w Madrycie (pełna nazwa Palacio Real de Madrid lub Palacio de Oriente) to miejsce numer jeden, które trzeba zwiedzić będą w stolicy Hiszpanii. Ten piękny kompleks pałacowy zbudowany został w XVIII wieku przez króla Filipa V Burbona. Prezentuje styl klasycystyczny i rokoko. Jest uznany za oficjalną siedzibę króla Hiszpanii aczkolwiek rodzina królewska zamieszkuje w Palacio de la Zarzuela na obrzeżach Madrytu. Co można zwiedzić w Palacio Real? Otóż jest wiele atrakcji jak dzieła z malarstwa Caravaggia czy D. Velázqueza czy imponujące freski tj. Giovanniego Battisty Tiepolo Alegoria Monarchii Hiszpańskiej. Dodatkowo interesująca jest kolekcja broni czy pancerzy która była własnością władców hiszpańskich. W Pałacu Królewskim zobaczymy także zabytkowe przepiękne meble, porcelanę, obrazy oraz robiące wrażenie skrzypce A. Stradivariusa.

Kup bilet online>>

Katedra La Almudena

Jej pełna nazwa to Santa María la Real de La Almudena i jest to najważniejsza świątynia w Madrycie. Jej budowa rozpoczęła się w XVIII wieku i przez wiele lat nie była dokończona. Nastąpiło to dopiero w 1993r. Jej styl jest czysto neoklasyczny a budynek umieszczony jest w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. Catedral de la Almudena jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Almudena i posiada dwie kaplice boczne z ołtarzami, które poświęcono współczesnym świętym. W 1993r. Katedra Almudena w Madrycie została poświęcona przez Papieża Jana Pawła II. Można również zaobserwować pomnik Papieża widniejący obok świątyni.

Madryckie place

W Madrycie możemy napotkać się na wiele placów mających ogromną wartość kulturową i historyczną. Jednym z najważniejszych jest owalny plac Puerta del Sol (Brama Słońca). Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Madrycie i w całej Hiszpanii. Znajduje się w centrum miasta a nazwa pochodzi od historycznej miejskiej Bramy Słońca. Na placu zwiedzimy pomnik z 1994r. Karola III (księcia Parmy i króla Neapolu) oraz symbol Madrytu – statua niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe. Dodatkowo warto zajrzeć do dawnej siedziby Poczty Królewskiej (Casa de Correos) a Zegar na Placu Puerta del Sol jest również jednym najsłynniejszych elementów w stolicy Hiszpanii.

Kolejnym ważnym placem jest Plaza Mayor (Główny Plac), który podobnie jak Puerta del Sol jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych placów w Hiszpanii. Nazywany jest również „teatrem pod niebem Madrytu” i posiada niezmiernie bogatą historię. Podobno ozdabia go dokładnie 237 balkonów z pobliskich kamienic. Dostrzeżemy tu także freski na Casa de la Panaderia oraz pomnik Filipa III na koniu. Kolejnym placem godnym uwagi jest Plaza de España (Plac hiszpański). Dostrzec tu można pomnik Cervantesa oraz posągi Don Quijote’a i Sancho Panzy. Charakterystycznymi elementami Placu Hiszpańskiego w Madrycie należą również wieżowce Edificio de Espada oraz Torre de Madrid. Warto także zobaczyć pozostałe place w Madrycie: Plaza de Cibeles, Plaza de Colón (Plac Kolumba), Plaza Cánovas del Castillo, Plaza de Oriente, Plaza de Toros de las Ventas, Plaza de Santa Ana oraz Plaza de la Villa.

Puente de Segovia

Ten madrycki most składa się z dziewięciu łuków z dostawioną bramą. Jest najstarszym mostem w Madrycie wykonanym w latach 1582-1584 na zlecenie króla Filipa I. Jego wykonawcą był architekt Juan Herrer. Przepływa pod nim rzeka Manzanares a most jest przedłużeniem ulicy o tej samej nazwie.

Świątynia Debot

Ta starożytna egipska świątynia pochodzi z II wieku p.n.e. Dla publiczności została otworzona w 1972r. a mieści się na górze Principe Pio (aktualnie). Z Świątynią Debod (Templo de Debod) wiąże się interesująca historia. Otóż przy budowie Tamy Asuańskiej wystąpiły komplikacje grożące zalaniem egipskich zabytków. W owej sytuacji UNESCO próbowało ratować cenne zabytki i jednym z krajów, które udzieliło pomocy była Hiszpania. Władza Egiptu w ramach wdzięczności podarowały właśnie Świątynię Debot.

Najlepsze atrakcje które warto zobaczyć w Madrycie

Plaza de Toros de las Ventas – arena do walki byków

Plaza de Toros de las Ventas to jedna z ważniejszych i największych aren walk byków w Hiszpanii. Może pomieścić nawet 25000 widzów na widowni. Obiekt znajduje się w dzielnicy Guindalera i został zbudowany w latach 1929- 1931. Architektem odpowiedzialnym za budowę był José Espeliú, który zaprojektował arenę w stylu neo-mudéjar. Walki mają miejsce w niedziele i święta, głównie w sezonie trwającym od marca do października. Szczególne natomiast są uroczystości Świętego Izydora (patrona Madrytu), które trwają od połowy maja do połowy czerwca, kiedy to korridy odbywają się co dzień. Bilet wstępu możesz kupić tutaj.

Stadion Realu Madryt – Estadio Santiago Bernabéu

A teraz coś dla fanów futbolu czyli nieskazitelny stadion piłkarskiego klubu Real Madryt ponieważ piłka nożna podobnie jak w Polsce cieszy się ogromnym uznaniem. O ile z zewnątrz stadion nie robi imponującego wrażenia to wewnątrz budzi respekt. Zwiedzanie można podzielić na kilka części. Na samym początku podziwia się niesamowity widok na obiekt z najwyższej trybuny. W późniejszym etapie zwiedza się muzeum związane ze stadionem, interaktywne muzeum gdzie można zobaczyć m.in archiwalne materiały z meczów. Dodatkowo można wejść do szatni zawodników i sali konferencyjnej (w tym miejscu odbywają się spotkania z dziennikarzami). Nie ominie się ławki rezerwowych czy tunelu prowadzącego na boisko. Dostępny jest również sklepik gdzie można kupić gadżety związane ze stadionem.

Kup bilet online>>>

Park Retiro

Godnym uwagi jest przepiękny park (Parque del Retiro), którym warto odpocząć po intensywnym zwiedzaniu. Jest to najbardziej popularny park w Madrycie i zajmuje powierzchnię aż 120 hektarów. W centralnym punkcie parku znajduje się jezioro Estranque. Przed laty park służył tylko dla rodziny Królewskiej natomiast dziś jest dostępny do użytku publicznego. Znajdziemy tu wiele atrakcji m.in. Palacio de Cristal (Pałac Kryształowy), składający się ze szklanych murów z jońskimi kolumnami z żelaza. Widok jest imponujący. Dodatkowo zobaczymy tu Pałac Velazquez (Palacio de Velázquez) z XIX wieku czy pomniki tj. Angel Caido (Upadły Anioł) i pomnik Alfonsa XII przy jeziorze w 1922r. Dla mieszkańców Madrytu to doskonałe miejsce na spacer, wypoczynek czy uprawianie sportu.

Gran Via

Nie można nie wspomnieć o jednej z głównych i najważniejszych ulic w Madrycie zwanej Gran Via. Ulica pełna architektury ale również restauracji, barów tapas i sklepów, bez wątpienia jest wizytówką stolicy Madrytu. Gran Via znajduje się w centrum Madrytu a została zbudowana w XIX wieku. Miało to celu stworzenie przejścia między Calle de Alcala i Plaza de Espana.

Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional)

Biblioteka Narodowa jest kolejnym ciekawym miejscem godnym uwagi. Założona została przez Filipa V w 1712r. pod nazwą Biblioteka Królewska. Natomiast sama budowa Gmachu Biblioteki Narodowej, rozpoczęła się w 1866 r. Można tu znaleźć około 6 milionów książek a więc trzeba przyznać, iż wynik jest imponujący. Dolne piętro jest zaprojektowane w stylu doryckim, natomiast górne w stylu jońskim. Znajdziemy tu praktycznie wszystko, zaczynając od rękopisów, rycin, map, czasopism czy gazet po nagrania dźwiękowe lub fotografie. Jednym słowem miejsce jest niezmiernie interesujące i warte uwagi.

Muzea w Madrycie:

  • Muzeum Narodowe Prado ( Museo Nacional del Prado) – jedno z największych nie tylko w Hiszpanii ale również w Europie. Muzeum Prado zlokalizowane jest w klasycystycznym budynku Edificio Villanueva z XVIII wieku przy alei Paseo del Prado – kup bilet tutaj.
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueologico Nacional)
  • Królewska Akademia Sztuk Pięknych św. Ferdynanda lub (Real Academia de Bellas Artes de San Fernando)
  • Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii ( Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Museo Reina Sofía)
  • Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Thyssen-Bornemisza)
  • Museo Nacional de Artes Decorativas
  • Muzeum Wojska (Museo del Ejército)
  • Muzeum Początków Madrytu (Museo de los Orígenes de Madrid).

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Madrycie!

 


Informacje Praktyczne:

Zwiedzanie Madrytu – zakup wcześniej bilety na atrakcje turystyczne, które chcesz zobaczyć, aby uniknąć możliwości wyczerpania puli biletów na dany okres i tracenia czasu stania w kolejkach.

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Ciekawe miejsca, które kryje w sobie stolica Hiszpanii często wymagają wcześniejszej rezerwacji. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  WALENCJA

➤  ALICANTE

➤  SEWILLA

➤  MALAGA

➤  KORDOBA

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here