Malaga (Hiszpania) nazywana rajskim południowym miastem i stolicą wybrzeża Costa del Sol. Jest jednym z największych miast w Hiszpanii a swoją atrakcyjnością dorównuje takim miastom w Andaluzji jak SewillaKordobaGranada czy Ronda. Zachwyca wspaniałymi krajobrazami, pięknymi plażami i bogatą architekturą. Region jest najbardziej słonecznym miejscem w Hiszpanii gdzie przypada około 320 dni ze słońcem w roku. Co warto zobaczyć i jak powinno wyglądać zwiedzanie Malagi?

Turystyka intensywnie rozwija się w Maladze już od lat 50. XX wieku, dzięki czemu lokalna gospodarka przeżywa swoisty rozkwit. Turyści doceniają miks architektoniczny miasta i okolic, stanowiący połączenie elementów cywilizacji muzułmańskiej oraz chrześcijańskiej. Piękna pogoda praktycznie przez cały rok sprawia, iż miasto to idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku. Nie można nie wspomnieć o pięknym, piaszczystym wybrzeżu, gdzie wydzielono kilka fantastycznie zagospodarowanych kąpielisk. Hiszpańskie miasto Malaga może pochwalić się jednymi z najczystszych plaż na całym hiszpańskim brzegu:

Playa de la Malagueta

  • Playa de la Malagueta (główna plaża w centrum miasta)
  • Playa de la Acacias  (wschodnia część Malagi)
  • Playa de la Misericordia  (zachodnia część Malagi)

Co możemy powiedzieć o życiu nocnym w Maladze. Oferta jest niezwykle różnorodna, od niewielkich barów tapas, przez klimatyczne winiarnie pełne starych beczek, pokazy Flamenco aż po supernowoczesne dyskoteki. W mieście odbywają się również liczne festiwale. Natomiast w ciągu dnia warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie najważniejszych zabytków i najlepszych atrakcji Malagi.

Co warto zobaczyć w Maladze?

Port w Maladze (Puerto de Málaga)

Puerto de Málaga to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta z dużą ilością modnych sklepów i restauracji. Jako jeden z największych portów w Hiszpanii został całkowicie odrestaurowany i odnowiony na potrzeby m.in turystyki.

Zamek Gibralfaro w MaladzeKatedra w Maladze

Katedra w Maladze (Katedral de Málaga) to jedna z największych katedr w Hiszpanii, zbudowana w miejscu dawnego meczetu. Jej hiszpańska pełna nazwa to Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación. Przestronne wnętrze zaprojektowanej przez renesansowego mistrza Diego de Siloé katedry, skrywa wspaniały ołtarz główny z 1541 roku autorstwa Diego de Vergara, barokowy chór oraz wspaniałe organy z XVIII wieku. Katedra miała być w stylu gotyckim, ale możemy dostrzec elementy renesansu i baroku.

Rzymski Amfiteatr

Jednym z najstarszych zabytków miasta, jest rzymski amfiteatr (Teatro Romano). Datowany na drugi wiek naszej ery, czyli czasy panowania imperatora Oktawiana Augusta. Teatr rzymski funkcjonował do III w. W późniejszym okresie został zapomniany i odrestaurowany dopiero w XIX w. a na jego scenie można podziwiać różnego rodzaju spektakle klasyczne, taneczne czy koncerty.

Arabski pałac Alcazaba w Maladze

Warto zwrócić uwagę także na Arabski pałac Alcazaba w Maladze (Alcazaba de Málaga).  Jest to forteca górująca nad miastem i jedna z największych, muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Architektura Alcazaby wpisuje się w główny nurt architektoniczny Maurów. Ta dawna forteca arabskich władców stała się jednym z najważniejszych punktów miasta i jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w całej Hiszpanii. Twierdza Alcazaba postawiona została na wschodnim krańcu otoczonego murami miasta aby móc bronić się przed atakami wrogów.

Zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro)

Wspaniałą atrakcją godną polecenia jest wejście na wzgórze Gibralfaro oraz znajdujący się na jego szczycie zamek muzułmański. Budowla została wzniesiona w XIV wieku, na górze położonej 130 m. n.p.m. Warto wejść na mury ruin zamku Gibralfaro by móc podziwiać wspaniały widok całego miasta a nawet Cieśniny Gibraltarskiej i wybrzeży Afryki. Jest to doskonały punkt widokowy.

Muzea w Maladze:

W Maladze możemy odwiedzić również jedno z najsłynniejszych muzeów poświęconych artyście Pablo Picasso zwane Muzeum Picassa (Museo Picasso Málaga) przy Plaza de la Merced. Jego zbiory liczą ponad 200 dzieł z różnych etapów życia mistrza. Zostały tu zgromadzone dzieła słynnego kubisty, biblioteka poświęcona jego pracom, a także archiwum i liczne fotografie artysty. Ciekawostką jest również to, iż w Maladze urodziła się również gwiazda Hollywood i hiszpański aktor Antonio Banderas. Dodatkowo zwiedzimy również przy Placu Biskupa (Plaza del Obispo) barokowy Pałac Biskupi – Diecezjalne Muzeum Sztuki (Palacio Episcopal), zaprojektowany przez architekta Antonio Ramos. Kolejnymi miejscami godnymi uwagi są Muzeum Rosji (Colección del Museo Ruso),  Museo Carmen Thyssen Malaga, Muzeum Malagi (Museo de Malaga) czy Museo Interactivo de la Musica.

Kup bilet online na atrakcje w Maladze>>

Jakie jeszcze są atrakcje turystyczne w Maladze?

Otóż ciekawe miejsca które również warto odwiedzić to m.in. Arena Walk Byków (Plaza de Toros de La Malagueta) znajdująca się przy Paseo Reding. Arena Walk Byków powstała w 1874r. i została zaprojektowana przez Joaquína Ruucoba. Najważniejsze korridy odbywają się tu podczas sierpniowej Ferii oraz Wielkiego Tygodnia (Corrida Picassiana i Corrida de la Prensa). Od 1999r. możemy również zwiedzać Muzeum Tauromachii im. znanego torreadora Antonia Ordoñeza. Można tu zobaczyć wiele ciekawostek i eksponatów  związanych z Korridą.

Dla miłośników spacerów i relaksu, ciekawym miejscem będzie prowadząca w kierunku centrum Malagi Aleja Parkowa (Paseo del Parque). Tuż obok znajdują się przepiękne Ogrody Pedra Luisa Alonsa (Jardines Pedro Luis Alonso) z drzewami cytrusowymi, różami i cyprysami. Spacerując warto także zajrzeć i odpocząć w parku Picassa zwanym Jardines de Picasso. Natomiast w samym centrum Malagi możemy pospacerować w Parque de Malaga. Jest uważany za jeden z najważniejszych parków publicznych w Europie pod względem flory. Znajdziemy tu szeroką gamę egzotycznej roślinności z klimatycznymi z fontannami, rzeźbami i ławkami. Mówiąc o ogrodzie nie można nie wspomnieć o Jardin Botanico Historico La Concepcion. Jest to ogród botaniczny wypełniony po brzegi egzotyczną roślinnością. Warto poświęcić na niego trochę więcej czasu ponieważ obszar jest ogromny do zwiedzenia ale wrażenie niezapomniane.

Kolejnymi wspaniałymi atrakcjami, które można zaliczyć do ciekawych miejsc w Maladze są punkty widokowe. Pierwszy jest na wzgórzu Gibralfaro (Mirador de Gibralfaro). Drugi natomiast znajduje się za zamkiem Gibralfaro a dojść do niego można główną ulicą Camino Gibralfaro. Kolejną atrakcją godną polecenia jest Centrum Sztuki Współczesnej (Centro de Arte Contemporáneo Málaga). Zlokalizowane jest na 6 tys. m² w zabytkowym budynku na dawnym Rynku Hurtowników (Mercado de Mayoristas). Można tu zobaczyć odnaleźć najnowsze dzieła sztuki, rzeźby, fotografie, obrazy, instalacje, rysunki czy projekty.

Atrakcje w pobliżu Malagi

  • Rincón de la Victoria – miejscowość położone 12 km od Malagi
  • Villanueva de la Concepción – miejscowość położone 36 od Malagi
  • Jaskinie Cuevas del Tesoro – znajdujące się w miejscowości Rincon de la Victoria , około 15 km. od Malagi
  • Park Naturalny (Parque Natural Montes de Málaga) – kilkanaście km. od centrum Malagi
  • Arcos de la Frontera – należy do jednego z tzw. białych miasteczek (pueblos blancos) w pobliżu Malagi.
  • Torremolinos – miejscowość położone około 10 km od Malagi
  • Fuengirola – miejscowość położone około 25 km od Malagi.

Informacje praktyczne:

Katedra w Maladze (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación)

zwiedzanie: od poniedziałku do piątku  10:00 – 18:00, sobota 10:00 – 17:00

Strona internetowa: malagacatedral.com

Arabski pałac Alcazaba w Maladze (Alcazaba de Málaga) i Zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro)

zwiedzanie codziennie – kup bilet tutaj.

od kwietnia do października 09:00 – 20:00, od listopada do marca 09:00 – 18:00

Arena Walk Byków (Plaza de Toros de La Malagueta)

zwiedzanie: od poniedziałku do piątku   09:00-14:00

Strona internetowa: torosmalaga.es

Picasso (Museo Picasso Málaga) – kup bilet tutaj.

zwiedzanie codziennie: od listopada do lutego  10:00 -18:00, od marca do czerwca i od września do października  10:00 – 19:00, od lipca do sierpnia   10:00 – 20:00

Strona internetowa: museopicassomalaga.org

Zarezerwuj hotel w okolicy>>


Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Maladze!


Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

GIRONA (Hiszpania) – rzymskie miasto

ALICANTE (Hiszpania) – miasto światła

WALENCJA (Hiszpania) – co warto zobaczyć w mieście

RONDA – miasto położone na klifie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here