Jeżeli wybierasz się do Kraju Basków, to jest ciekawe miejsce, które musisz odwiedzić. Muzeum Guggenheima w Bilbao jest jednym z najciekawszych muzeów na całym świecie a przede wszystkim wizytówką tego miasta.

Muzeum Guggenheima w Bilbao to muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej otworzone zostało 18 października 1997 roku. W uroczystości otwarcia brał udział sam ówczesny król Hiszpanii Juan Carlosa I. Obiekt zaprojektowany został przez kanadyjsko-amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego tuż nad rzeką Nervion. Projekt został zrealizowany przy użyciu trójwymiarowego oprogramowania CATIA, które doskonale sprawdza się przy tak skomplikowanych obiektach. Muzeum Guggenheima jest jednym z kilku muzeów należących do Fundacji Solomona R. Guggenheima. Należy zwrócić uwagę także na doskonale zagospodarowaną przestrzeń wokół dużego atrium, która poświęcona jest głównie sztuce nowoczesnej i współczesnej w postaci masywnych rzeźb.

Kup bilet online>>

Znaczenie muzeum Guggenheima w Bilbao

Muzeum Guggenheim odegrało niezwykłą rolę w mieście Bilbao. Niemal natychmiast po otwarciu w 1997 roku stało się popularną atrakcją turystyczną, przyciągając turystów z całego świata. W ciągu pierwszych trzech lat prawie 4 miliony turystów odwiedziło muzeum. Przyczyniło się to do wygenerowania około 500 milionów euro na działalność gospodarczą. Władze miasta oszacowały, że pieniądze, które odwiedzający wydali na hotele, sklepy, restauracje i transport, pozwoliły zebrać podatki w wysokości 100 milionów euro, które z nadwyżką pokryły koszty budowy.

Można powiedzieć, że muzeum zrewolucjonizowało zmieniając walczące z przemysłem miasto w kulturalną metropolię. Otwarcie i zainteresowanie obiektem pobudziło dalszy rozwój i uplasowało Bilbao w centrum uwagi międzynarodowej sztuki i turystyki. „Efekt Bilbao” – tak tłumaczy się to co się stało przez ostatnie lata w tym zakątku Hiszpanii. Cud architektoniczny osiągnął nieoczekiwane efekty i zmienił oblicze miasta, które uważano za zapomniane. Muzeum było najczęściej wymienianym budynkiem jako jedno z najważniejszych prac ukończonych od 1980 roku w World Architecture Survey 2010 wśród ekspertów architektury.

Zwiedzanie muzeum Guggenheim

W blisko 170 wystawach prezentowane były wielkie gwiazdy sztuki z ostatnich czterech dekad, w tym Yves Klein, Robert Rauschenberg, Andy Warhol, Gerhard Richter i Jeff Koons. Aby przeciwdziałać początkowym obawom, jedna część muzeum jest poświęcona artystom hiszpańskim i baskijskim. Muzeum jest doskonale zintegrowane z kontekstem urbanistycznym, zaprojektowane z kamienia, szkła i tytanu o powierzchni 32 500 m2. Z góry metalowa forma nadwozia przypomina kwiat natomiast z ziemi budynek bardziej przypomina łódź. Doskonałą atrakcją jest świetnie wykorzystana przestrzeń wokół obiektu, gdzie można podziwiał dzieła na wielką skalę.

Przykładem jest ogromna rzeźba Jeffa Koonsa, Puppy (1992), udekorowana w prawie czterdzieści tysięcy kwiatów sezonowych gdzie wita przechodniów prowokującym, powierzchownym optymizmem. Uwagę przykuwa również sylwetka monumentalnej rzeźby pająka Maman, Louise Bourgeois (1999). Wysoka na ponad 30 stóp rzeźba, matka, która chroni swoje jaja w swym stalowym ciele, zdecydowanie przyciąga uwagę.

Po wejściu do środka zobaczyć można atrium, które ma ponad 45 metrów wysokości wraz z szklanymi klifami przez które wpada światło. Duże, wypełnione światłem atrium dystrybuuje 11 000 m2 powierzchni wystawienniczej w dziewiętnastu galeriach. Największa galeria ma 30 metrów szerokości i 130 metrów długości, w której zmieściła się instalacja Richarda Serry „The Matter of Time”. Wystawy często się zmieniają, muzeum zazwyczaj organizuje wystawy tematyczne poświęcone sztukom z różnych zakątków świata.


Informacje praktyczne:

Muzeum Guggenheima (Bilbao) – aby uniknąć kolejek i tego, iż bilety będą wyprzedaneKUP BILET ONLINE.

Adres: Abandoibarra Etorb., 2, 48009 Bilbo, Bizkaia, Hiszpania.


 

Wybierz najlepsze atrakcje turystyczne w okolicy>>

 

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Zobacz także:

➤  Casa Vicens w Barcelonie

➤  Klasztor Montserrat z figurką Czarnej Madonny

➤  Museo Atlántico – podwodne muzeum

➤  Muzeum Picassa w Barcelonie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here