Katedra w Sewilli to najczęściej odwiedzany zabytek w stolicy Andaluzji.Ten piękny, fascynujący i ciekawy budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zasługuje na odpowiednią uwagę.

Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) to spektakularna budowla w sercu stolicy Andaluzji. Jest pod wezwaniem Santa María de la Sede, stąd też jest znana jako Katedra Santa María de la Sede. Ze względu na swoje rozmiary jest trzecią co do wielkości świątynią na świecie pod względem powierzchni (zaraz po bazylice św. Piotra w Rzymie i katedrze św. Pawła w Londynie) i pierwszą pod względem objętości. W każdym razie jest to największa gotycka katedra na świecie.

Historia Katedry w Sewilli

Katedra w SewilliKatedra Santa Maria de la Sede de Sevilla powstała w XIV wieku w miejscu zajmowanym przez stary meczet Aljama w Sewilli.  Z tego meczetu zachowały się jedynie popularna La Giralda i Patio de los Naranjos. W 1506 roku, po umieszczeniu ostatniego kamienia w najwyższej części kopuły, jego budowa została zakończona, chociaż w rzeczywistości kontynuowano prace nad nią, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, przez kilka stuleci. Rezultatem jest masa kamienia o długości 116 metrów i szerokości 76 cm, z kopułą o wysokości przekraczającej 40 metrów.

Kup bilet online>>

Zwiedzanie Katedry w Sewilli

Na zwiedzanie Katedry w Sewilli należy przeznaczyć kilka godzin ze względu na wielkość obiektu. W świątyni znajduje się 39 kaplic, przedstawiające dzieła największych hiszpańskich artystów.

Najważniejsze atrakcje w świątyni to:

Wieża La GiraldaWieża La Giralda – jest to najważniejszy element, który pozostał po XI-wiecznym meczecie (zaraz obok Patio de los Naranjos), na którym obecnie wznosi się katedra. La Giralda to symbol Sewilli i najczęściej fotografowany obiekt miasta a prace nad jej powstaniem nadzorował architekt Ahmed Ben Baso. Budowla ma prawie 100 metrów wysokości i przez długi czas była jednym z najwyższych budynków w Hiszpanii i również w Europie. Na szczycie znajdują się 24 dzwony i figurka zwana Giraldillo, która symbolizuje wiarę chrześcijańską.

Patio de los Naranjos – dziedziniec z drzewami pomarańczowymi jest częścią wielkiego meczetu, którą budowę zlecił Amira al Muminina Abu Yaquba w XI wieku. Obecną organizację patio zaprojektował i zbudował architekt Félix Hernández Giménez w XX wieku.

Ołtarz główny (Capilla Mayor) – jest to element, który trzeba koniecznie zobaczyć. Sięga około 30 metrów i zajmuje obszar 360 m². Można tam zobaczyć 45 scen przedstawiających m.in. życie Jezusa i Maryi. Jest to dzieło flamandzkiego rzeźbiarza Pierra Dancarta, stworzone z drewna i złota. Capilla Mayor uważany jest za największy ołtarz na świecie.

Sala Capitular – sala przypominająca kształt elipsy. Jej budowę rozpoczął Hernán Ruiz II, a ukończył Asensio de Maeda w XVI wieku. Natomiast za dekoracje wnętrza był odpowiedzialny malarz Bartolomé Esteban Murillo.

Kaplica Królewska (Capilla Real) – znajduje się zaraz za główną kaplicą na szczycie świątyni. Jest to prostokątna konstrukcja, w której pochowani są Fernando III Święty i jego syn Alfonso X Mądry. Zobaczymy tu również figurę Niepokalanej Dziewicy, która wykonana została z drewna modrzewia. Ozdobiona jest pięknymi klejnotami. 

Grób Krzysztofa Kolumba – to właśnie w tym ciekawym miejscu spoczywają szczątki słynnego odkrywcy. Do Sewilli zostały przewiezione prosto z Kuby w 1898 roku. Po wielu wątpliwościach w XX wieku badania potwierdziły autentyczność szczątek odkrywcy.


Aby uniknąć stania w kolejkach do kasy – kup bilet online

Strona: catedraldesevilla.es

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Zobacz także:

➤  Kościół Sagrada Familia w Barcelonie

➤  Muzeum Picassa w Barcelonie

➤  Plac hiszpański w Sewilli

➤  ALKAZAR – kompleks pałacowy w Sewilli

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here