Andaluzja jest jednym z najpiękniejszych regionów Hiszpanii. Może pochwalić się takimi miastami jak Kordoba, GranadaMalaga czy Ronda. Sewilla to stolica i największe miasto Andaluzji oraz jedno z najciekawszych całego Półwyspu Iberyjskiego. Jest czwartym pod względem wielkości miastem w Hiszpanii i jest położona nad rzeką Gwadalkiwir. Jakie są największe atrakcje w Sewilli?

Sewilla (Hiszpania) to miejsce gorące, uwodzące zapachem pomarańczy i pełne zabytków ale także najlepszych w Andaluzji barów tapas oraz imprez nocnych i kulturalnych. To miasto Hiszpanii słynie z niezliczonej ilości drzewek pomarańczowych, kwitnących w okresie wiosennym, których warto poczuć wspaniały zapach. Ta stolica Andaluzji uchodzi za kolebkę andaluzyjskiego folkloru Flamenco, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Większość wczasowiczów rezerwuje sobie bilety na występy na żywo ponieważ Flamenco to bez wątpienia symboliczne zjawisko i najbogatsza spuścizna w muzyce Hiszpanii, a zwłaszcza Andaluzji. Spacerując po starym mieście raz po raz natrafimy na historyczne uliczki, wille, pałace i kościoły. Fasady wielu z nich ozdobione są popularnymi na całym Półwyspie Iberyjskim płytkami azulejo. W 1992 roku hucznie obchodzono w mieście 500 – lecie wyprawy Kolumba. Z tej okazji w mieście odbyła się światowa wystawa Expo. Współcześnie miasto ma populację liczącą ponad 700 tysięcy mieszkańców i jest siedzibą rządu i parlamentu prowincji andaluzyjskiej.

Najważniejsze zabytki które warto zobaczyć w Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny

Jednym z najważniejszych zabytków w Sewilli jest Katedra Najświętszej Marii Panny (La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla). Jest to jeden z największych kościołów na świecie z początków XV wieku, w którym znajduje się grób Kolumba. Stworzony został w monumentalnym gotyckim stylu w miejscu dawnego meczetu natomiast po rozbudowie pojawiły się także elementy barokowe. W świątyni znajduje się 39 kaplic, przedstawiające dzieła największych hiszpańskich artystów. W Głównej Kaplicy, usytuowanej pośrodku budowli, możemy odwiedzić malowniczy ołtarz z 45 scenami przedstawiającymi m.in. życie Jezusa i Maryi. Jest to dzieło flamandzkiego rzeźbiarza Pierra Dancarta, stworzone z drewna i złota. Capilla Mayor uważany jest za największy ołtarz na świecie. W katedrze możemy również zobaczyć szczątki słynnego odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Monument Kolumba przedstawia trumnę niesioną przez czterech królów krain dzisiejszej Hiszpanii. Katedra Najwietrzniej Marii Panny, razem z Alcazarem oraz budynkiem, w którym dziś znajduje się Główne Archiwum Indii, została wpisana w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kup bilet online>>

Giralda (La Giralda)

Największą pozostałością po XI-wiecznym meczecie, na którym obecnie wznosi się katedra, jest wieża zwana Giraldą (La Giralda), z której muezin nawoływał wiernych do modlitwy. Giralda to symbol Sewilli i najczęściej fotografowany obiekt miasta a prace nad jej powstaniem nadzorował architekt Ahmed Ben Baso. Budowla ma prawie 100 metrów wysokości i przez długi czas była jednym z najwyższych budynków w Hiszpanii i również w Europie.

Pałac Królewski Alkazar

Kolejnym obowiązkowym punktem, które trzeba zobaczyć w Sewilli jest Pałac Królewski Alkazar (Reales Alcázares de Sevilla). Rezydencja była siedzibą władców arabskich, później została przejęta i przebudowana przez władców chrześcijańskich. Dziś natomiast na górnym piętrze swoją siedzibę ma hiszpańska rodzina królewska. Za XII-wieczną Bramą Lwów, możemy oglądać pośród drzewek pomarańczowych, historyczny dziedziniec, natomiast w budowli Bogactwo ornamentyki, dekoracji ceramicznych i komnat. Nie możemy nie wspomnieć o tutejszych ogrodach w kompleksie Pałaców Królewskich, gdzie można zaobserwować ponad 170 gatunków pięknych drzew, a także krzewów.

Kup bilet online>>

Złota Wieża (Torre del Oro)

Złota WieżaJednym z symboli Sewilli znajdującym się nad brzegiem Gwadalkiwiru jest Złota Wieża (Torre del Oro), której historia sięga aż XIII wieku. Pierwotnie razem z drugą wierzą stojącą po drugiej stronie rzeki (która już nie istnieje), była punktem obserwacyjnym, strzegącym dostępu do miasta drogą wodną. Dziś mieści się tu małe muzeum marynistyczne, a ze szczytu wieży rozpościerają się widoki na miasto.

Plac Hiszpański (Plaza de España)

Spacerując po Sewilli a zarazem chwilę odpocząć po zwiedzaniu, nie możemy pominąć słynnego Placu Hiszpańskiego (Plaza de España). Znajduje się na terenie parku Marii Luizy (Parque Maria Luisa). Obiekt został zbudowany na początku XX wieku przez architekta Aníbala Gonzálesa na iberoamerykańską wystawę w Sewilli. Plac jest półkolisty, monumentalny i wypełniony zdobieniami. Zamknięty został z jednej strony pałacem. Na placu znajdują się cztery mosty które symbolizują królestwa a ściany przyozdabiane są 48 mozaikami które oznaczają hiszpańskie prowincje.

Kościoły w Sewilii:

 • Basilica de Jesús del Gran Poder
 • Iglesia de la Magdalena
 • Iglesia de San Antonio Abad (El Silencio)
 • Capilla de San Jose
 • Iglesia de la Caridad
 • Basilica de la Macarena
 • Iglesia del Sagrario
 • Iglesia del Salvador

Muzea w Sewilli:

 • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes)
 • Centrum Sztuki Współczesnej (Centro Andaluz de Arte Contemporáneo)
 • Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueologico)
 • Museo Palacio de la Condesa de Lebrija
 • Muzeum Flamenco (Museo del Baile Flamenco)
 • Museo Artes y Costumbres

Inne ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w Sewilli

Metropol Parasol

Nie można nie pominąć słynnego Metropol Parasol w stolicy Andaluzji. Jest to największa budowla drewniana nie tylko w całej Hiszpanii ale również i na świecie. Zajmuje powierzchnię 150 na 75 metrów i została usytuowana pomiędzy kamienicami na placu Plaza de la Encarnacion w centrum Sewilli. Obiekt został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Jürgena Mayera i oddany do użytku w 2011 roku. Na szczycie konstrukcji mieści się taras widokowy, natomiast na niższych poziomach kawiarnie i sklepy.

Metropol ParasolBarrio de Santa Cruz

Jedną z ciekawszych dzielnic w Sewilli jest część starego miasta zwana Barrio de Santa Cruz. Jest to dawna dzielnica żydowska ale można tu poczuć obecność także innych kultur – arabskiej i chrześcijańskiej. Przede wszystkim znajdziemy tu interesujące liczne patia, tradycyjne bary tapas czy sklepiki z pamiątkami wypełnione wachlarzami i akcesoriami z flamenco. W środkowej części dzielnicy żydowskiej zaobserwujemy barokowy Szpital Czcigodnych Księży (Hospital de los Venerables Sacerdotes). Dawniej był to dom spokojnej starości dla duchownych. Dziś możemy zwiedzić w wewnątrz liczne dzieła sztuki wybitnych artystów.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w tej części miasta jest Dom Piłata (Casa de Pilatos). Jest to piękny XV-wieczny pałac posiadający w swojej architekturze elementy włoskiego renesansu ze sztuką mudéjar. Najbardziej interesującą częścią pałacu jest andaluzyjski dziedziniec (patio principal) z marmurową fontanną. Nie można oczywiście przejść obojętnie obok wspaniałych dwóch ogrodów w Casa de Pilatos zwanych jardín chico (ogród mały) i jardín grande (ogród duży).

Plaza de Toros

Arena Walk Byków (Plaza de Toros de la Real Maestranza) uważana jest za najstarszą korridę w Hiszpanii. Jej budowa rozpoczęła się w 1749r. i trwała wiele lat. Zaobserwować można barokową fasadę oraz marmurowe kolumny, utrzymujące niepełne zadaszenie. Arena może pomieścić ponad 12 tysięcy widzów. Dostępne jest również muzeum korridy gdzie obejrzymy mnóstwo plakatów, zdjęć, pamiątek, strojów związanych z korridą.

Plaza de TorosPuente de Triana

Puente de Triana jest najstarszym żelaznym mostem w Hiszpanii a prawidłowa nazwa budowli to Puente de Isabel II. Most funkcjonuje od 1852r i służy jako łącznik starówki miasta z dzielnicą Triana. To właśnie w tej części miasta narodziło się wielu słynnych artystów flamenco czy torreadorów.

W centrum miasta ale również w innych dzielnicach jest mnóstwo ciekawych miejsc gdzie można usiąść na ławeczce i wypocząć po intensywnym zwiedzaniu. Fajnym rozwiązaniem są miejskie parki czy ogrody a mieście jest ich mnóstwo. Jednymi z ciekawszych są: Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Jardines de San Telmo czy Ogrody Murillo (Jardines de Murillo), które ciągną się wzdłuż murów Alkazaru. Godnym uwagi jest również Park rozrywki zwany Isla Mágica, który znajduje się północno-zachodniej części Sewilli na Isla de la Cartuja.

zwiedzanie:
wrzesień – czerwiec pon.-sb. 11:00-17:00, niedz.14:30-18:00
lipiec – sierpień pon.-sb. 09:30-15:00, niedz.14:30-18:00 – kup bilet tutaj.
Alcazar
zwiedzanie:
październik – marzec pon.-sb. 09.30-17.00
kwiecień – wrzesień pon.-niedz. 09.30-19.00 – kup bilet tutaj.
zwiedzanie:
maj – październik 09:30-21:00
listopad – kwiecień 09:30-19:00
Złota Wieża (Torre del Oro, Museo Naval)
zwiedzanie:
wtorek – piątek 09:30-18:45
sobota – niedziela 10:30-18:45.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  ALICANTE (Hiszpania) – miasto światła

➤  GIRONA (Hiszpania) – rzymskie miasto

➤  GRANADA (Hiszpania) – zwiedzanie, atrakcje, co warto zobaczyć

➤ PALMA DE MALLORCA – stolica Majorki

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here