Ronda (Hiszpania) to miasto w Andaluzji położone na klifie i jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast. Należy do regionu w którym są takie miasta jak Sewilla, Granada, Kordoba czy Malaga i jest na wysokości 723 m. n.p.m., otoczona pięknymi górami na urwisku skalnym i przecinającym je wąwozem El Tajo. Mimo iż miasteczko jest niewielkie, posiada bogatą historię i wspaniałą ofertę turystyczną, z którą koniecznie trzeba się zapoznać, odwiedzając Andaluzję. Jakie są najciekawsze i najważniejsze zabytki w Ronda?
Ronda (Hiszpania) jest miastem o najdłuższej historii. Otóż historia miasta sięgają aż do VI wieku p.n.e., kiedy to była jeszcze celtycką osadą. W późniejszym czasie Grecy nazwali ją Rundą, następnie Rzymianie Arundą. W 713 roku zdobyli ją muzułmanie, zmieniając nazwę na Izn-Rand Onda a rządy trwały aż do XV wieku. Później to miasto w Andaluzji przeszło pod panowanie króla Ferdynanda Katolickiego. Za jego panowania powstały liczne klasztory, pałace i kościoły. W XVIII wieku natomiast powstało w mieście kilka najważniejszych zabytków tj. Nowy Most (Puente Nuevo), Brama Filipa V (Puerta de Felipe V) czy Arena Walk Byków. W XX wieku, polityk Blas Infante, zapisał się w historii hiszpańskiego miasta Rondy, ustalając wygląd herbu i flagi regionu.
Korrida
Korrida Real Maestranza de Caballería, to najstarsza Plaza de Toros w Hiszpanii, gdzie odbywały się walki byków. Wybudowano ją w Rondzie, mieście Andaluzji w latach 1783-1785. Została zaprojektowana przez słynnego architekta José Martína de Aldehuela. Miejsce Korridy ma średnicę 66 metrów i jest otoczony dwupoziomowymi łukami z toskańskimi kolumnami. Każdy poziom liczy sobie pięć rzędów do siedzenia, łącznie dla 5 tysięcy widzów. To właśnie w Rondzie powstał najsłynniejszy ród Romero. Pochodzą z niego trzy pokolenia najwybitniejszych twórców sztuki tauromachii:
- Francisco Romero – twórca mulety i pomysłodawca zasad i uczestnik korridy;
- Pedro Romero – założyciel szkoły torreadorów, uczestnik korridy, osobiście zabił ponad 5 tysięcy byków na arenie.
Natomiast w XX wieku powstał kolejny słynny ród Ordóñez. Dzięki nim powstały słynne powieści Orsona Wellesa i Ernesta Hemingwaya pt. “Fiesta” i “Śmierć po południu“. Zwiedzając Plaza de Toros nie sposób ominąć muzeum korridy. Można tam zobaczyć malownicze stroje torreadorów, dzieła sztuki związane z korridą, głowy byków, różnego rodzaju sprzęt do walki z bykami czy przeróżne zdjęcia na których jest uczestnik korridy lub konny uczestnik korridy.
Nowy Most (Puente Nuevo)
Jednymi z najatrakcyjniejszych zabytków w Rondzie są mosty a zwłaszcza Nowy Most (Puente Nuevo) z którego można bezpośrednio dojść z nowej części do dzielnicy La Ciudad (stare miasto Rondy). Z obiektu doskonale prezentuje się wąwóz El Tajo (El Tajo de Ronda) nad którym został wybudowany Puente Nuevo. Zwiedzanie Rondy można rozpocząć właśnie w tym ciekawym miejscu. Zbudowany został w 1793r. i ma około 100 metrów wysokości. Zaprojektował go również José Martín de Aldehuela. Zastępuje on poprzedni, wybudowany w 1735r. przez Filipa V. Niestety most zawalił się po pięciu latach, zabijając 50 osób. Ciekawostką jest to, iż jego środkowej części, znajduje się pomieszczenie około 60 m², które w dawnych czasach służyło jako więzienie. Dziś możemy w tym miejscu obejrzeć wystawę dotyczącą historii mostu. W mieście mamy przyjemność ujrzeć również dwa inne mosty Puente Romano (zwany również jako Puente San Miguel) i unoszący się nad wąwozem a także ze wspaniałym widokiem na pobliski krajobraz Stary Most – Puente Viejo (dawniej był zwany jako most arabski Puente Árabe).
Kościoły w Rondzie
W Hiszpańskim mieście Ronda możemy zwiedzić kilka zabytkowych i z bogatą architekturą kościołów. Pierwszym z nich jest Kościół Matki Boskiej Pokoju (Iglesia de la Virven de la Paz). Zbudowany został w połowie XVI wieku. Nie można przegapić pięknego i barokowego wnętrza świątyni. Znajdziemy tu rzeźbę – polichromowany drewniany krucyfiks Duque Cornejo czy XV – wieczną figurę postronki Rondy – Matki Boskiej Pokoju. Dodatkowo w urnie u jej stóp spoczywają szczątki błogosławionego Dydaka z Kadyksu.
Kolejną świątynią godną uwagi w mieście Andaluzji Ronda jest Kościół Matki Boskiej Większej (Iglesia de Santa María la Mayor). Tak naprawdę pełniący funkcję katedry, położony jest przy Placu Księżnej Parcentu (Plaza Duquesa de Parcent). Świątynia posiada również bogatą historię, która sięga aż XIII wieku. Wcześniej był to meczet, jednak po odzyskaniu miasta przez króla Ferdynanda Katolickiego, został zmieniony a w późniejszym okresie nawet przebudowany na kościół katolicki. Możemy podziwiać tu styl gotycki, barokowy i renesansowy. Wewnątrz możemy podziwiać wizerunek Matki Boskiej Pokoju oraz 14 drewnianych płaskorzeźb, które przedstawiają tajemnice Różańca Świętego.
Dodatkowo w pobliżu Parku Alameda, przy Plaza de la Merced, warto wstąpić do Kościoła Matki Boskiej Miłosierdzia (Iglesia de Nuestra Señora de la Merced). XVI-wieczna świątynia położona jest przy Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych. Wewnątrz kościoła znajduje się srebrny relikwiarz z zachowaną lewą ręką świętej Teresy z Avila (Santa Teresa de Jesús).
Muzea w Rondzie
Jako jednym z pierwszych do polecenia w mieście Andaluzji Ronda jest Pałac Mondragón (Palacio de Mondragón). Jest to muzeum miejskie, gdzie można się bliżej przyjrzeć kolekcji wykopalisk archeologicznych. W Pałacu gościł król Ferdynand, który w późniejszym czasie przekazał go kapitanowi Melchior de Mondragón. To właśnie jego herb możemy podziwiać na portyku budynku. Wewnątrz zaobserwujemy trzy patia: Dziedziniec Studni (Patio del Pozo) z XVIII wieku, Dziedziniec Mudéjar z XVI wieku i ostatnie patio jest późnogotyckie.
Kolejnym miejscem godnym uwagi w tym hiszpańskim mieście jest Muzeum Rozbójnictwa inaczej zwane Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), które funkcjonuje od 1995 roku. Znajdziemy tu kolekcje i eksponaty z czasów od XVIII do XIX wieku. Niezliczone ilości fotografii, gazet, listów a także broń. Warto zwrócić uwagę na tawernę z tamtych czasów czy sceny napadów rozbójników. Następnym miejscem jest Muzeum Juana Antonia Lary (Museo Lara), które mieści się w pałacu hrabiów z rodu Conquista de las Islas Batanes. Muzeum zostało założone przez niezwykłego człowieka, który zgromadził przez całe swoje życie mnóstwo dzieł sztuki. Można tu dostrzec eksponaty tj. broń z XVIII wieku, zegary, maszyny parowe,instrumenty muzyczne, telefony. Ciekawostką jest to co możemy zobaczyć w piwnicy, a mianowicie wystawę nawiązującą do czarnej magii i czarów.
Dodatkowe atrakcje turystyczne i zabytki w Rondzie
Ciekawe miejsca których nie można przegapić to oczywiście punkty widokowe w Rondzie. Jednym z nich jest punkt widokowy Mirado de Ronda z którego można podziwiać przepiękny krajobraz okolic miasta. Andaluzja jest warta zobaczenia i dlatego jej widoki są tak piękne. Godny uwagi jest również Pałac Markiza Salvatierra (Palacio del Marqués de Salvatierra). Jest to barokowa rezydencja z XVIII wieku, z pięknymi obrazami i zabytkowymi meblami.
Kolejną atrakcją są Łaźnie Arabskie (Baños Árabes) z XIII wieku, znajdujące się w dzielnicy św. Michała. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów z basenami do kąpieli w całej Hiszpanii. Warto zobaczyć także Bramę Filipa V (Puerta de Felipe V) z kamiennym łukiem, ozdobioną muszlą z królewskiego herbu Anjou i Bourbon na jego zewnętrznej powierzchni. Obiekt powstał w 1742 roku za rządów Filipa V. Godne uwagi jest również ciekawe miejsce jakim był dom arabskiego króla zwany Casa del Rey Moro. Rezydencja znajduje się na granicy wąwozu el Tajo i rozprzestrzenia się z niej wspaniały widok na pobliski krajobraz.
Kolejną atrakcją jest ogród Alameda del Tajo. Ogród został otwarty w 1806r. i można tu odpocząć i zrelaksować się po aktywnym zwiedzaniu miasta. Zaobserwujemy tu egzotyczną roślinność, spotykaną wyłącznie w tym regionie. Będąc w Rondzie nie sposób ominąć willi z początku XX wieku zwanej Casa don Bosco (dokładniej Casa de San Juan Bosco). We wnętrzu zaobserwujemy zachowane meble, dekoracje w modernistycznym stylu. Natomiast będąc na placu Poeta Abut-Beka warto zwrócić uwagę na Minaret św. Sebastiana (Alminar De San Sebastian) czyli wieżę z dawnego meczetu z XIVw., wykonaną częściowo z z kamienia i cegły. Dawniej obok niej stał również kościół San Sebastian, który niestety nie przetrwał do dziś.
Nie można również zapomnieć o przysmakach jakie oferuje kuchnia hiszpańska. Znajdziemy tu wiele restauracji, barów, knajpek, gdzie można skosztować regionalnej kuchni, tapas czy innych specjałów jakie oferuje kuchnia hiszpańska.
Atrakcje w pobliżu Rondy:
- La Línea de la Concepción
- Costa de la Luz
- Sierra de Ronda
- Jerez de la Frontera.
Informacje praktyczne:
Zwiedzanie Korridy:
marzec 10:00-19:00
kwiecień-wrzesień 10:00-20:00
październik 10:00-19:00
listopad – luty 10:00-18:00
Kościół Matki Boskiej Pokoju: 11:00 – 14:00
Kościół Matki Boskiej Większej:
styczeń – luty 10:00-18:00
marzec 10:00-19:00
kwiecień-wrzesień 10:00-20:00
październik 10:00-19:00
listopad – luty 10:00-18:00
Pałac Mondragón:
pon-pt 10:00 -18:00, sob-niedz i święta 10:00 -15:00
Muzeum Rozbójnictwa:
jesień-zima 11:00-19:00, wiosna-lato 11:00-20:30
Muzeum Juana Antonia Lary:
otwarte codziennie 11:00-19:00.
Zarezerwuj hotel w okolicy>>
Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).
Zobacz inne miasta w Hiszpanii:
➤ KORDOBA – Wielki Meczet i atrakcje w mieście
➤ WALENCJA – co warto zobaczyć w mieście