Walencja (Hiszpania) położona jest w środkowo-wschodniej Hiszpanii nad morzem śródziemnym w regionie Walencji. To trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii zaraz po Madrycie i Barcelonie. Posiada niezmiernie bogatą ofertę turystyczną i zabytki tj. La Seu de Valencia, Plaza de Toros czy Torres de Serranos. To hiszpańskie miasto spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów, zarówno wśród zabytków jak i atrakcji. A więc, co warto zobaczyć w Walencji?

Na zwiedzanie Walencji powinno się przeznaczyć co najmniej kilka dni aby zobaczyć najlepsze atrakcje. Warto również poświęcić odrobinę czasu przed wyjazdem aby zdobyć przydatne informacje dotyczące ciekawych atrakcji.

Najważniejsze zabytki w Walencji

Katedra La Seu w Walencji

Katedra La Seu w Walencji
Katedra La Seu w Walencji

Jest to zdecydowanie jeden z najciekawszych zabytków i obowiązkowych punktów do zwiedzenia w Walencji. Katedra (La Seu de Valencia) została wzniesiona w miejsce meczetu Belansiya a jej budowa trwała kilka wieków (XIII -XVII). Stworzona jest przede wszystkim na styl gotycki. Najbardziej znanym i charakterystycznym elementem zewnętrznej części katedry jest jej dzwonnica zwana Micalet (Miguelete). Mierzy 70 metrów i jest zdecydowanym symbolem miasta Walencji a jej budowa była w latach 1381-1418.

Aby udać się do wnętrza katedry należy przejść przez trzy portale:

  • Porta Almoina (lub L’Almoina) – portal wschodni w stylu romańskim z XIII wieku
  • Porta Ferros – portal północny w stylu barokowym z XVIII wieku
  • Porta Apóstols – w stylu gotyckim z XIV wieku
Katedra w Walencji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO!

Turyści zjeżdżają się z całego świata by zwiedzić wnętrze tego cudownego zabytku Walencji i ciekawe miejsca w nim zawarte. Jednym z nich jest Kaplica Świętego Kielicha (Capillo del Santo Cáliz). Jest to zabytkowy kapitularz wykonany w latach 1356-1369. Posiada starannie dopracowane sklepienia gwieździste oraz namalowane dzieło przedstawiające niebo z 12 apostołami i koronacją Matki Boskiej. Jednak najważniejszym elementem kaplicy jest relikwia Świętego Kielicha (święty graal), pochodząca z I w. n.e.. Godny uwagi jest również główny ołtarz katedry tego zabytku Walencji, wykonany z marmurów a na suficie przepiękne malowidło przedstawiające 12 aniołów grających na instrumentach muzycznych. W ołtarzu prezbiterium przysłania retabulum obłożone obrazami przedstawiającymi sceny biblijne.

Pałac Marqués de Dos Aguas

Kolejnym miejscem w Walencji co warto zobaczyć, jest Pałac Markiza de Dos Aguas (Palacio del Marqués de Dos Aguas), gdzie możemy obejrzeć muzeum z przepiękną wystawą ceramiki. Lecz najbardziej imponująca jest elewacja budynku z czterema wieżami i stiukowymi zdobieniami okien i uroczymi balkonami. Przy wejściu do pałacu możemy dostrzec rokokową płaskorzeźbę, zaprojektowaną przez Hipólita Rovira. Dzieło przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz dwóch tytanów, symbolizujących regionalne rzeki Turię i Júcar. Wewnątrz w Muzeum Ceramiki (Museo Nacional de Cerámika), możemy zaobserwować wiele eksponatów wykonanych z kolorowych płytek oraz historię i techniki tworzenia ceramiki.

 

Museo de Bellas Artes de Valencia

Osoby, które interesują się malarstwem, z całą pewnością zainteresuje Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji (Museo de Bellas Artes de Valencia). Położone jest w dawnym seminarium duchownych z XVII wieku. Znajdziemy tu dzieła takich artystów jak El Greco, Francisca Goya, Diega Velázqueza czy Bartolomé Estebana Murilla. Na ogromnej powierzchni muzea, w ponad 30 salach zgromadzono tu dzieła szkoły walenckiej z XIV i XV wieku oraz sztukę współczesną czy zbiory archeologiczne.

Najlepsze atrakcje w Walencji

Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Arte y las Ciencias)

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji to jeden z obowiązkowych przystanków, co warto zobaczyć. To kompleks futurystycznej architektury przedstawiony w formie małego, nowoczesnego miasteczka. Już z zewnątrz obiekty budzą zachwyt i olbrzymie zainteresowanie a prawdziwe atrakcje i wrażenia czekają wewnątrz każdego z budynków. Miasto Sztuki i Nauki położone jest w południowej części Walencji a jego powierzchnia wynosi około 350 tys. m². Twórcami Ciudad de las Arte y las Ciencias są słynni hiszpańscy architekci Santiago Calatrava i Felix Candela.

Kup bilet online>>

W skład tego kompleksu Ciudad de las Arte y las Ciencias wchodzą:

1.Oceanarium (L’Oceanográfic) – jest to największe oceanarium w Europie, składające się z kilku obiektów. W każdym z nich przedstawione są ekosystemy mórz i oceanów świata. Znajdziemy tu prawie 50 tys. ryb i innych stworzeń morskich (tj. pingwinów, delfinów, koników morskich, żółwi, morsów i wiele innych) z 500 różnych gatunków świata. Jest to atrakcja dla osób w każdym wieku, zarówno młodych jak i starszych czy rodzin z dziećmi. Największe wrażenie w tym ciekawym miejscu w Walencji robi 70-metrowy tunel z którego jeszcze dokładnie można podglądać zamieszkujących tu mieszkańców. Dodatkowo zwiedzimy tu również największe na świecie delfinarium o łącznej kubaturze 26 mln. m³. Składające się z 5 basenów a na widowni przy nieziemskich spektaklach z tymi ssakami, może przebywać nawet 1,5 tys. Widzów – kup bilet tutaj.

2.Kino IMAX i Planetarium (L’Hemisféric) – nazywany jest symbolem obserwacji świata. Mieści się tu największa sala kinowa w Hiszpanii gdzie można obejrzeć na ekranie o wielkości 900m², filmy 3D – kup bilet tutaj.

3.Muzeum Nauki Księcia Filipa (El Museu de les Ciéncies Príncipe Felipe) – w tym obiekcie możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat ewolucji świata, nauki czy technologii w sposób żywy i interaktywny. W muzeum nauki możemy poznać także tajniki ludzkiego umysłu oraz wpływ zapachów na funkcjonowanie mózgu – kup bilet tutaj.

4.Pałac Sztuk im. Królowej Sofii (El Palau de les Arts Reina Sofía) – możemy tu przeżyć niezapomniane wrażenia muzyczne z odbywających się tu koncertów muzyki symfonicznej i rozrywkowej czy przedstawienia operowego.

Miasto Sztuki i Nauki
Miasto Sztuki i Nauki

Bioparc Valencia

W hiszpańskim mieście Walencja, z pośród szeregu atrakcji tego miasta, możemy odnaleźć również wspaniały ogród zoologiczny, który znacznie wyróżnia się od innych. Zwierzęta znajdujące się w ogrodzie, mają ogromną przestrzeń do poruszania się, dlatego zwiedzanie obiektu może zająć dożo czasu. Zamysł tak ogromnej przestrzeni był z myślą o  zwierzętach zamieszkujących w Bioparc Valencia, ponieważ miał być zbliżony do ich naturalnego środowiska i otoczenia. Ogród zoologiczny to fajna atrakcja, którą warto odwiedzić w Walencji.

Mercado Central

Będąc w hiszpańskim mieście Walencja nie sposób nie wstąpić na lokalny rynek z szerokim wyborem regionalnych produktów. Takim miejscem jest Mercado Central w Walencji. Jest to jeden z najstarszych rynków w Europie, który powstał w 1928 roku. Ogromną halę targową zaprojektowaną w stylu walenckiego modernizmu można odnaleźć w centralnej części miasta. Na ogromnej powierzchni z ponad 900 stoisk handlowych, znajdziemy tu praktycznie wszystko czego dusza zapragnie. Wizyta w Mercado Central jest prawdziwą przyjemnością. Jest to jedno z najciekawszych miejsc, co warto zobaczyć w Walencji. Można tu zakupić: warzywa, owoce, owoce morza, ryby, mięso, wędliny, sery, napoje, słodycze, tapas czy regionalne produkty. Asortyment jest zależny również od pory roku, dzięki temu możemy skosztować świeżych owoców sezonowych.

Plaże w Walencji

Walencja położona jest nad Morzem Śródziemnym i wzdłuż 25-kilometrowej linii brzegowej, może pochwalić się kilkoma zadbanymi i czystymi plażami z szeroką gamą atrakcji. Wiele osób twierdzi, że można tu znaleźć najpiękniejsze plaże w Hiszpanii. Dodatkowo w scenerii hiszpańskich palm i tropikalnego słońca na każdej z nich można spędzić uroczy dzień z całą rodziną. Jedną z takich hiszpańskich plaż jest plaża El Cabañal, która znajduje się w pobliżu portu. Znajdziemy tu liczne bary i restauracje ale również plaża jest bardzo chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi.

Kolejną jest Playa de la Malvarrosa która usytuowana jest na północ od portu w Walencji. Znajdziemy tu również liczne bary i restauracje, dodatkowo plaża graniczy ze wspaniałą promenadą. Ostatnią plaże jaką chcemy zaprezentować to Playa de Pinedo usytuowana na południe od portu. Jest trochę mniej oblegana niż poprzednie co dla niektórych osób, ceniących sobie ciszę i spokój, może okazać się ogromnym atutem. Przy plaży również tak jak w poprzednich znajdziemy promenadę z bogatą ofertą turystyczną. Hiszpańskie miasto Walencja posiada jeszcze więcej plaż, oprócz wyżej wymienionych, które warto zobaczyć i budzą ogromne zainteresowanie wśród turystów.

Las Fallas de Valencia

Festiwal Las Fallas, czyli Święto Ognia, to tradycyjne uroczystości, które odbywają się w marcu, w trakcie obchodów ku pamięci Świętego Józefa w Walencji. To najbardziej znany i charakterystyczny punkt w kalendarzu, co warto zobaczyć w Walencji. Mieszkańcy wychodzą całymi rodzinami na ulicę i miasto świętuje koniec zimy i nadejście wiosny. W ciągu dnia na ulice wylewa się tłum ludzi by móc zobaczyć rozmaite pokazy tradycji ludowej Walencji, artystyczne i pirotechniczne. Głównym elementem święta Las Fallas de Valencia są fantastyczne i śmieszne rzeźby tworzone z kartonu, plastrów, wosku i drewna. Są one przygotowywane przez długie miesiące specjalnie na tą okazję i w ostatnim dniu 19 marca (w święto Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny) mieszkańcy spalają dzieła na ulicach miasta co tworzy wyjątkowy spektakl.

Hiszpańskie miasto posiada oczywiście wiele innych zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Są to m.in. jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic miasta zwana El Carmen oraz zlokalizowana przy Plaza de la Virgen Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych z XVII wieku. Ciekawym miejscem w centrum miasta godnym uwagi są  średniowieczne Wieże Serrano (torres de serranos) z XIV wieku i Wieże Torres de Cuart (Torres de Quart). Dodatkowo warto zobaczyć Plac Ratuszowy (Plaza del Ayuntamiento) z zbudowanym w stylu barokowym Ratuszem, klasztor Monasterio de San Miguel de los Reyes czy gotycki kościół z XIV wieku Iglesia de los Santos Juanes. Warto obejrzeć również wpisaną na listę UNESCO Giełdę Jedwabiu (Lonja de la Seda). Więcej informacji na stronie internetowej fallasfromvalencia.com.


Informacje praktyczne:

Katedra La Seu w Walencji

20 marca – października: poniedziałek – sobota 10:00 – 18:30, niedziela  14:00 – 18:30, listopada – 19 marca: poniedziałek – sobota 10:00 – 17:30, niedziela  10:00 – 17:00

Strona internetowa: tutaj.

Muzeum Ceramiki (Museo Nacional de Cerámika)

wtorek – sobota 10:00 – 14:00, (16:00 – 20:00 – wstęp wolny), niedziela 10:00 – 14:00

Strona internetowa: tutaj.

Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Valencia)

poniedziałek – 11:00 – 17:00, wtorek – niedziela  10:00 – 19:00, wstęp wolny

Strona internetowa: tutaj.

Bioparc Valencia – aby uniknąć kolejek, kup bilet tutaj.

Strona internetowa: tutaj.

Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Arte y las Ciencias) – aby uniknąć kolejek, kup bilet tutaj.

Strona internetowa: tutaj.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Walencji!

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

GIRONA – rzymskie miasto

RONDA – miasto położone na klifie

KORDOBA – Wielki Meczet i atrakcje w mieście

ALICANTE – miasto światła

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here