Katalonia kojarzy się głównie z Barceloną. Jednak ten region Hiszpanii kryje w sobie również wiele innych niezwykle urokliwych miast. Jednym z nich jest położone w samym sercu regionu, miasto Girona, które niewątpliwie jest perełką tej części Hiszpanii. Jest stolicą jednej z czterech katalońskich prowincji oraz miastem uniwersyteckim. Jakie są atrakcje turystyczne w Gironie?
Girona (hiszp. Gerona) położona jest około 30 km od wybrzeża Costa Brava, w północno-wschodniej Hiszpanii, w prowincji Girona. Miasto posiada niebywale ciekawe miejsca i bogatą historię, sięgającą aż 77r. p.n.e. Otóż założycielem Girony był rzymski wódz Pompejusz. Początkowo miasto nosiło nazwę Gerunda i rozwijało się w niezwykle szybkim tempie. W 785r. przybywa Karol Wielki podbijając miasto i włączając je w skład Imperium Karolińskiego. Natomiast w 878r. Marchia Girony zostaje połączona z Marchią Barcelony, stając się częścią Marchii Hiszpańskiej.
W XV wieku Girona po wcześniejszym wejściu w skład Królestwa Aragonii, łączy się z Królestwem Kastylii, stając się częścią Hiszpanii. Przez kilka kolejnych wieków, miasto uległo licznym zniszczeniom w czasie wojen m.in. z Francją. Natomiast w XIX wieku Girona przeżyła ponowny rozkwit. W 1833r. stała się stolicą prowincji o tej samej nazwie. Z biegiem lat rosła liczba mieszkańców a pod koniec XIX wieku w mieście można było zaobserwować pierwszą fabrykę i oświetlenie ulic. Historia Girony stała się inspiracją dla wielu poetów, malarzy czy fotografów.
Co warto zobaczyć w hiszpańskim mieście Girona?
Katedra Girony (Catedral de Santa María de Girona)
Budowa katedry rozpoczęła się XI wieku i trwała aż do XVIII wieku. Możemy tu dostrzec mieszankę stylów architektonicznych. Wnętrze obiektu jest w stylu gotyckim z najstarszą na świecie pojedynczą nawą o szerokości 22,80m. Zaobserwujemy również XIV-wieczne prezbiterium z dwoma kaplicami a nastawa ołtarza prezentuje sceny z życia Chrystusa. Warto zobaczyć także skarbiec katedry (El Tresor de la Catedral), w którym dostrzeżemy np. gobelin Stworzenie Świata (Tapís de la Creació) z XI wieku. Główna fasada budowli przedstawia natomiast styl barokowy. Zaobserwujemy tam okrągły oculus, dzięki któremu dostaje się światło do świątyni.
Łaźnie Arabskie
Warto zajrzeć do XII-wiecznych łaźni arabskich (Els Banys Árabs), zbudowanych w stylu romańskim. Dotrzeć tu można cztery sale z podgrzewanymi posadzkami. Sale różniły się od siebie temperaturami. Ciekawostką jest to iż gdy łaźnie zostały zniszczone to król Jakub II, nakazał ich odbudowanie. Decyzja najprawdopodobniej musiała być spowodowana tym, iż łaźnie cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Girony.
Klasztor Sant Pere de Galligants
A teraz coś dla koneserów katalońskiego romanizmu, a mianowicie Klasztor Sant Pere de Galligants. Budynek najprawdopodobniej pochodzi z X wieku. Dziś jest siedzibą muzeum, które można zwiedzać i podziwiać eksponaty należące do klasztoru. Najcenniejszymi elementami kościoła są krużganki, kolumny czy syrena o dwóch ogonach.
Mury obronne
Jednym z obowiązkowych punktów w Gironie, który trzeba zobaczyć i koniecznie się przespacerować są mury miejskie. Obiekt o którym mowa datowany jest na IX wiek, a więc możemy się przejść wzdłuż kawałka historii. Mury obronne (Passeig de la Muralla) w Gironie są najdłuższymi nie tylko w całej Hiszpanii ale również w Europie. Otaczają historyczne centrum miasta od wschodu. Dodatkowo to doskonały punkt widokowy, z którego możemy podziwiać pobliską panoramę.
Ell Call – dzielnica żydowska
Będąc w hiszpańskim mieście Girona, spacerując uliczkami, warto odwiedzić dzielnicę żydowską Ell Call. Rozpoczyna się od ulicy Carter de la Forca i jest jedną z najlepiej zachowanych i charakterystycznych dla średniowiecza częścią miasta. Miejsce to również jest uważane za jedno z najlepszych średniowiecznych dzielnic żydowskich w Europie. Dzieje tej części miasta sięgają aż do XIV wieku, czyli czasów kiedy zamieszkiwali w niej żydzi. Ell Call posiada niezwykle bogatą i interesującą historię o której możemy się dowiedzieć w Muzeum Historii Żydów (Museu d’Historia dels Jueus). O tym co znajdowało się w dzielnicy, jak rozwijała się tu szkoła kabały – mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu. Dzielnica żydowska w Gironie jest jedną z największych atrakcji w mieście.
Kolejne ciekawe miejsca i atrakcje Girony
Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji w Gironie jest jej średniowieczna starówka. Warto zanurzyć się w nastrojowe uliczki i odkryć ciekawe miejsca starego miasta Barri Vell, bo to właśnie w tym miejscu, można poczuć prawdziwy klimat tego hiszpańskiego miasta Girona. Godnym uwagi jest pasaż Rambla de la Llibertat, na którym możemy dostrzec przeróżne wystawy sztuki współczesnej. Stare miasto w Gironie jest również doskonałym miejscem aby odetchnąć chwilę na filiżankę kawy lub lampkę wina. Znajdziemy tu bowiem liczne restaurację, bary z tapas czy kawiarnie, gdzie można skosztować także wybornej regionalnej kuchni.
Watro również zajrzeć do kościoła który w swoich wnętrzarzach posiada 8 nagrobków z czasów rzymskich i z początków chrześcijaństwa. Bazylika Sant Feliu (Basílica de Sant Feliu de Girona) ulokowana jest przy Placa de Sant Feliu a jej nazwa wywodzi się od biskupa oraz patrona Girony. Tuż obok bazyliki znajduje się rzeźna lwicy zwana Cul de la Lleona. Przez wielu mieszkańców jest uważana za symbol miasta ponieważ wiąże się z nią pewna tradycja. Każdy kto dotknie lub pocałuje pupę zwierzęcia powróci do tego miejsca. Chętnych jest wielu:). Godnym uwagi jest także plac w dzielnicy, El Mercadal, po zachodniej stronie rzeki Onyar zwany Plaça de la Independència. W centralnym miejscu placu znajduje się pomnik upamiętniający heroiczną obronę Girony przed francuską inwazją w latach 1808-1809.
Wędrując ulicami Girony nie sposób również nie zauważyć słynnego mostu na rzece Onyar Pont Eiffel (znany również jako Pont de les Peixateries Velles). Czerwoną konstrukcję zaprojektowało biuro Gustava Eiffla. Stojąc na moście, dostrzeżemy po jednej stronie miasta, widok na starówkę, a przede wszystkim na kolorowe domy nad rzeką Onyar. Są najbardziej charakterystycznym elementem w mieście i pocztówkową wizytówką Girony, choć większość z nich nie pochodzi ze średniowiecza. Jezdnym z najbardziej znanych domów, który oczywiście można zwiedzać jest Casa Masó. Dom należał kiedyś do katalońskiego architekta Rafaela Masó i Valenti.
Muzea w Gironie:
- Muzeum Historii Miasta (Museu d’Història de la Ciutat)
- Muzeum Sztuki w Gironie (Museu d’Art de Girona)
- Muzeum Historii Żydów (Museu d’Historia dels Jueus)
- Muzeum Archeologiczne (Museu d’Arqueologia de Catalunya)
- Muzeum Kina (Museu del Cinema).
Atrakcje w pobliżu Girony:
- Lloret de Mar – miejscowość położona w prowincji Girona
- Sant Feliu de Guíxols – miejscowość położona w prowincji Girona
- Parque Natural del Cap de Creus – Park przyrodniczy położony w prowincji Girona. Swoją inspirację z tego miejsca czerpał nawet mistrz Salvador Dali
- Tossa de Mar miejscowość położona w prowincji Girona
- Torroella de Montgrí – miejscowość położona w prowincji Girona
- Castillo de Sant Salvador de Verdera w miejscowości Puerto de la Selva w prowincji Girona.
Informacje praktyczne:
Katedra Girony (Catedral de Santa María de Girona)
zwiedzanie z audio-przewodnikiem:
od kwietnia do czerwca 10:00-18:30
od września do października 10:00-18:30
od lipca do sierpnia 10:00-19:30
od listopada do marca 10:00-17:30.
Strona internetowa: catedraldegirona.cat
Zarezerwuj hotel w okolicy>>
Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Gironie!
Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).
No ładnie tam.