Taniec Flamenco to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich tańców, związany z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Taniec ten można by określić jako kulturę lub raczej zjawisko kulturowe w Hiszpanii. Jego zapalające rytmy i gesty są popularne na całym świecie.
Tradycja tego hiszpańskiego tańca, pochodzi z Andaluzji więc jeżeli chce się obejrzeć prawdziwy spektakl tańca Flamenco to najlepiej udać się do takich miast jak Sewilla, Kordoba, Granada czy Ronda. Zdaniem Andaluzyjczyków pieśni Flamenco są “owocem i dumą tej ziemi” a Ci którzy je śpiewają, czerpią energię i inspirację z codziennego życia. Początkowo był tylko śpiew, bez tancerzy czy gitar. Pozostałe elementy można było zaobserwować dopiero z początkiem XIX wieku. Jako pierwszego zapamiętanego pieśniarza Flamenco (cantaora) uważa się El Planeta (Antonio Monje Rivero). Był to zwykły kowal, który śpiewał pracując w kuźni. Prawdziwy rozkwit tańca nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku kiedy to amatorskie występy zastąpiły profesjonalne spektakle. Odbywały się one w tzw. śpiewających kawiarniach (cafés cantantes). Pierwszy taki lokal otworzono w Sewilli. W występach można było zaobserwować bardziej wyrazistą i pełną pasji choreografię w towarzystwie gitary.
W 2010r. taniec Flamenco został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO!
W 1958r. powstała pierwsza uniwersytecka Katedra Flamenkologii w Jerez de la Frontera. Zajmowano się tam promocją a zarazem udoskonalaniem sztuki flamenco. W historii tego tańca można wyróżnić wielu wirtuozów tej sztuki tj. Camarón de la Isla, Paco de Lucía czy zespół Pata Negra. Turyści zjeżdżają się z całego świata by móc zobaczyć i poczuć na żywo emocjonujące przedstawienie obejmujące muzykę (toque), śpiew (cante), taniec (baile), strój i zachowania artystów (las palmas czy los gritos). Każdy występ opowiada pewną historię, zaś ruchy ciała i gesty tancerzy wyrażają ich stany emocjonalne. Te elementy są bardzo ważne i charakterystyczne dla tego tańca. Słuchacz odczuwa potrzebę towarzyszenia im, emocje i uczucia unoszą się niemalże namacalnie w powietrzu, gdy utożsamia się z każdym dźwiękiem czy ruchem.
Muzyka i gitara Flamenco
Muzyka wykonywana jest przede wszystkim na gitarze a rytm wybijają zarówno tańczący jak i śpiewacy klaskając, uderzając otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewacy (tzw. cajon) i za pomocą kastanietów. Gitara do flamenco nieco różni się od gitary klasycznej. Wykonana jest z drewna cyprysowego, posiadając węższe i płytsze pudło oraz struny zawieszone bliżej progów. Instrument ten jest najważniejszym dźwiękiem towarzyszącej zmysłowej muzyce lecz współgra bardzo często także ze skrzypcami, wiolonczelą czy fletem. Bardzo ważnym elementem hiszpańskiego tańca flamenco jest rytm, który jest esencją tego co się dzieje z tancerzem na scenie. Sprawia, że artysta porusza się w charakterystyczny sposób. Wykonuje niesamowite układy kroków, w sposób skomplikowany i niezrozumiały dla zwykłego człowieka.
Rodzaje Flamenco, stroje tancerzy
Mimo iż flamenco posiada ponad 50 odmian. Wyróżnić można dwa rodzaje tańca – Flamenco jondo (pełne namiętności, poważne a czasem agresywne) i Flamenco festero (zdecydowanie lżejsze, również poruszające lecz bez dramaturgii). W każdym stylu tańca Flamenco złożona całość czyli choreografia, kolorowe suknie, rekwizyty potrafią zaspokoić gusty nawet najbardziej wymagającej widowni.
Nie można nie wspomnieć o charakterystycznych i bardzo istotnych strojach tancerzy. Kobiety zakładają długie spódnice, chusty i gorsety lub sukienki rozkloszowane i ozdobione wieloma falbanami. Kreacje zwykle mają głęboki, wycięty dekolt i krój dopasowany do sylwetki tancerki w części tułowia. W kreacji do Flamenco ważny jest również kolor. Chusta (mantón) zazwyczaj jest z jedwabiu, ozdobiona haftem i frędzlami. Natomiast wachlarz (abanico) jest również zgrany kolorystycznie z kreacją tancerki. Włosy powinny być upięte z tyłu głowy z szczepionym kwiatem. Tancerze natomiast ubierają białą koszulę, obcisłe, czarne spodnie z wysokim stanem, często wiązane w pasie chustką i kamizelkę z haftem. Występy urozmaicają również jakie elementy jak kapelusz (sombrero) czy laska (bastón), która pomaga wybić rytm podczas stepowania.
Zobacz taniec Flamenco na żywo>>
Zobacz także:
➤ TANGO ARGENTYŃSKIE – narodowy symbol Argentyny
➤ Sjesta w Hiszpanii – część kultury i tradycji
➤ Najważniejsze święta w Hiszpanii – które warto zobaczyć
➤ ANTONI GAUDÍ – genialny architekt