Hiszpania to kraj fiest, świąt i festiwali. Odbywa się tu mnóstwo imprez, zarówno kulturalnych jak i religijnych. Święta w Hiszpanii mają miejsce praktycznie w każdym mieście i miasteczku. Hiszpanie uwielbiają utrwalać własną kulturę. Uważają, iż to doskonały sposób do spędzenia czasu w gronie najbliższych lub znajomych.

W każdym miesiącu dzieje się coś interesującego ponieważ kalendarz wydarzeń jest niezmiernie bogaty i urozmaicony. Na święta w Hiszpanii wyznaczone są również dni wolne od pracy. Praktycznie na każdym wydarzeniu jest obecna kultura Hiszpanii jak i  kuchnia hiszpańska, która dla wielu osób jest przepyszna. Przybliżmy zatem kilka najważniejszych wydarzeń i fiest w tym pięknym kraju które warto zobaczyć.

TOP5 Najważniejszych Świąt w Hiszpanii

Corrida

Mówiąc o Hiszpanii, nie sposób pominąć Corridy de toros, czyli rytualnej walki z bykami. Jest ona nieodłączną częścią hiszpańskiej kultury. Podobnie jak flamenco, walka byków traktowana jest jako wizytówka Hiszpanii. Dla jednych to perwersyjna, krwawa rozrywka, dla innych – wspaniałe, emocjonujące widowisko. Każdego roku „w imię sportu i rozrywki” ponad 30 tysięcy byków umiera w katuszach na hiszpańskich arenach. W takich miastach jak WalencjaMalaga czy Sewilla znajdują się najsłynniejsze areny zwane Plazas de Toros (place byków).

Widowisko zawsze ma miejsce po południu. Każda corrida rozpoczyna się od uroczystego przemarszu przez arenę. Rozlega się sygnał i na arenę wbiega pierwszy byk. Rozpoczyna się część wstępna. Kolejnym etapem pokazu są wkraczający pikadorzy na koniach. Do ich zadań należy wbijanie ostrzy w kark oraz barki byka. Ostatnim etapem walki  jest pojawienie się na arenie matadora.
Każda walka trwa 20 minut, a jest ich 6. Byk nigdy nie wygrywa. Nawet jeżeli zdarzało się, że walka została przerwana z różnych powodów np. byk zranił matadora, to zwierze i tak później było zabijane.
Corrida ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Jedno jest pewne, to jedno z najbardziej charakterystycznych i znanych na całym świecie wydarzeń w kraju. Jest obecna przy wielu świętach i festiwalach w Hiszpanii.

San Fermin

Festiwal San Fermin odbywa się corocznie 6 lipca od 12:00 w Pampelunie (Nawarra) i trwa do północy 14 lipca. To jedno z najbardziej znanych świąt hiszpańskich. W trakcie tygodniowego festiwalu w Pampelunie odbywa się wiele wydarzeń o charakterze folklorystycznym. 6 lipca w samo południe na Plaza de Consistorial pod miejskim ratuszem Alcalde, osoba wyznaczona przez burmistrza, często członek partii politycznej, wystrzeloną rakietą oznajmia rozpoczęcie tygodniowego święta. Tysiące ludzi zebranych na placu i otaczających go uliczkach rozpoczyna wielką zabawę.

Najbardziej emocjonującym ich punktem są codzienne corridy na arenie na Plaza de Toros. Jest ona celem porannych gonitw ulicami najstarszej części miasta, w których uczestniczą byki i ludzie.  Zwierzęta wypuszcza się na wąskie uliczki miasta, którymi muszą pokonać ok 800 metrową trasę do areny, gdzie późnym popołudniem odbywają się tradycyjne walki byków. Mimo iż wydarzenie ma wielu przeciwników (zwłaszcza obrońców praw zwierząt), co roku na jej obchody przyjeżdżają turyści z całego świata. Na koniec San Fermin na Plaza de Ayuntamiento zbierają się wszyscy, aby zakończyć imprezę piosenką “Pobre mi…”. Więcej informacji na stronie internetowej: sanferminofficial.com.

Fiestę ku czci św. Fermina, a właściwie jej najważniejszą atrakcję, gonitwy byków, zostały rozsławione na świecie dzięki powieści Ernesta Hemingwaya “Słońce też wschodzi” z 1926 roku.

La Tomatina

La Tomatina to wielkie święto i fiesta w Buñol w południowej Hiszpanii, niedaleko od miasta Walencja. Tomatina to ogromna, szalona fiesta, pełna dobrej zabawy, podczas której wszyscy obrzucają się pomidorami. Buñol jest to mała hiszpańska miejscowość, jednak w czasie La Tomatina zamienia się w turystyczną fortecę. Święto obchodzone jest w ostatnią środę sierpnia. Zabawa zaczyna się o godz.11:00 i wtedy to pojawiają się ciężarówki z wyładowanymi po brzegi pomidorami.

Tradycja La Tomatiny sięga aż 1945 roku, kiedy to młodzież zgromadzona na głównym rynku Buñol, zaczęła się kłócić, przepychać i obrzucać pomidorami, które akurat miała pod ręką. Los chciał, że bójka rozpoczęła się tuż przy straganie z pomidorami. Choć walka na pomidory jest wyczerpująca, niezbyt ładna i nie każdemu przypada do gustu, La Tomatina stanowi jednak wkład miasteczka Buñol w tradycję fiest hiszpańskich i hiszpańskiej kultury. Od 2002 roku hiszpańskie Ministerstwo Turystyki uznało La Tomatinę za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym. Bilety na La Tomatine można kupić tutaj.

Fiesta de las Fallas

Las Fallas w Walencji, czyli Święto Ognia, to tradycyjne uroczystości, które odbywają się w marcu, w trakcie obchodów ku pamięci Świętego Józefa w Walencji.

las fallas
Las Fallas

To najbardziej znany i charakterystyczny punkt w kalendarzu Walencji. Mieszkańcy wychodzą całymi rodzinami na ulicę i miasto świętuje koniec zimy i nadejście wiosny. W ciągu dnia na ulice wylewa się tłum ludzi by móc zobaczyć rozmaite pokazy tradycji ludowej Walencji, artystyczne i pirotechniczne. O godzinie 14:00 pod ratuszem Walencji zaczyna się mascletà czyli najgłośniejszy i najbardziej efektowny na świecie pokaz petard. Ruch uliczny zamiera na 10 minut, kto może, gromadzi się na głównym placu w Walencji, by posłuchać grzmiących i oszałamiających eksplozji.

Głównym elementem święta są fantastyczne i śmieszne rzeźby tworzone z kartonu, plastrów, wosku i drewna. Są one przygotowywane przez długie miesiące specjalnie na tą okazję i w ostatnim dniu 19 marca (w święto Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny) mieszkańcy spalają dzieła na ulicach miasta co tworzy wyjątkowy spektakl. Powstają ogniska, wokół których gromadzą się uczestnicy imprezy. W 2016 roku święto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej informacji na stronie internetowej: fallasfromvalencia.com.

Orszak trzech króli – El Día de los Reyes

Wigilia Trzech Króli (El Día de los Reyes Magos) w hiszpańskiej tradycji ma wyjątkowe znaczenie w każdy nowy rok. Jest to jeden z najbardziej kolorowych dni w roku. W wielu miastach odbywa się tzw. Cabalgata de Reyes Magos – uliczny orszak. Ulicami miast przechodzą parady, którym przewodzą Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar. Królowie są w towarzystwie przebierańców, kucharzy, akrobatów,  i przygrywających im muzyków.

Następnego dnia rodziny świętują przy tradycyjnym śniadaniu, a dzieci otrzymują prezenty. Domownicy zasiadają wspólnie do stołu by podzielić się specjalnie przyrządzonym na tę okazję drożdżowym ciastem o nazwie Roscón de Reyes. W Hiszpanii dzieci nie otrzymują prezentów od Mikołaja w trakcie Wigilii. Wieczorem 5 stycznia najmłodsi układają swoje buty przy drzwiach wejściowych lub balkonach. Zostawiają Królom i ich wielbłądom napoje i jedzenie, wyczekując następnego dnia na upragnione prezenty. W hiszpańskiej tradycji grzeczne dzieci dostają cukierki, a tym niegrzecznym nie daje się rózg, ale węgiel, a dokładnie cukierki naśladujące węgiel.

Inne ważne festiwale i święta w Hiszpanii:

  • Los Indianos en Santa Cruz de la Palma  – święto ruchome
  • La Tamborrada de San Sebastián – 20 stycznia
  • Dzień św. Józefa (San José) – 19 marca
  • Święty tydzień (Semana Santa) – święto ruchome
  • Feria de Abril en Sevilla – 15 kwietnia
  • Święto pracy (Fiesta del Trabajo) – 1 maja
  •  Fiestas de San Isidro en Madrid – 11-15 maja
  •  Boże ciało (Corpus Christi) – święto ruchome
  • Święto regionu La Rioja (Día de La Rioja) – 9 czerwca
  • Ogniska św. Jana (Hogueras de Alicante) – 20-24 czerwca
  • Fiestas de la Virgen Blanca – 4-9 sierpnia
  • Wniebowstąpienie Najświetniejszej Marii Panny (Asuncion de la Santísima Virgem María) – 15 sierpnia
  • Día de la Hispanidad – 12 października
  • Święto Kraju Basków (Día del País Vasco) – 25 października
  • Wszystkich Świętych (Día de Todos los Santos) – 1 listopada
  • Dzień Konstytucji (Dia de la Constitución) – 6 grudnia
  • Boże Narodzenie (Navidad) – 25 grudnia
  • Día de los Santos Inocentes – 28 grudnia.

 

 

Zobacz także:

➤  Castillo de Santa Barbara – zamek w Alicante!

➤  Kościół Sagrada Familia w Barcelonie!

➤  Sjesta w Hiszpanii – część kultury i tradycji!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here