Każdy kraj posiada swoje tradycje i zwyczaje kulturowe. Miliony turystów odwiedza Hiszpanię nie tylko aby wypocząć na pięknych plażach otulonych słońcem i palmami. Kraj ten przyciąga również swoją nietuzinkową i interesującą kulturą i oryginalnością. Zobacz jakie są najsłynniejsze symbole Hiszpanii.

Flamenco

Flamenco to nie tylko taniec, to hiszpańska forma sztuki złożona z trzech części – gry na gitarze („guitarra”), piosenki („cante”) i tańca („baile”). Tradycja tego hiszpańskiego tańca, pochodzi z Andaluzji więc jeżeli chce się obejrzeć prawdziwy spektakl tańca flamenco to najlepiej udać się do takich miast jak Sewilla, Kordoba,  Granada czy Ronda.  Zdaniem Andaluzyjczyków pieśni flamenco są “owocem i dumą tej ziemi” a Ci którzy je śpiewają, czerpią energię i inspirację z codziennego życia. W 2010 roku taniec flamenco został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Mimo iż flamenco posiada ponad 50 odmian. Wyróżnić można dwa rodzaje tańca – flamenco jondo (pełne namiętności, poważne a czasem agresywne) i flamenco festero (zdecydowanie lżejsze, również poruszające lecz bez dramaturgii). W każdym stylu tańca flamenco złożona całość czyli choreografia, kolorowe suknie, rekwizyty potrafią zaspokoić gusty nawet najbardziej wymagającej widowni.

Kup bilet online na pokaz flamenco>>

Sjesta

Sjesta w Hiszpanii to czas wyznaczony na posiłek i drzemkę co z czasem stało się częścią kultury i tradycji tego kraju. Oczywiście z racji tego, że w ciągu dnia może być kilku godzinna przerwa, dzień pracy jest stanowczo wydłużony. Pracownicy mogą kończyć pracę nawet późnym wieczorem, aczkolwiek o tej porze temperatura powietrza spada na tyle, że to właśnie w tym czasie miasto tętni życiem. Ten hiszpański zwyczaj utrzymuje się w prywatnych i mniejszych sklepikach. Zwróćmy uwagę na to, że ulice o tej porze dnia potrafią być praktycznie puste. Natomiast większe supermarkety i centra handlowe są zawsze otwarte, czyli sjesta tu nie obowiązuje. Tłumy możemy zobaczyć oczywiście w restauracjach, barach czy knajpach. Pracownicy z tej branży zamiast sjesty mają raczej pełne ręce roboty aby obsłużyć klientów korzystających z tego przywileju.

Corrida

CorridaMówiąc o Hiszpanii, nie sposób pominąć Corridy de toros, czyli rytualnej walki z bykami. Jest ona nieodłączną częścią hiszpańskiej kultury. Dla jednych to perwersyjna, krwawa rozrywka, dla innych – wspaniałe, emocjonujące widowisko. Każdego roku „w imię sportu i rozrywki” ponad 30 tysięcy byków umiera w katuszach na hiszpańskich arenach. W takich miastach jak Walencja, Malaga czy Sewilla znajdują się najsłynniejsze areny zwane Plazas de Toros (place byków). Nie można oczywiście nie wspomnieć o słynnym festiwalu San Fermin, odbywającym się co roku w Pampelunie. To właśnie na tym festiwalu, najbardziej emocjonującym wydarzaniem dla uczestników jest gonitwa z bykami i corrida. Wypuszczone z zagrody zwierzęta zmierzają ulicami miasta wprost na arenę corridy (Plaza de Toros), gdzie staną do walki z torreadorami.

Kuchnia hiszpańska

Kuchnia hiszpańska to jest znana na całym świecie, posiadając wielu zwolenników. Bardzo często podróżując do Hiszpanii, nie wyobrażamy sobie, żeby nie spróbować typowych regionalnych dań serwowanych w licznych barach, knajpach czy restauracjach. Jest kilka charakterystycznych dań, które kojarzą się z Hiszpanią aczkolwiek każdy region posiada swoje nietuzinkowe potrawy, które skradły serca i są serwowane praktycznie w każdej restauracji.

Mówiąc o kuchni hiszpańskiej nie można nie wspomnieć o słynnej Paelli. To chyba najbardziej znana i uważana za narodową potrawę Hiszpanów. Gdzie można zjeść najlepszą hiszpańską Paellę? Jeżeli wybieracie się do Walencji lub innego miasta w tym regionie to z całą pewnością skosztujecie jedynej w swoim rodzaju Paelli. Hiszpanie mogą pochwalić się również słynnymi przekąskami zwanymi tapas  lub przekąską na słodko zwaną Churros. Oczywiście można wymienić dużo więcej hiszpańskich potraw, które są znane na całym świecie, jedno jest pewne, najlepiej smakują w Hiszpanii.

Fallas de Valencia

Fallas de ValenciaHiszpania to kraj, który słynie z dobrej zabawy i licznych fiest. Jedną z najsłynniejszych jest Las Fallas w Walencji. Głównymi aktorami święta ognia są rzeźby zrobione z różnego rodzaju tworzywa typu: karton, styropian, drewno, wosk. W ciągu tych kilku dni przygotowanych jest wiele atrakcji. Jedną z nich jest konkurs na najlepszą i najoryginalniejszą kukłę. Dodatkowym interesującym wydarzeniem jest tzw. “Calle de Sueca”. Jest to ogromna konstrukcja, wysadzana ogromną ilością świateł. Rozbłyska na całą noc, dając nieprawdopodobny efekt. Ostatniego dnia, na ulicach Walencji zostaną w efektowny sposób spalone tworząc spektakularny efekt. Impreza co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata.

Antoni Gaudí, Pablo Picasso

Nie można nie wspomnieć o wielkich hiszpańskich artystach. Największe działa Antoniego Gaudiego tj. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló czy Casa Milà można podziwiać w BarcelonieArchitekt przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych twórców  na świecie. Jego dzieła sprawiają wrażenie jakby nie były poddane siłom grawitacji. Artysta jest obecnie inspiracją i wzorcem do naśladowania dla młodych architektów.

Kup bilet online>>

Kolejne słynne nazwisko, które jest znane na całym świecie to Pablo Picasso. Ten hiszpański malarz oraz rzeźbiarz za sprawą swoich niezwykłych dzieł, wpisał się do grona najwybitniejszych malarzy XX wieku.  Przez wielu uznawany jest za geniusza a swoje pierwsze obrazy stworzył jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. Jego dzieła można podziwiać zarówno w muzeum Picassa w Barcelonie jak i w Maladze.

Hiszpańskie kino – Nagrody Goya

Symbole Hiszpanii to także hiszpańskie kino, które ma swoich zwolenników na całym świecie. To właśnie, dzięki wspaniałym hiszpańskim produkcjom, sukces mogli odnieść tacy hiszpańscy aktorzy jak Antonio Banderas, Penélope Cruz czy Javier Bardem. Nie można oczywiście nie wspomnieć o najsłynniejszym hiszpańskim reżyserze Pedro Almodóvar, który ustawił wysoko poprzeczkę w świecie kina. Hiszpania może się pochwalić także słynnymi Nagrodami Goya. To najważniejsze a przede wszystkim najbardziej prestiżowe nagrody filmowe, które co roku są przyznawane przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. Można powiedzieć, że Nagrody Goya to hiszpański odpowiednik amerykańskich Oscarów.

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Hiszpanii!

 

Zobacz także:

➤  Casa Vicens w Barcelonie

➤  Katedra w Sewilli – serce stolicy Andaluzji

➤  Procesja otwartych trumien w As Neves

➤  Karnawał na Teneryfie – fantazja kostiumów i niezwykła zabawa

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here