Każdego roku tysiące osób przybywa do hiszpańskiej wioski As Neves na tzw. “Procesję otwartych trumien” (Procesión de Santa Marta de Ribarteme). Ludzie, którzy ledwo uniknęli śmierci, są przenoszeni ulicami w otwartych trumnach, aby podziękować świętej Marcie za ich uratowanie. Co najważniejsze, leżąc w trumnach, nie są martwi, ale bardziej żywi niż kiedykolwiek

Procesja otwartych trumien to święto, które odbywa się 29 lipca w As Nieves w gminie Pontevedra w Galicji. Uczestników niosą w trumnach, w towarzystwie dużego tłumu, jakby to był dzień ich pogrzebu. Tylko tak się składa, że oni żyją i jest to część starożytnej tradycji. Chociaż po tragedii jakiej doznali ta scena wygląda jak wielki pogrzeb, jest to jedynie święto religijne. W ten sposób miejscowi mieszkańcy okazują wdzięczność świętej Marcie, która jest patronką zmartwychwstania, po tym, jak przeżyli śmierć w ciele lub prosząc o wyleczenie z poważnej choroby.

O godzinie 12:00 w samo południe odprawiana jest uroczysta msza, w której uczestniczy wielu wielbicieli i pielgrzymów. Następnie rozpoczyna się procesja prowadzona przez wizerunek świętej Marty. Trumny niosą członkowie rodziny, którzy dziękują Santa Marta za noszenie na ramionach żyjącej ukochanej osoby. Ważne aby pozostać w bezruchu, ponieważ to jest właśnie sposób na rzucenie wyzwania śmierci. Inni uczestnicy noszą zapalone świece, chodzą po kościele na kolanach, podczas gdy dzwony biją, a obraz Matki Boskiej Santa Marta prowadzi procesję. W tle można usłyszeć śpiewające psalmy i modlitwy oraz zespół towarzyszący wszystkim pielgrzymom.

Ciekawym obrazem jest także sposób, w jaki osoby w trumnach chronią się przed słońcem. Przysłaniają się za pomocą szalików, wachlarzy czy parasoli. Resztę dnia uczestnicy spędzają na świętowaniu z rodziną i z przyjaciółmi, jedzeniu typowego, regionalnego jedzenia przy muzyce i tańcu. Poza tym odbywa się tradycyjna aukcja, w której sprzedawane są zwierzęta (koguty lub jagnięta). Często zdarza się, że pieniądze zebrane na aukcji są oferowane również Santa Marta. Festiwal ma swoje korzenie zarówno w chrześcijaństwie, jak i pogaństwie a tradycja utrzymywana jest do dziś. Uczestnicy wierzą, że ważne jest, aby podziękować świętej Marcie za uratowanie im życia i zapewnienie bezpieczeństwa w nadchodzącym roku.

Zdjęcie główne: eyeonspain.com

 

Zobacz także:

➤  Karnawał na Teneryfie – fantazja kostiumów i niezwykła zabawa

➤  LA TOMATINA – bitwa na pomidory

➤  Hiszpańskie hity 2019 roku – TOP10

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here