CAÑO CRISTALES (Kolumbia) – najpiękniejsza rzeka na świecie

1
8998
rzeka Kolumbia

Czy można uwierzyć, że istnieje rzeka o pięciu kolorach? Otóż tak, taki cud natury płynie w Ameryce Południowej. Caño Cristales – rzeka (Kolumbia) jest uważana przez wielu za najpiękniejszą na świecie. To ciekawe miejsce dopiero od niedawna jest otworzone na turystykę i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Caño Cristales (Kolumbia) położna jest w Parku Narodowym Serrania de la Macarena w regionie Meta i jest dopływem rzeki Guayabero. Nazywana także “Tęczową rzeką” lub “Rzeką pięciu kolorów”. Serrania de la Macarena zajmuję powierzchnię około 2500 mil kwadratowych. Ciekawostką jest to, iż park łączy ze sobą takie ekosystemy (z dużą różnorodnością flory i fauny) jak pasmo górskie Andów, równiny sawannowe w East Llanos czy lasy deszczowe. Ponadto można tu spotkać ponad 100 gatunków gadów, 500 gatunków ptaków oraz wiele gatunków niesamowitej roślinności. Jest domem także dla takich zwierząt jak kuguar, jaguar czy mrówkojad.

Co czyni Caño Cristales tak interesującą?

Otóż od grudnia do maja rzeka wygląda zupełnie zwyczajnie. Natomiast w czerwcu przeobraża się niczym w przepiękny kwiat o kilku kolorach (zielonym, żółtym, czerwonym, niebieskim i czarnym). Ten nieprawdopodobny efekt utrzymuje się do końca listopada. Zapewne każdy zadaje sobie pytanie, dlaczego zwyczajna rzeka nagle nabiera takich kolorów? Otóż, głównym powodem jest znajdująca się w wodzie endemiczna roślina o nazwie Macarenia Clavígera. Ta niezwykła roślina wodna jest bardzo rzadka i rośnie tylko w kilku miejscach na świecie. Caño Cristales jest jedynym miejscem na ziemi, w którym kwitnie tak spektakularnie i majestatycznie.

Caño Cristales - rzeka Kolumbia
Fot. cano-cristales.com

Macarenia Clavígera jest bardzo rzadką rośliną ponieważ wymaga odpowiednich warunków, w tym właściwego poziomu wody i odpowiedniej ilości światła słonecznego, aby uzyskać docelowe odcienie. Także biorąc pod uwagę porę suchą, roślina nie ma możliwość zakwitnąć przez brak odpowiedniego poziomu wody w rzece. Natomiast w porze deszczowej woda jest zbyt szybka oraz nie ma odpowiedniego nasłonecznienia. Dlatego Caño Cristales zaszczyca swoimi barwami tylko przez kilka miesięcy w roku i wówczas prezentuje się zjawiskowo. Dodatkowo rzeka posiada bogatą różnorodność roślin wodnych. Natomiast swoją przejrzystość woda zawdzięcza braku składników odżywczych i małych cząstek.


Praktyczne informacje:

Caño Cristales – Rzeka (Kolumbia)

Najbliższym miastem od Caño Cristales jest La Macarena, Kolumbia. Z tego miasta organizowane są wycieczki do Parku Narodowym Serrania de la Macarena i Caño Cristales. Należy pamiętać aby zobaczyć rzekę o pięciu kolorach, trzeba zorganizować podróż w okresie od czerwca do listopada. Przez pozostałą część roku dostęp do tego obszaru jest ograniczony.

Zdjęcie główne: travelastronaut.com/

 

 

Zobacz także:

➤  MACHU PICCHU (Peru) – zaginione miasto Inków

➤  SALTO ANGEL (Wenezuela) – najwyższy wodospad świata

➤  HUACACHINA – Oaza na środku pustyni w Peru

➤  Różowa Laguna i Flamingi- w Las Coloradas w Meksyku

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here