Yerba Mate to napój, który od razu kojarzy się z Argentyną czy Paragwajem. Dlaczego? Yerba Mate jest jednym z symboli tych pięknych krajów. Picie tego naparu jest bardzo ważną praktyką społeczną, podobnie jak picie herbaty w Anglii.

W Argentynie Yerba Mate posiada nawet swoje święto narodowe ustanowione dekretem prezydenckim w styczniu 2015 roku, przypadające na 30 listopada. Napar powstaje z liści rośliny o nazwie Ostrokrzew paragwajski i podawany jest w specjalnym pojemniku zwanym matero. Pojemnik ten może być tradycyjny, wykonany z peklowanej dyni lub ceramiki lub słoika z drewna.

Historię tego naparu zapoczątkowali tubylcy z Guaraní, którzy zamieszkiwali terytorium, które dziś zajmuje Paragwaj i Argentyna. Guarani sadzili Yerba Mate tam, gdzie chowali swoich bliskich. Zrywali liście i przygotowywali napój, którym dzielili się z członkami rodziny, siedząc razem w kręgu. Guarani wierzyli, że dzięki temu obrzędowi, duch ich zmarłych bliskich wstąpi w ich ciała poprzez ten napój. Dla Guarani ta roślina było darem od ich bogów. Pewne aspekty tego rytuału Argentyńczycy praktykują do dziś, ponieważ picie naparu jest doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodziną lub znajomymi. Oczywiście ten skomplikowany proces picia Yerba Mate w pojemniku nie jest jedynym sposobem, jaki Latynosi praktykują. Tak jak pijemy poranną kawę, wielu mieszkańców Ameryki Południowej przygotuje termos z Yerba Mate, pijąc go w ciągu dnia, aby nabrać energii.

Yerba Mate dla zdrowia

Oprócz funkcji społecznej Yerba Mate jest napojem polecanym przez ekspertów ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Napój jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają w walce z wysokim poziomem cholesterolu i otyłości. Roślina ta ma również dużą ilość witamin i minerałów, jakimi są m.in. żelazo, wapń i fosfor. Nie możemy zapominać o działaniu moczopędnym i oczyszczającym, dzięki któremu możemy zwalczyć zatrzymywanie płynów. Dziś Yerba Mate jest dostępna niemal na całym świecie i cieszy się ogromną popularnością. Warto spróbować ten latynoski trunek nie tylko ze względów zdrowotnych ale również ze względu na samą formę jego przyrządzania.

Zdjęcie główne: infobae.com

 

Zobacz także:

CHORIZO – hiszpańska kiełbasa

PAELLA – narodowa hiszpańska potrawa

HISZPAŃSKIE TAPAS – najpopularniejsze szybkie przekąski

Kuchnia hiszpańska – popularne potrawy i przekąski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here