23 kwietnia to szczególny dzień w Katalonii. Dzieje się to za sprawą święta Sant Jordi. W tym romantycznym dniu ulice wypełnione są kwiatami i książkami.

Święto Sant Jordi (Świętego Jerzego) to dzień miłości i kultury a przede wszystkim to szczególna tradycja dla Katalończyków. Ulice wypełnione są stoiskami sprzedającymi róże i książki, które ludzie kupują jako prezenty dla tych, których kochają. Według tradycji, mężczyźni wręczają róże kobietom a kobiety książki mężczyznom. Nie tylko w tym dniu, ale już kilka dni przed można zobaczyć stoiska w Barcelonie, zwłaszcza wzdłuż La Rambla i w całej Katalonii wypełnione ulicznymi sprzedawcami z kwiatami i książkami. Statystyki dowodzą, że w tym okresie co roku roku jest sprzedane kilka milionów róż i około miliona książek.

Casa Batlló
Casa Batlló

Dokładna data zapoczątkowania święta Sant Jordi nie jest znana. Legenda opowiada, że istniała starożytna wioska, która była nieustannie oblegana przez głodnego smoka. Król każdego dnia był zobowiązany karmić smoka dwoma barankami, aby stłumić jego głód. Kiedy populacja jagniąt się zmniejszyła, aby utrzymywać smoka na dystans, król był zmuszony poświęcić jednego baranka i dziecko ze wsi. Po jakimś czasie, jako kolejna ofiara dla smoka została wybrana jedyna córka króla. W drodze do legowiska smoka, gdzie czekała na nią głodna bestia, dziewczyna natknęła się na rycerza i imieniu Jordi. Rycerz zakochał się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia i postanowił ją uratować i zabić smoka. Jordi po dzielnej walce z bestią, ugodził ją mieczem prosto w serce a miejscu gdzie spłynęła krew smoka wyrosła czerwona róża. Rycerz ostrożnie wziął różę i podarował ją księżniczce jako symbol swojej miłości do niej.

W 1926 roku Hiszpania ogłosiła 23 kwietnia, który przypadał na rocznicę śmierci najsłynniejszego hiszpańskiego pisarza – Miguela de Cervantesa, Dniem Książki.Ten zbieg okoliczności z zbiegiem czasu sprawił, że dzień miłości stał się również dniem literatury w umyśle ludności. W dzisiejszych czasach możemy dostrzec w wielu atrakcjach Barcelony kult Sant Jordi. Jednym z przykładów jest Casa Batlló, zbudowana przez Antoniego Gaudiego, której dach przypomina smoka.

Kup bilety na najlepsze atrakcje w Barcelonie>>

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Zobacz także:

➤  Procesja otwartych trumien w As Neves

➤  Karnawał na Teneryfie – fantazja kostiumów i niezwykła zabawa

➤  LA TOMATINA – bitwa na pomidory

➤  SAN FERMIN (Hiszpania) – gonitwy byków w Pampelunie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here