LA RAMBLA – najsłynniejsza ulica w Barcelonie

1
6884
La Rambla Barcelona

Barcelona to miasto, które kryje w sobie niezliczoną ilość atrakcji turystycznych. Nie bez powodu jest tak oblegane turystycznie ponieważ posiada w swojej ofercie takie ciekawe miejsca jak Sagrada Familia, Casa Batlló, Casa Milà czy Park Güell.

La Rambla (Barcelona) to jedna z najsłynniejszy ulic nie tylko w Hiszpanii ale i w całej Europie. Bez względu na porę roku, zawsze tętni życiem. Nic dziwnego, jest jedną z największych atrakcji turystycznych i przez wiele osób uważana za symbol Barcelony. Ta zatłoczona ulica urzeka swoim urokiem nawet osoby ceniące sobie ciszę i spokój. La Rambla położona jest w samym centrum Barcelony pomiędzy Plaça de Catalunya a Pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Ulica powstała w 1766r. a dziś jest uważana za jedną z najatrakcyjniejszych ulic Hiszpanii. Napotkać tu możemy mnóstwo stoisk i sklepików z pamiątkami, barów, straganów i ulicznych artystów, którzy nadają jeszcze większy klimat temu miejscu.

Ulica La Rambla tak naprawdę składa się z pięciu odcinków:

➥  Rambla de Canaletes

➥  Rambla dels Estudis

➥  Rambla De Les Flors

➥  Rambla dels Caputxins

➥  Rambla de Santa Monica

W odcinku pierwszym (Rambla de Canaletes) możemy dostrzec fontannę zwaną Font de Canaletes z XIX wieku. Zabytek z ogromną tradycją i powiedzeniem “Aquél o aquélla que beba de su agua volverá a Barcelona” – Kto napije się z jego źródła, powróci do Barcelony. Kolejnym odcinkiem jest Rambla dels Estudis, którego nazwa wywodzi się od mieszczącego się tu uniwersytetu. Zaobserwować możemy w tej części secesyjną budowlę Królewskiej Akademii Nauk i Sztuk w Barcelonie (Reial Acadèmia de Ciències i Arts de Barcelona). Akademia pochodzi z 1894r. a odpowiedzialnym za projekt był Josep Domènech i Estapà. Przez długi okres można było tu zobaczyć wiele stoisk z różnego rodzaju gatunkami ptaków, lecz sprzedaż została zamknięta z powodu protestów obrońców praw zwierząt.

Następnym odcinkiem jest Rambla De Les Flors. W tej części ulicy możemy ujrzeć przeróżne stoiska z kwiatami, które wzbogacają i dekorują La Ramblę. Tradycja handlowaniem kwiatami w tej części ulicy, wywodzi się aż z XIX weku. Nawet nazwa tego odcinka pochodzi od kwiatów, która stała się nieodzowną częścią tradycji tego miejsca. Dodatkowo możemy napotkać niezliczoną ilość ulicznych artystów, mimów czy grajków, którzy nieprawdopodobnie potrafią umilić spacer deptakiem.

La Rambla BarcelonaNastępnie dochodzimy do odcinka zwanego Rambla dels Caputxins, który zachwyci nas architektonicznie. Znajdziemy tu teatr operowy Gran Teatre del Liceu. Założony został w 1847r. i jest jednym z najważniejszych teatrów muzycznych w Hiszpanii. Posiada jedną z największych sal widowiskowych na świecie, liczącą 2292 miejsc i 5 pięter. Budynek był po dwóch pożarach w 1861r. i 1994r., na szczęście został odbudowany.

Godnym zobaczenia jest również jedno z dzieł Antoniego GaudiegoPalau Güell, który został wpisany na listę UNESCO. W tej części ulicy La Rambla, urzeknie nas także kolorowa mozaika Pla de I’Os z 1976r., którą zaprojektował kataloński artysta Joan Miró. Jej niezwykłe kształty, symbole a zarazem prostota nawiązują do symboliki kosmosu. Wartym uwagi jest również tzw. Dom Parasoli (Casa Bruno Cuadros), czyli miejsce dawnego sklepu z parasolami. Rozpoznać go możemy po charakterystycznym chińskim smoku umieszczonego na fasadzie budynku.

Ostatnim odcinkiem ulicy La Rambla jest Rambla de Santa Monica gdzie ukazuje się pomnik Krzysztofa Kolumba. Kolumna o wysokości około 60 metrów, wykonana została z lanego żelaza jak również punkt widokowy (Mirador de Colom) z którego rozsiewa się panorama na całą Barcelonę. W tej części La Rambla znajdziemy także Muzeum Figur Woskowych z ponad 200 eksponatami sławnych osób. Dodatkowo w tym odcinku można obejrzeć Centre d’Art Santa Mónica czy Arc del Teatre, które również budzą ogromne zainteresowanie wśród turystów.

Mercado da Boqueria

La Rambla BarcelonaNa La Rambie możemy zwiedzić również słynny targ la Boqueria, który jest nie lada gadką dla smakoszy. Można tu kupić praktycznie wszystko: ryby, owoce morza, słodycze, warzywa, owoce, przyprawy i wiele innych produktów. Znajdziemy tu również mini bary gdzie serwują przepyszne dania kuchni hiszpańskiej w których ciężko znaleźć.  wolne miejsce. Warto skosztować przepyszną kanapkę ze słynną hiszpańską szynką, sałatkę z egzotycznych owoców czy serwowane na miejscu owoce morza. Jedno jest pewne, jest to jeden z najbardziej popularnych i obleganych bazarów w Europie. Warto zobaczyć i przespacerować się do tego ciekawego miejsca aby poczuć zapachy i regionalny klimat Hiszpanii.

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Barcelonie!

 

Zobacz także:

➤  Telefèric de Montjuïc │Kolejka Linowa w Barcelonie

➤  MIASTO SZTUKI I NAUKI (Walencja) – Ciudad de las Arte y las Ciencias

➤  PLAC HISZPAŃSKI (Sewilla) – Plaza de España

➤  Muzeum Picassa w Barcelonie 

 

1 KOMENTARZ

  1. Najwięcej kieszonkowców się tam kręci, ludzie chodzą z plecakami z przodu .
    Miejsce fajne ,na koncu ulicy port i deptak wzdłuż morza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here