Sewilla to stolica i największe miasto Andaluzji oraz jedno z najciekawszych miejsc całego Półwyspu Iberyjskiego, które warto zobaczyć. Jest czwartym pod względem wielkości miastem w Hiszpanii i położona nad rzeką Gwadalkiwir. Odwiedzając Sewillę możemy zwiedzić mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych tj. Katedra Najświętszej Marii Panny, La Giralda, Pałac Królewski Alkazar czy Złota Wieża. Jedną z największych atrakcji w stolicy Andaluzji jest również Plac Hiszpański (Plaza de España).

Plac Hiszpański (Sewilla) został utworzony w 1928r. a zaprojektowany przez słynnego architekta Aníbala Gonzálesa. Obiekt powstał z myślą o wystawie Iberoamerykańskiej (Exposición iberoamericana de 1929), jaka się miała odbyć w stolicy Andaluzji. Położony jest w północno-wschodniej części jednego z najbardziej znanych parków w Sewilii, Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa). Plaza de España wybudowana została w stylu neo- mudéjar z elementami art deco. Ciekawostką jest to, iż to niezwykle ciekawe miejsce zainspirowało producentów takich filmów jak “Lawrence z Arabii” czy “Gwiezdne wojny-atak klonów“, w których możemy oglądać sceny właśnie na Placu Hiszpańskim.

Plac Hiszpański – zwiedzanie

Najbardziej imponujący i stanowiący największą atrakcję z całego obiektu jest Pałac zaprojektowany częśćiowo w stylu barokowym i renesansowym. Po bokach można zauważyć dwie wieże (mówi się, że są wzorowane na  La Giralda). Charakterystycznymi elementami placu hiszpańskiego są cztery mosty, symbolizujące królestwa – Aragonię, Navarrę, León i Kastylię. Przepływa pod nimi uroczy kanałek wodny, po którym pływają łódki wypożyczone przez turystów. Kolejnymi dość istotnymi elementami o ogromnym znaczeniu historycznym są ściany z ręcznie malowanymi ceramicznymi płytkami azulejos. Przedstawiają one 48 hiszpańskich prowincji, opowiadające najważniejsze wydarzenia historyczne.

Wewnątrz możemy zwiedzić m.in. Muzeum Historii Wojskowości (Museo Histórico Militar de Sevilla) alczkolwiek większość pomieszczeń, stanowiących własność władz miasta, nie jest udostępniona dla zwiedzających. W centralnym punkcie znajduje się interesująca fontanna, która daje orzeźwienie nawet w najbardziej upalne dni. Plac Hiszpański w Sewilli to nieprawdopodobna atrakcje turystyczna nie tylko w tym mieście ale również w całej Hiszpanii. Obiekt budzi ogromne zainteresowanie wśród turystów i to m.in. z powodu tej atrakcji Sewilla przeżywa prawdziwe oblężenie turystyczne.

Park Marii Luizy (Parque de María Luisa)

Plaza de España w Sewilli znajduje się na terenie pięknego parku Marii Luizy. Jest to idealne miejsce aby odetchnąć po intensywnym zwiedzaniu miasta a dla mieszkańców schronieniem w gąszczu drzew w upalne dni. Odpowiedzialnym za cały projekt parku był Jean-Claude Nicolas Forestier. Dostrzerzemy tu niebywałą roślinność a także interesujące rzeźby i fontanny tj. Fuente de los Leones (Fontanna Lwów) czy Fuente de las Ranas (Fontanna Żab). Godnym uwagi jest także Plac Amerykański (Plaza de América) znajdujący się w parku. Znajdują sie tu trzy budynki, również zaprojektowane przez architekta Aníbala Gonzálesa. Są to Pawilon Królewski (Pabellón Real) zaprojektowany w stylu neogotyckim, Pawilon Mudéjar (Pabellón Mudéjar) w stylu neomudéjar i Pawilon Sztuk Pięknych (Pabellón de Bellas Artes) w stylu neorenesansowym. Dziś są to siedziby urzędów, Muzeum Sztuki i Lokalnych Zwyczajów i Muzeum Archeologicznego.


Praktyczne informacje:

Plac Hiszpański (Plaza de España)

Adres: Av de Isabel la Católica, 41004 Sevilla

Wstęp bezpłatny

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Sewilli!

 

Zobacz także:

➤  CASA BATLLÓ (Barcelona) – dom kości Antonio Gaudiego!

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego!

➤  Castillo de Santa Barbara – zamek w Alicante!

➤  WULKAN TEIDE (Teneryfa) – najwyższy hiszpański szczyt!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here