Wulkan Teide (Volcano Teide) na Teneryfie to najwyższy szczyt Hiszpanii a zarazem trzeci co do wielkości wulkan świata. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide, utworzonego na Wyspach Kanaryjskich. Natomiast w 2007 roku obiekt został wpisany i objęty ścisłą ochroną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wulkan unosi się na wysokość około 3718m n.p.m. i jest to niezwykła atrakcja turystyczna na Teneryfie. Pico del Teide jest w górnej części w kształcie stożka. Utworzony został z zastygłej lawy, co czyni go typowym stratowulkanem. Ostatnia erupcja wulkanu nastąpiła w 1909 roku i od tamtej pory jest uznawany za uśpiony. W XVIII wieku zanotowano liczne erupcje Teide, które spowodowały wiele zniszczeń na wyspie tj. miejscowości Garachico.

Kolejka liniowa na Wulkan Teide

Na wulkan Teide możemy dostać się kolejką liniową (Teleférico del Teide), która dojeżdża do wysokości 3555m do La Rambleta. Następnie jeżeli chcemy wejść na sam szczyt należy posiadać specjalne pozwolenie (Permiso acceso al Pico del Teide), o które należy postarać się wcześniej przed wyjazdem. Pozwolenie na wejście jest darmowe i można je uzyskać wchodząc na stronę Parku Narodowego TUTAJ. Liczba wydawanych pozwoleń jest ograniczona i nie ma w tym nic dziwnego, iż jest wielu chętnych. Należy więc o to zadbać najlepiej kilka miesięcy przed wyjazdem. Przejazd kolejką liniową to jedna z największych atrakcji turystycznych na wyspie. Naszym oczom ukażą się malowniczy, wulkaniczny krajobraz, który nie sposób opisać słowami. Niesamowite pola lawinowe, formacje skalne, czarnych koryt czy plaż z czarnego piasku.

Kup bilet online>>

 

Kolejka liniowa na Wulkan TeideWarto wiedzieć, że na kolejki Teleférico nie trzeba mieć pozwolenia, wymagane jest na wejście na szczyt góry. Stacja dolna kolejki linowej znajduje się na wysokości 2 356 m n.p.m. Kabina może pomieścić maksymalnie 44 osoby a na górę dociera w 8 minut. Już na stacji dolnej krajobraz z punktu widokowego jest piękny. Znajdziemy tu również restauracje, kawiarnie oraz punkt informacyjny w którym dowiemy się na temat szlaków prowadzących na szczyt Teide. Natomiast z górnej stacji kolejki znajdującej się na wysokości 3 555 m n.p.m., widok panoramy wyspy zapiera dech w piersiach.

Ostatnim krokiem aby zmierzyć się z najwyższym szczytem jest szlak, który prowadzi właśnie na szczyt wulkanu. Na sam wierzchołek góry należy udać się szlakiem nr. 10 (Szlak nr 10 Telesforo Bravo), który zajmuję około 40 minut. Trasa nie jest łatwa i może stanowić dla wielu osób wyzwanie ponieważ na tym poziomie brakuje tlenu i bardzo ciężko się oddycha. Trzeba odrobinę samozaparcie aby zdobyć wulkan Teide. Jednak dla wytrwałych na samej górze czeka nagroda w postaci nieziemskiego widoku, z którego można dostrzec zarys sąsiednich wysp La Palma, La Gomera, El Hierro i Gran Canaria. Warto zwrócić uwagę na temperaturę powietrza wraz z wzrostem wysokości na górę. Lepiej zorganizować wyprawę w sezonie letnim ponieważ temperatura na szczycie jest znacznie niższa niż w rzeczywistości. W sezonie zimowym może wynosić nawet w okolicy 0°C.

Park Narodowy Teide

Wyspy Kanaryjskie kryją w sobie wiele ciekawych miejsc i atrakcje turystyczne które warto zobaczyć. Wulkan el Teide znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide (Parque Nacional del Teide), który został oficjalnie utworzony w 1954r. Jest to powierzchnia ponad 18 tys. ha wytworzonych wzniesień pokrytych wulkanicznym popiołem i zastygłą lawą. Efekt jest nieprawdopodobnie piękny, zwłaszcza z dużej wysokości. Jest to najbardziej obszerny park na Wyspach Kanaryjskich i piaty co do wielkości w całej Hiszpanii. Na terenie parku można zaobserwować wiele kraterów i stożków wulkanicznych. Jest to m.in. największy krater na świecie Las Cañadas. To właśnie z niego wzbija się szczyt Pico del Teide. Oczywiście w Parku Narodowym Teide znajdują się również inne kratery i stożki tj. Pico Viejo, Montaña Blanca, Alto de Guajara czy Roque de la Grieta. Park Narodowy Teide jest od 2007r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Atrakcje w pobliżu wulkanu Teide:

  • skały Roques de Garcia
  • Costa Adeje
  • widok punktu widokowego – Mirador de Los Poelos
  • Obserwatorium na Teide
  • Puerto de la Cruz
  • Santa Cruz de Tenerife.

Informacje praktyczne:

Należy pamiętać,że liczba biletów jest ograniczona, najlepiej kupić bilet wcześniejkup bilet online.

Strona internetowa: volcanoteide.com.

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne na Teneryfie!

 

 

Zobacz inne atrakcje w Hiszpanii:

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego!

➤  RIO TINTO w Hiszpanii – Krwawa rzeka!

➤  JASKINIA ALTAMIRA i jej malowidła w Hiszpanii!

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante!

➤  JAMEOS DEL AGUA – jaskinia na Lanzarote!

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here