Rio Tinto, zwana Krwawą rzeką, płynie w południowo-zachodniej Hiszpanii. Jej długość wynosi ok 100 km i ma swe źródła w górach Andaluzji, w łańcuchu Sierra Morena. Rzeka uchodzi do Atlantyku w mieście Huelva, leżącego dziś nieco na uboczu wielkich metropolii winiarskich Andaluzji.

Od zawsze służyła do transportu wydobywanej miedzi, srebra i złota. Im większe było wydobycie w kopalniach, tym bardziej rzeka zawdzięczała wysokiej zawartości metali ciężkich i stawała się krwisto-czerwona. Na przestrzeni wieków powstały tu liczne kamieniołomy i kopalnie, a woda nabrała niezwykłej brunatnej barwy.

Historia eksploatacji sięga prawie 3000 lat p.n.e. Intensywną eksploatację prowadzili Rzymianie. Z wydobytego srebra bili swoje monety. Kolejny rozkwit górnictwa to wiek XIX. i także prawdziwy rozwój wydobycia nastąpił tu w XIX w. W okresie najbardziej intensywnej produkcji w kopalniach pracowało nawet 20 000 ludzi. Załamanie przyszło pod koniec XX w., a w 2001 r. kopalnie zamknięto. Dopiero w 2010r., gdy ceny miedzi wzrastały, zainteresowała się tym firma EMED Mining i postanowiła wznowić wydobycie.

Rzeką interesują się różne kierunki nauk m.in. astrobiolodzy, którzy badają osobliwe życie w wodach rzeki. Próbują znaleźć analogiczne środowisko na innych planetach Układu Słonecznego. Badacze podejrzewają, że bardzo podobne zjawisko znajduje się na Jowiszu i pod powierzchnią Marsa.

Warto zwrócić uwagę również na niezwykłe zakwaszenie wód Tinto, których pH wynosi ok. 1,7 – 2,5. Rzeka także zawiera ciężkie metale, gdzie w litrze wody może się znajdować od 2 g do 20 groźnych pierwiastków. Wiele osób twierdzi, że jest to wynik zanieczyszczenia wód gruntowych spowodowany przez wiele lat prac wydobywczych.
Naukowcy odkryli zupełnie inną przyczynę badając koryto rzeki, że Tinto była czerwona od samego jej początku. W późniejszym etapie badań odkryto, że woda zawdzięcza swój kolor pradawnym bakteriom, które mają swój początek w archaiku (4000 – 2500 milionów lat temu). Do dziś te bakterie i inne mikroby nazywane ekstremofilami, żyją głęboko w kwaśnych wodach gruntowych oraz w rzece.

Odradzamy kąpiel w krwawej rzece lecz jeżeli ktoś chciałby trafić do miejsca, które zapewnia nieziemskie doznania wizualne, a przy tym może pochwalić się interesującą historią, możemy zarekomendować wycieczkę do Andaluzji.

Zdjęcie główne: orangesmile.com

 

 

Zobacz także:

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego

➤  JAMEOS DEL AGUA – jaskinia na Lanzarote

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante

➤  JASKINIA ALTAMIRA i jej malowidła w Hiszpanii

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here