JASKINIA ALTAMIRA i jej malowidła

0
9041
Jaskinia Altamira

Jaskinia Altamira (Cueva de Altamira) znajduje się w pobliżu miejscowości Santillana del Mar, w północnej Hiszpanii. Długość jaskini wynosi 270 metrów, wysokość powyżej 2 metrów a swoją sławę zawdzięcza doskonale zachowanym malunkom antropomorficznym z okresu paleolitu.

Znajdują się tu prehistoryczne malowidła sylwetek zwierząt tj. żubrów, koni, saren, jeleni czy koziorożców, różnego rodzaju znaki geometryczne i czerwono-brunatne ryty stada bizonów. Dzieła zostały na tyle docenione, że w 1985 roku jaskinia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedno z najsłynniejszych malowideł liczy sobie 18 metrów długości na 9 metrów szerokości i przedstawia stado bizonów naturalnych rozmiarów. Obrazy wyryte w skalach są wszędzie, na suficie i ścianach zachowując żywe kolory czerwieni, fioletu i czerni. Rysunki są namalowane w różnych pozycjach, także w ruchu dzięki naturalnej rzeźnie skał. To pierwsza jaskinia na świecie, w której odkryto paleolityczną sztukę naskalną.

Rezerwuj bilety online>>

 

Historia Jaskini Altamiry

Początkowo jaskinia była znana tylko naukowcom. Dopiero w 1879 roku zainteresował się nią pasjonat archeologii i poszukiwacz Marcelino Sanz de Sautuola. Wybrał się do Altarimy wraz z 8-letnią córeczką z czystej ciekawości i to właśnie dziewczynka odkryła niezwykłe malowidła i ryty na ścianach. Odkrywca zainteresował się odkryciem z ogromną uwagą i postanowił opublikować informację w książce.

Niestety poszukiwacz nie uzyskał przychylności i uznania w świecie nauki, wręcz przeciwnie został ustany za oszusta i sprawcę sfingowania malowideł w jaskini Altamira. Naukowcy stwierdzili, iż dzieła są w zbyt doskonałym stanie, żeby mogły przetrwać tyle czasu i dlatego nie pochodzą z paleolitu. Uważali również, iż człowiek żyjący w tej epoce nie był w stanie stworzyć takiego arcydzieła. Dopiero wiele lat później, a właściwie po śmierci odkrywcy, prehistoryczne malowidła zostały uznane przez naukowców za autentyczne. Badania wykazały, że rysunki były tworzone przez całe pokolenia praludzi od około 35 tys. do 11 tys. lat p.n.e.

Muzeum Altamiry

W XX wieku jaskinia Altamira i jej prehistoryczne malowidła na ścianach cieszyła się ogromną popularnością wśród turystów. Niestety w 1977 roku tą niebywałą atrakcję turystyczną trzeba było zamknąć ze względu na dużą wilgoć, dwutlenek węgla i ciepła, przez co malowidła się niszczyły. Kilka lat później, jaskinia została ponownie otworzona, jednak trzeba było ustawić się w kilkuletniej kolejce aby zobaczyć ją na własne oczy. W 2002 roku, tym razem z powodu zielonych glonów i grzybów, zespół ekspertów stwierdził, że obiekt trzeba zamknąć.

Z powodu tak ogromnego zainteresowania turystycznego jaskini Altamiry, w 2008 roku otworzono Muzeum Altamiry (Museo de Altamira), w którym można zobaczyć replikę jaskini i wiele innych eksponatów w gablotach związanych a jaskinią. Dodatkową ciekawostką jest film, który zwiedzający mogą obejrzeć. W nagraniu można zobaczyć historię powstania rysunków, jak również są wyjaśnione powody zamknięcia jaskini. Muzeum zostało zaprojektowane przez hiszpańskiego architekta Juana Navarro Baldewega natomiast kopie malowideł wykonali Pedro Saurę oraz Matilde Múzqui.


 Informacje praktyczne:

Godziny Otwarcia:
Od maja do października:
Wtorek-sobota: 9.30 do 20.00.
Niedziele i święta: 9.30 do 15.00.
Od listopada do kwietnia:
Wtorek- sobota: 9.30 do 18.00.
Niedziele i święta: 9.30 a 15.00.
Wejście 3 €.

 

 

 

Zobacz inne atrakcje w Hiszpanii:

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego

➤  JAMEOS DEL AGUA – jaskinia na Lanzarote

➤  WULKAN TEIDE (Teneryfa) – najwyższy hiszpański szczyt

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here