Tango Argentyńskie (Tango Argentino) to taniec towarzyski, który cieszy się ogromną popularnością w Warszawie i w innych polskich miastach. Obecnie jest duże zainteresowanie w Polsce na tango argentyńskie i nie tylko. Osoby w każdym wieku zapisują się na kurs tego tańca, bez różnicy na płeć.
Tango Argentyńskie to taniec jedyny w swoim rodzaju, pełen pasji i budzący szereg emocji. Jest to narodowy symbol Argentyny i nierozłączna część argentyńskiej kultury. Słowo “tango” kryje mnóstwo znaczeń odnoszących się nie tylko do kultury czy historii ale także do ludzkich emocji. Większość turystów odwiedzających Buenos Aires, pragnie na żywo zobaczyć prawdziwy spektakl z tancerzami tanga argentyńskiego i to właśnie m.in w tym celu przyjeżdżają do tego miasta.
Wyróżniamy kilka odmian tanga argentyńskiego: tango milonga, tango vals, tango nuevo, tango salon i tango międzynarodowe. Taniec ten nie wymaga większego wysiłku fizycznego, przez co może być atrakcyjny dla ludzi w każdym wieku. Już pierwsze kroki tanga argentyńskiego są nasycone pasją i namiętnością. Jest doskonałą formą ruchu, uczy harmonii między muzyką i partnerem dzięki precyzyjnemu i zmysłowemu prowadzeniu. Wyzwala emocje, wzbogaca styl życia i intensyfikuje życie towarzyskie.
Tango Argentyńskie w Polsce
W Polsce taniec towarzyski budzi ogromne zainteresowanie. Nauka tańca argentyńskiego jest przyjemna i daje wiele radości i pewności siebie. Praktycznie w każdym mieście istnieją szkoły gdzie można się zapisać na kurs tańca argentyńskiego. W Warszawie zostało założonych mnóstwo szkół tańca towarzyskiego a nauka odpręża i wyzwala mnóstwo pozytywnej energii. Można zapisać się zarówno na lekcje indywidualne czy warsztaty taneczne w grupie. W praktycznie każdej akademii tańca, w ofercie są zarówno kursy dla początkujących (zaczynając od kroku podstawowego) jak i dla zaawansowanych. Jednym słowem każdy może tańczyć tango. Muzyka do tańca towarzyskiego wspaniale współgra z krokami, sprawiając jeszcze większą radość z nauki tańca.
Tango zostało w 2009r. wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO!
Również muzyka tanga argentyńskiego przykuwa ogromną uwagę. Artyści na całym świecie wykorzystują emocje zawarte w tym tańcu w przeróżnych produkcjach muzycznych i filmowych. Taniec został wykorzystany m.in w takich filmach jak:
1. Jessica Biel i Colin Firth tańczą tango w filmie Wojna domowa/Easy Virtue (2008)
2. Jennifer Lopez i Richard Gere tańczą tango w filmie Zatańcz ze mną/Shall We Dance? (2004)
3. Gabrielle Anwar i Al Pacino tańczą tango w filmie Zapach kobiety/Scent of a Woman (1992)
4. Natalli Reznik i Antonio Banderas tańczą tango w filmie Wytańczyć marzenia/Take the Lead (2006)
5. Angelina Jolie i Brad Pitt tańczą tango w filmie Mr. and Mrs. Smith (2005)
6. Selma Hayek i Ashley Judd tańczą tango w filmie Frieda (2002)
7. Ewan McGregor w scenie “El Tango de Roxanne” z filmu Moulin Rouge (2001)
8. Madonna i Antonio Banderas tańczą tango w filmie Evita (1996)
9. Luciana Padraza i Robert Duvall tańczą tango w filmie Assassination Tango (2002)
Doskonałym przykładem jest również argentyńsko-niemiecki film dokumentalny Ostatnie tango/Un tango más (2005), opowiadający historię jednej z najsłynniejszych par tanga argentyńskiego Maríi Nieves Regi i Juana Carlos Copes. Dokument przedstawia nie tylko historię tańca w czasach kiedy jeszcze nie miało takiej formy jaką znamy dziś, ale również o miłości i pasji do tańca.
Historia Tanga Argentyńskiego
Początki tanga argentyńskiego nie do końca są znane. Taniec narodził się w XIX wieku w Argentynie i Urugwaju dzięki imigrantom, którzy masowo przybywali do Ameryki Południowej, szukając lepszego życia. Imigranci przyjeżdżali głównie z Europy, z takich krajów jak Hiszpania, Włochy czy krajów wschodnich. To właśnie im przypisywana jest rola wręcz twórców tanga rozwijającego się na bazie kultury argentyńskiej. W istocie, w melodii tanga zauważamy charakterystyczne dźwięki hiszpańskiej habanery, walca, polki mazurki. Dlatego też taniec łączy w sobie zlepek różnych kultur, warstw społecznych, co czyni go tak charakterystycznych i jedynym w swoim rodzaju.
Początkowo tańczyli tylko mężczyźni w ulicznych barach,knajpach i domach publicznych, urozmaicając sobie czas i marzenia o lepszym życiu. To właśnie z tych marzeń, pasji, namiętności powstał prawdziwy duch tanga. Z racji tego iż ciężko było wykonywać różnego rodzaju skomplikowane sekwencje taneczne, kroki w tangu argentyńskim były proste. Dlatego to dziś w tym tańcu najważniejszy jest sposób chodzenia, w tym właśnie tkwi cała filozofia.
Około 1900 roku w Buenos Aires i Montevideo, zaczął się rozwijać konkretny styl tanga zwany Tangiem Argentyńskim. Na początku XX wieku taniec powoli zaczął się przenosić z barów i domów publicznych na salony, aczkolwiek jeszcze przez długi czas był kojarzony z ludźmi najniższej klasy społecznej. Prawdziwy przełom nastąpił, kiedy taniec dotarł do Paryża. To właśnie w tym mieście ówczesna wyższa klasa społeczna doceniła oglądając pokazy tanga i zachwyciła tym tańcem. Dziś mnóstwo osób na całym świecie uczęszcza na kursy tanga a każda szkoła tanga argentyńskiego nie narzeka na brak chętnych do nauki.
Zobacz także:
➤ TANIEC FLAMENCO – jeden z najsłynniejszych w Hiszpanii
➤ Najważniejsze święta w Hiszpanii – które warto zobaczyć
➤ Karnawał na Teneryfie – fantazja kostiumów i niezwykła zabawa
➤ SAN FERMIN – gonitwy byków w Pampelunie