Co roku pod koniec stycznia, Hiszpanie zasiadają przed telewizory aby obejrzeć najważniejszą ceremonię filmową w kraju – hiszpańskie nagrody Goya.

Nagrody Goya (Los Premios Goya) to hiszpański odpowiednik amerykańskich Oscarów. Obecnie jest to jedna z najważniejszych nagród filmowych w Europie. Organizowana jest przez Hiszpańską Akademię Filmową, której inicjatorem był producent filmowy Alfredo Matas. Pierwsza ceremonia odbyła się w 1987 roku w teatrze Lope de Vega, w Madrycie.

Ogromne kontrowersje, początkowo budziło nadanie filmowej statuetce nazwiska malarza (Francisco Goya). Twórcy zdecydowali się na ten dość odważny krok ze względu na filmowy wydźwięk i charakter obrazów malarza. Sama nagroda to małe brązowe popiersie Francisco de Goya, które zostało stworzone przez rzeźbiarza José Luisa Fernándeza.

Nagrody Goya

Nagroda Goya drogą do sukcesu

Hiszpańska Akademia Sztuki i Nauki Filmowej przyznaje te nagrody Goya co roku najlepszym twórcom ze świata kina. Nagrody są przyznawane w 28 kategoriach, nie licząc specjalnej Nagrody Honorowej Goya. Statuetką mogą się pochwalić tacy artyści jak Pedro Almodóvar, Penélope Cruz, Antonio Banderas, Javier Bardem i wiele innych.

Ceremonia odbywa się co roku pod koniec stycznia, a nagrody przyznawane są filmom wyprodukowanym w poprzednim roku. Nagrody Goya to wizytówka hiszpańskiego kina a przede wszystkim prestiż w branży filmowej. Dla aktorów jest to szansa na międzynarodową sławę a dla producentów doskonała promocja filmu. Jedno jest pewne, każdy kto pracuje w świecie filmu, marzy o tym aby zaprezentować się tego wieczoru lub przynajmniej uczestniczyć w tak zacnym gronie.


 

Znajdź najlepsze atrakcje turystyczne w Hiszpanii!

 

Zobacz także:

➤  BÓL i BLASK – filmowe alter-ego Almodovara

➤  Filmy kręcone w Hiszpanii – TOP5

➤  NATALIA OREIRO – gwiazda „Zbuntowanego Anioła” po latach!

➤  Dom z papieru ┃ La Casa de Papel – hiszpański hit Netflix

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here