PEDRO ALMODÓVAR – najważniejsze filmy reżysera

0
5144
PEDRO ALMODÓVAR filmy

Pedro Almodóvar Caballero urodził się w 1949r. w Calzada de Clatrava. Jest jednym z najbardziej cenionych i znanych reżyserów hiszpańskich na świecie. Jego twórczość nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat zachwyca fanów oraz krytyków na całym świecie. Jakie są najważniejsze filmy Pedro Almodóvar?

Pedro Almodóvar posiada w swoim dorobku najlepsze nagrody przemysłu filmowego, jak chociażby Oscar za scenariusz do “Porozmawiaj z nią” i za najlepszy film nieanglojęzyczny „Wszystko o mojej matce”. Twórca słynie z niekonwencjonalnego podejścia do życia, co znajduje odzwierciedlenie w jego niezwykłych i spektakularnych filmach. Nie boi się kontrowersyjnych tematów i ich odzwierciedlenia w swojej twórczości gdyż nie przejmuje się niezrozumieniem. Reżyser uchodzi w świecie filmowym za prawdziwego miłośnika kobiet chodź w życiu prywatnym jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.

Przedstawiamy  5 najważniejszych filmów Pedro Almodóvar

1) Porozmawiaj z nią/Hable con ella   (2002)

Najbardziej nagrodzone i nominowane dzieło mistrza. Twórca zgarnął m.in. takie nagrody jak:
Oscar – Najlepszy scenariusz oryginalny
Złoty Glob – Najlepszy film zagraniczny
BAFTA – Najlepszy film nieanglojęzyczny i Najlepszy scenariusz oryginalny
i wiele innych.

Dwie kobiety ulegają wypadkom i zapadają w śpiączkę. Torreadorka Lydia, nie odzyskała przytomności po tym, jak została stratowana przez byka na arenie. Młodziutka tancerka Alicia jest ofiarą wypadku samochodowego i pozostaje w śpiączce od czterech lat. Dwóch mężczyzn (pielęgniarz i dziennikarz) czuwa przy pogrążonych w śpiączce ukochanych.

Porozmawiaj z nią” pokazuje, jak różnie zachowują się mężczyźni w podobnych sytuacjach i mówi jak monolog wypowiadany w towarzystwie milczącej osoby, może stać się dialogiem.

Występują: Javier Cámara, Darío Grandinetti, Rosario Flores, Leonor Watling, Geraldine Chaplin, Paz Vega

2) Volver (2006)

Kolejną oscarową produkcją reżyser może się pochwalić  nagrodą dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej Penélope Cruz. Produkcja zdobyła również wiele innych nagród i nominacji.

Rajmunda jest matką nastoletniej dziewczyny. Ta silna i niezależna kobieta, z temperamentem zmaga się z kłopotami finansowymi i sprawą kryminalną.

“Volver” ma sporo atutów. Jest zabawny, wzruszający a zarazem smutny. Obsadzona w głównej roli Penelope Cruz jest tutaj aktorką magnetyczną, przykuwającą uwagę i zdecydowanie jest to jedna z jej najlepszych ról.

Występują: Penélope Cruz, Lola Duenas, Blanca Portillo, Carmen Maura, Yohana Cobo

3) Skóra, w której żyję/La Piel que habito   (2011)

Wybitny chirurg plastyczny w luksusowej rezydencji Robert Ledgard, pracuje nad stworzeniem syntetycznej, ludzkiej skóry. Doświadczenia przeprowadza na tajemniczej dziewczynie, którą więzi w laboratorium.

Doskonała kreacja którą stworzył Antonio Banderas nadaje filmowy wyrazistość, dojrzałość i autentyczność w tym co robi. Produkcja nominowana do Złotych Globów i wyróżniona nagrodą BAFTA ekranizacja powieści “TarantulaThierry’ego Jonqueta.

Występują: Antonio Banderas, Elena Anaya, Jan Cornet, Marisa Paredes, Roberto Álamo 

4) Wszystko o mojej matce/Todo sobre mi madre   (1999)

Kolejny film który chcemy zaprezentować ma również na swoim koncie Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny jak i również wiele innych prestiżowych nagród i nominacji.

Pogrążona w żałobie matka po śmierci syna wyrusza do Barcelony, aby odszukać jego ojca, transseksualistę Lolę. Niestety odnaleźć mężczyznę o takim imieniu może być trudne. Kobieta powracając do tego miasta wraca również do dawnych znajomych, poznaje także osoby, które, w znaczący sposób wpłyną na jej życie.

Występują: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Candela Peña, Penélope Cruz

5) Kobiety na skraju załamania nerwowego/Mujeres al borde de un ataque de nervios   (1988)

Ostatni film, który chcemy zaprezentować to absolutny klasyk Pedro Almodóvara, dzięki któremu reżyser rozpoczął międzynarodową karierę. Produkcja dostała nominację m.in. do Oscara i Złotego Globu oraz wiele prestiżowych nagród.

Po wielu latach wspólnego życia z Ivanem, Pepa zostaje porzucona. Próbuje zmienić swoje życie jednak okoliczności sprawiają że, ma wszystkiego dosyć. Kobieta postanawia zemścić się na mężczyźnie przygotowując zabójczą miksturę.

Występują: Antonio Banderas, Carmen Maura, Julieta Serrano, Rossy de Palma

 

 

Zobacz także:

➤  Dom z papieru ┃ La Casa de Papel – hiszpański hit Netflix

➤  LUZ MARÍA (1998)- niezapomniany Peruwiański serial

➤  Brzydula (1999) – serial wszech czasów

Filmy kręcone w Hiszpanii – TOP5

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here