Zwiedzając Madryt, warto zwrócić uwagę również na zabytki, które bez wątpienia są niewątpliwym atutem tego miasta. Jednym z najważniejszych zabytków stolicy Hiszpanii jest oczywiście Pałac Królewski w Madrycie (Palacio Real de Madrid).

Pałac Królewski w Madrycie jest jednym z największych w Europie Zachodniej. Znajdziemy tu prawie 3000 różnych pomieszczeń. Jednym z najbardziej imponujących i obleganych jest Sala Tronowa, Sala Kolumnowa czy Sala Bankietowa. Podziwiać można także prace artystów takich jak Goya, Velázquez i Mengs. Na każdym kroku na ścianach ujrzymy obrazy, freski, dekoracje z porcelanowymi wazonami, ceramiką, złotem, porcelaną czy jedwabnymi wieszakami. Same pokoje, oprócz tego, że są liczne, są ogromne – jadalnia, na której odbywają się państwowe bankiety, może pomieścić ponad 100 gości na uroczyste kolacje.

Pałac Królewski w Madrycie nie jest już oficjalną rezydencją hiszpańskiego monarchy. Obecnie król i królowa mieszkają w pałacu Zarzuela, położonym tuż za miastem. Chociaż nie jest to już rezydencja królewska, budynek wzbudza ogromne zainteresowanie, zwłaszcza wśród turystów. Zabytek wykorzystywany jest również do wszystkich oficjalnych ceremonii, państwowych bankietów i innych ważnych wydarzeń. Jedną z takich uroczystości była abdykacja króla Juana Carlosa I w 2014 r., kiedy przekazał koronę swojemu jedynemu synowi, który stał się Felipe VI.

Kup bilet online>>


Budowa Pałacu Królewskiego w Madrycie odbywała się w latach 1738-1755. Ten ogromny obiekt był wspólnym projektem czterech różnych architektów. Zbudowany został w celu zastąpienia Alcazar Royal, który spłonął w 1734 roku. Obiekt stworzony został z białego kamienia z marmurowymi dekoracjami. Budynek jest skupiony wokół dużego centralnego dziedzińca, który robi ogromne wrażenie. Wejście do pałacu zdominowane jest przez piękne marmurowe schody natomiast grafika na suficie przedstawia rolę Hiszpanii jako obrońcy religii. Zobaczymy tu także wizerunek herbu hiszpańskiej monarchii, posąg Karola III, syna Felipe V i pierwszego mieszkańca pałacu. Są też rzeźby dwóch lwów, podobne do rzeźb, które stoją na straży poza Congreso de los Diputados, hiszpańskim odpowiednikiem brytyjskiej Izby Gmin. Pałac Królewski w Madrycie przedstawia również cztery instrumenty Stradivariusa, dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela. Jest to unikalna kolekcja szacowana na 100 milionów euro. Zestaw był pierwotnie kwintetem, ale dwa altówki zniknęły podczas wojen napoleońskich, a tylko jeden został odzyskany.


Pałac Królewski w Madrycie – Informacje praktyczne

Kup bilety wstępu online do Pałacu Królewskiego w Madrycie aby uniknąć kolejek oraz możliwości, że bilety będą wyprzedane – KUP BILET ONLINE
Godziny otwarcia: październik-marzec od 10:00 do 18:00, kwiecień-wrzesień od 10:00 do 20:00
Adres: Calle de Bailén, s/n, 28071 Madryt, Hiszpania.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Kup bilet online na inne atrakcje w Madrycie!!!

 

Zobacz także:

➤  ALKAZAR – kompleks pałacowy w Sewilli!

➤  Castillo de Santa Barbara – zamek w Alicante!

➤  ALHAMBRA (Granada) – perła architektury Islamu!

➤  PLAC HISZPAŃSKI (Sewilla) – Plaza de España!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here