Alhambra (Granada) to ogromny kompleks pałacowy i jeden z najważniejszych zabytków nie tylko w Andaluzji ale również w całej Hiszpanii. Dowodem na to jest fakt, iż to ciekawe miejsce zostało w 1984r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Hiszpanii jest wiele słynnych zabytków tj. Sagrada Familia w Barcelonie, Plac Hiszpański w Sewilli czy Zamek św. Barbary w Alicante.  Natomiast to Twierdza Alhambra w Granadzie jest jednym z najczęściej odwiedzanym zabytków w Hiszpanii. Od 1870r. zyskał status “zabytku narodowego”. Nic dziwnego, iż ten zespół pałacowy muzułmańskiej dynastii Nasrydów jest tak oblegany turystycznie. Widok zabytku robi ogromne wrażenie zarówno z odległości a i w jego wnętrzach. Ten wspaniały i jak ważny zabytek w Hiszpanii, zawdzięczać można panującemu wówczas ogromnemu imperium islamskiemu. Warto zwrócić uwagę na to, iż aby mógł powstać tak wspaniały obiekt, trzeba było dysponować ogromymi funduszami a jego realizację. Takim bogactwem mogli się poszczycić Arabowie rządzący wówczas na tych terenach.

Twierdza Alkazaba

Ogromna twierdza z wielkimi wieżami, już na sam widok z zewnątrz budzi zachwyt i ogromne wrażenie. Jest to najstarsza część kompleksu Alhambry, ponieważ sięga pamięcią aż do XI wieku. Ulokowana jest na górskiej ostrodze wzdłuż rzeki Darro. Za panowania władcy Muhammada I, przeszłą renowację i rozbudowę. Mieściło się tu centrum Obrony Alhambry, punkt obserwacyjny i siedziba dla wojska. Jednymi z najważniejszych elementów twierdzy Alkazaby są jej wieże:

♦  Wieża Czuwania (Torre de la Vela) – znajduje się w zachodniej części twierdzy. Jest najstarszą I najwyższą wieżą Alkazaby a dokładniej pochodzi z XIII wieku.

♦  Wieża Główna (Torre del Homenaje) – znajduje się we wschodniej części twierdzy. Wewnątrz można zaobserwować 6 pięter gdzie wcześniej mieścił się magazyn żywności a w najwyższym centrum operacji obronnych.

Pałace NasrydówPałace Nasrydów

Pałace Nasrydów (Palacios Nazaríes) to ogromny metraż kompleksu pałacowego składającego się z przepięknych budowli, dziedzińców, sal czy korytarzy. Była tu również prywatna rezydencja władcy i siedziba dworu. Pomieszczenia Pałaców Nasrydów kryją w sobie niezmiernie bogatą i interesującą historię.

Kup bilet online>>

W skład kompleksu pałacowego Nasrydów wchodzą:

MEXUAR – Pierwszym z nich z zarazem najstarszym ze wszystkich jest Mexuar wraz z Salą Modlitw (Oratorio). Niestety po zniszczeniach, które nastąpiły w XVI wieku, odrestaurowano go w XX wieku. Możemy zaobserwować tu, pochodzącą z okresu XVI wieku ceramikę, stanowiącą część sztuki Nasrydów. Natomiast Sala Modlitw wzbogacona jest cytatami z Koranu, które widnieją na ścianach. Dostrzeżemy z niej piękną panoramę na wzgórza Albaicín.

PAŁAC WITRAŻY (Palacio de Comares) – wraz z Dziedzińcem Mirtów. Teren wyłożony jest przepięknym białym marmurem i ma wymiary 33 na 23 m. Boki dziedzińca zdobią arkady z siedmioma łukami. Dodatkową atrakcją tego niesamowitego miejsca jest sadzawka, która przyciąga niezmierną uwagę.

SALA AMBASADORÓW – następnym obiektem godnym uwagi jest Sala Ambasadorów (Salón de los Embajadores). Zwana jest również jako Sala Tronowa (Salón del Trono). Zbudował ją w połowie XIV wieku jeden z włądców Nasrydów. Pomieszczenie to służyło jako miejsce spotkań z arabskimi dostojnikami czy zagranicznymi posłami. To właśnie w tej sali podpisano akt kapitulacji Granady z przejęciem miasta przez Królów Katolickich. Warto zwrócić uwagę również na sufit sali. Wykonany jest bowiem z libańskiego cedru a jego symbolika miała ogromne znaczenie dla władzy sułtana.

PAŁAC LWÓWPAŁAC LWÓW (Palacio de los Leones) – powstał w XIV wieku i była to prywatna rezydencja sułtana i jego żony. Obiekt położony jest przy centralnym dziedzińcu. Warto tam zwrócić szczególną uwagę na Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones). W centralnym punkcie dziedzińca znajduje się imponująca Fontanna Lwów (Fuente de los Leones). Przedstawia ona rzeźby dwunastu lwów, których znaczenie nie jest do końca znane. Dziedziniec Lwów zdobią cztery sale: Sala Dwóch Sióstr (Sala de las Dos Hermanas), Sala Królów (Sala de los Reyes), Sala Abenceragów (Sala de los Abencerrajes) i Sala Stalaktytów (Sala de los Mocárabes).

KRÓLEWSKIE ŁAŹNIE (Baños) – godne uwagi są również Łaźnie Królewskie (Baños), które stanowiły element relaksu i rozrywki dla władcy i jego gości. Ponadto dla muzułmanina kąpiel była czymś więcej niż tylko dbałością o higienę. Stanowiła także powinność religijną, dlatego to miejsce było tak ważne. Możemy zaobserwować tam trzy sale z wodą i przebieralnię (Sala de las Camas) oraz specjalną marmurową wannę dla króla, którą zdobiły złote krany o kształtach głowy lwa.

Pałac Cesarza Karola V

Pałac Karola V (Palacio de Carlos V) był osobistą rezydencją Karola V. Budowa obiektu rozpoczęła się w XVI wieku a jego projektantem był hiszpański architekt Pedro Machuca. Ogromny obiekt posiada dziedziniec, galerię z doryckimi i jońskimi kolumnami, Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra) i Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes). Architektura wnętrza pałacu Karola jest niezmiernie ciekawa i wypełniona symboliką, odnosząca się do triumfów cesarza.

Ogrody Generalife

Czas na nacieszenie oka przepiękną przyrodą i egzotyczną roślinnością. Z takim obcowaniem z naturą zetkniemy się w Ogrodach Generalife. Zaobserwujemy tu około 160 gatunków kwiatów, drzew czy krzewów tj. mirty, akanty, granaty czy cyprysy i wiele innych. Ogrody powstały w pierwszej połowie XX wieku, gdzie wcześniej były tu ogródki warzywne. Znajdziemy tu również przepiękny i uroczy Pałac Generalife z XIV wieku, wykonany w stylu dynastii Nasrydów. Dodatkowo obok znajduje się mały Amfiteatr z 1952r., w którym w każdym roku możemy obejrzeć Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca.

Ogrody GeneralifeEl Partal

Tuż obok Dziedzińca Lwów znajduje się strefa dawnych ogrodów i pałaców. Dostrzeżemy tu mały meczet (Oratorio del Portal), Wieżę Dam (Torre de las Damas) i pozostałośći po budynkach czy ulicach. Watro zwrócić uwagę także na ruiny pałacu Yusufa III, który wówczas miał ogromne znaczenie. Otóż do 1718r. była to siedziba burmistrzów Alhambry.


Praktyczne informacje:

Kompleks pałacowy Alhambra (Granada) – zwiedzanie <kup bilet online

Na terem Alhambry można wejść bezpłatnie. Również nie trzeba kupować biletów do Pałacu Karola V (Palacio de Carlos V), Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra) i Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes). Pozostałe obiekty tj. twierdza Alcazaba, pałace Nasrydów, El Partal, ogrody Generalife – należy wykupić bilety wstępu.

Bilety najlepiej zakupić online z dużym (kilkutygodniowym) wyprzedzeniem. Zainteresowanie kompleksem płacowym jest ogromne więc im wcześniej zakupimy bilety, tym będzie większy wybór dostępnych godzin i dni zwiedzania. Pula biletów na każdy dzień jest ograniczona. Na zwiedzanie Alhambry najlepiej przeznaczyć większość dnia ponieważ obszar do zobaczenia i przejścia jest ogromny. W sezonie letnim zainteresowanie jest najwieksze ale trzeba zwrócić uwagę również na pogodę (temperatury są bardzo wysokie).

Wejścia na teren Alhambry:

Wejście przy głównej kasie biletowej (Pabellón de Acceso a la Alhambra)
Brama Kart (Puerta de los Carros)
Brama Sprawiedliwości (Puerta de la Justicia).

Strona internetowa: alhambradegranada.org

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne>>

 

Zobacz także:

➤  CASA BATLLÓ (Barcelona) – dom kości Antonio Gaudiego!

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego!

➤  MIASTO SZTUKI I NAUKI (Walencja) – Ciudad de las Arte y las Ciencias!

➤  Museo Atlántico – Podwodne Muzeum (Lanzarote)!

➤  TANIEC FLAMENCO – jeden z najsłynniejszych w Hiszpanii!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here