Alhambra (Granada) to ogromny kompleks pałacowy i jeden z najważniejszych zabytków nie tylko w Andaluzji ale również w całej Hiszpanii. Dowodem na to jest fakt, iż to ciekawe miejsce zostało w 1984r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Hiszpanii jest wiele słynnych zabytków tj. Sagrada Familia w Barcelonie, Plac Hiszpański w Sewilli czy Zamek św. Barbary w Alicante.  Natomiast to Twierdza Alhambra w Granadzie jest jednym z najczęściej odwiedzanym zabytków w Hiszpanii. Od 1870r. zyskał status “zabytku narodowego”. Nic dziwnego, iż ten zespół pałacowy muzułmańskiej dynastii Nasrydów jest tak oblegany turystycznie. Widok zabytku robi ogromne wrażenie zarówno z odległości jak i w jego wnętrzach. Ten wspaniały i jak ważny zabytek w Hiszpanii, zawdzięczać można panującemu wówczas ogromnemu imperium islamskiemu. Warto zwrócić uwagę na to, iż aby mógł powstać tak wspaniały obiekt, trzeba było dysponować ogromnymi funduszami na jego realizację. Takim bogactwem mogli się poszczycić Arabowie rządzący wówczas na tych terenach.

Twierdza Alkazaba

Ogromna twierdza z wielkimi wieżami, już na sam widok z zewnątrz budzi zachwyt i ogromne wrażenie. Jest to najstarsza część kompleksu Alhambry, ponieważ sięga pamięcią aż do XI wieku. Ulokowana jest na górskiej ostrodze wzdłuż rzeki Darro. Za panowania władcy Muhammada I, przeszłą renowację i rozbudowę. Mieściło się tu centrum Obrony Alhambry, punkt obserwacyjny i siedziba dla wojska. Jednymi z najważniejszych elementów twierdzy Alkazaby są jej wieże:

♦  Wieża Czuwania (Torre de la Vela) – znajduje się w zachodniej części twierdzy. Jest najstarszą I najwyższą wieżą Alkazaby a dokładniej pochodzi z XIII wieku.

♦  Wieża Główna (Torre del Homenaje) – znajduje się we wschodniej części twierdzy. Wewnątrz można zaobserwować 6 pięter gdzie wcześniej mieścił się magazyn żywności a w najwyższym centrum operacji obronnych.

Pałace NasrydówPałace Nasrydów

Pałace Nasrydów (Palacios Nazaríes) to ogromny metraż kompleksu pałacowego składającego się z przepięknych budowli, dziedzińców, sal czy korytarzy. Była tu również prywatna rezydencja władcy i siedziba dworu. Pomieszczenia Pałaców Nasrydów kryją w sobie niezmiernie bogatą i interesującą historię.

Kup bilet online>>

W skład kompleksu pałacowego Nasrydów wchodzą:

MEXUAR – Pierwszym z nich z zarazem najstarszym ze wszystkich jest Mexuar wraz z Salą Modlitw (Oratorio). Niestety po zniszczeniach, które nastąpiły w XVI wieku, odrestaurowano go w XX wieku. Możemy zaobserwować tu, pochodzącą z okresu XVI wieku ceramikę, stanowiącą część sztuki Nasrydów. Natomiast Sala Modlitw wzbogacona jest cytatami z Koranu, które widnieją na ścianach. Dostrzeżemy z niej piękną panoramę na wzgórza Albaicín.

PAŁAC WITRAŻY (Palacio de Comares) – wraz z Dziedzińcem Mirtów. Teren wyłożony jest przepięknym białym marmurem i ma wymiary 33 na 23 m. Boki dziedzińca zdobią arkady z siedmioma łukami. Dodatkową atrakcją tego niesamowitego miejsca jest sadzawka, która przyciąga niezmierną uwagę.

SALA AMBASADORÓW – następnym obiektem godnym uwagi jest Sala Ambasadorów (Salón de los Embajadores). Zwana jest również jako Sala Tronowa (Salón del Trono). Zbudował ją w połowie XIV wieku jeden z włądców Nasrydów. Pomieszczenie to służyło jako miejsce spotkań z arabskimi dostojnikami czy zagranicznymi posłami. To właśnie w tej sali podpisano akt kapitulacji Granady z przejęciem miasta przez Królów Katolickich. Warto zwrócić uwagę również na sufit sali. Wykonany jest bowiem z libańskiego cedru a jego symbolika miała ogromne znaczenie dla władzy sułtana.

PAŁAC LWÓWPAŁAC LWÓW (Palacio de los Leones) – powstał w XIV wieku i była to prywatna rezydencja sułtana i jego żony. Obiekt położony jest przy centralnym dziedzińcu. Warto tam zwrócić szczególną uwagę na Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones). W centralnym punkcie dziedzińca znajduje się imponująca Fontanna Lwów (Fuente de los Leones). Przedstawia ona rzeźby dwunastu lwów, których znaczenie nie jest do końca znane. Dziedziniec Lwów zdobią cztery sale: Sala Dwóch Sióstr (Sala de las Dos Hermanas), Sala Królów (Sala de los Reyes), Sala Abenceragów (Sala de los Abencerrajes) i Sala Stalaktytów (Sala de los Mocárabes).

KRÓLEWSKIE ŁAŹNIE (Baños) – godne uwagi są również Łaźnie Królewskie (Baños), które stanowiły element relaksu i rozrywki dla władcy i jego gości. Ponadto dla muzułmanina kąpiel była czymś więcej niż tylko dbałością o higienę. Stanowiła także powinność religijną, dlatego to miejsce było tak ważne. Możemy zaobserwować tam trzy sale z wodą i przebieralnię (Sala de las Camas) oraz specjalną marmurową wannę dla króla, którą zdobiły złote krany o kształtach głowy lwa.

Pałac Cesarza Karola V

Pałac Karola V (Palacio de Carlos V) był osobistą rezydencją Karola V. Budowa obiektu rozpoczęła się w XVI wieku a jego projektantem był hiszpański architekt Pedro Machuca. Ogromny obiekt posiada dziedziniec, galerię z doryckimi i jońskimi kolumnami, Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra) i Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes). Architektura wnętrza pałacu Karola jest niezmiernie ciekawa i wypełniona symboliką, odnosząca się do triumfów cesarza.

Ogrody Generalife

Czas na nacieszenie oka przepiękną przyrodą i egzotyczną roślinnością. Z takim obcowaniem z naturą zetkniemy się w Ogrodach Generalife. Zaobserwujemy tu około 160 gatunków kwiatów, drzew czy krzewów tj. mirty, akanty, granaty czy cyprysy i wiele innych. Ogrody powstały w pierwszej połowie XX wieku, gdzie wcześniej były tu ogródki warzywne. Znajdziemy tu również przepiękny i uroczy Pałac Generalife z XIV wieku, wykonany w stylu dynastii Nasrydów. Dodatkowo obok znajduje się mały Amfiteatr z 1952r., w którym w każdym roku możemy obejrzeć Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca.

Ogrody GeneralifeEl Partal

Tuż obok Dziedzińca Lwów znajduje się strefa dawnych ogrodów i pałaców. Dostrzeżemy tu mały meczet (Oratorio del Portal), Wieżę Dam (Torre de las Damas) i pozostałośći po budynkach czy ulicach. Watro zwrócić uwagę także na ruiny pałacu Yusufa III, który wówczas miał ogromne znaczenie. Otóż do 1718r. była to siedziba burmistrzów Alhambry.


Praktyczne informacje:

Kompleks pałacowy Alhambra (Granada) – zwiedzanie <kup bilet online

Na terem Alhambry można wejść bezpłatnie. Również nie trzeba kupować biletów do Pałacu Karola V (Palacio de Carlos V), Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra) i Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes). Pozostałe obiekty tj. twierdza Alcazaba, pałace Nasrydów, El Partal, ogrody Generalife – należy wykupić bilety wstępu.

Bilety najlepiej zakupić online z dużym (kilkutygodniowym) wyprzedzeniem. Zainteresowanie kompleksem płacowym jest ogromne więc im wcześniej zakupimy bilety, tym będzie większy wybór dostępnych godzin i dni zwiedzania. Pula biletów na każdy dzień jest ograniczona. Na zwiedzanie Alhambry najlepiej przeznaczyć większość dnia ponieważ obszar do zobaczenia i przejścia jest ogromny. W sezonie letnim zainteresowanie jest najwieksze ale trzeba zwrócić uwagę również na pogodę (temperatury są bardzo wysokie).

Wejścia na teren Alhambry:

Wejście przy głównej kasie biletowej (Pabellón de Acceso a la Alhambra)
Brama Kart (Puerta de los Carros)
Brama Sprawiedliwości (Puerta de la Justicia).

Strona internetowa: alhambradegranada.org

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne>>

 

Zobacz także:

➤  CASA BATLLÓ (Barcelona) – dom kości Antonio Gaudiego!

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego!

➤  MIASTO SZTUKI I NAUKI (Walencja) – Ciudad de las Arte y las Ciencias!

➤  Museo Atlántico – Podwodne Muzeum (Lanzarote)!

➤  TANIEC FLAMENCO – jeden z najsłynniejszych w Hiszpanii!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here