Barcelona posiada w swoim dorobku takie ciekawe miejsca jak Park Güell , Placa de Catalunya, Casa Milà czy Casa batllò. Kościół Sagrada Família (Barcelona) to symbol całej Hiszpanii i największy projekt genialnego architekta Antoniego Gaudíego. Jego pełna nazwa to Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (kat. Temple Expiatori de la Sagrada Família) – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny.
Tysiące turystów przyjeżdża do stolicy Katalonii, aby dowiedzieć się ciekawostek na temat Sagrady Família i ujrzeć na własne oczy to największe niedokończone dzieło za życia Gaudíego. Co kryje w sobie ten słynny kościół? I dlaczego budzi tak ogromne zainteresowanie? Kościół Sagrada Família w Barcelonie zajmuje powierzchnię około 4,5 tys. m², 120 m długości i 90 m szerokości. Obecnie trwają cały czas prace nad ukończeniem budowy największego dzieła mistrza. Architekci mają w planach ukończyć dzieło w setną rocznicę śmierci Gaudíego, która przypada na rok 2026.
Najbardziej imponujące jest to, iż każdy element budowli na znaczenie i charakter symboliczny, mający swoje uzasadnienie w Biblii. Ostateczny projekt przewiduje 18 wież, ozdobionych mozaikami, z krętymi schodami wewnątrz. 12 wierz ma symbolizować apostołów (po cztery na każdej fasadzie). Kolejne 4 mają symbolizować ewangelistów (św. Jana z orłem, św. Marka ze skrzydlatym lwem, św. Łukasza ze skrzydlatym wołem i św. Mateusza z aniołem). Pozostałe 2 mają być poświęcone Matce Boskiej i Jezusowi.
Historia Sagrady Família
Jakie ciekawostki kryje historia Sagrady Família? Budowę świątyni rozpoczęto w 1882r. i wciąż nie została ukończona. Pomysłodawcą był księgarz i prezydent Stowarzyszenia Miłośników św. Józefa – Josep María Bocabella. Zagorzały katolik rozpoczął zbieranie funduszy wśród wiernych na zakup ziemi, na której chciał postawić ten symbol Barcelony. Początkowo pracę zlecono architektowi Francisco de Paula del Villar jednak różnice zdań między zleceniodawcą a Francisco były tak ogromne, że ostatecznie rok później pracę przydzielono Antoniemu Gaudíemu.
Kup bilet online>>
Twórca kościoła Sagrady Família miał swoją wizję na projekt Świątyni, która przez lata również ewaluowała. Wówczas nie zdawał sobie sprawy, iż to będzie dzieło jego życia a zarazem symbol Barcelony. Antonio Gaudí znany już był w Barcelonie ze swojej niekonwencjonalnej twórczości dlatego Josep zdawał sobie sprawę, iż projekt Świątyni, który miał być dziełem perfekcyjnym, historią wiary chrześcijańskiej, trafił w dobre ręce. Ciekawostką jest to, iż, kościół wzorowany jest na katedrach gotyckich z trzema fasadami symbolizującymi najważniejsze momenty w życiu Chrystusa (narodziny, mękę, zmartwychwstanie).
Fasady Sagrady Família
Bazylika Sagrada Família w Barcelonie posiada trzy fasady: Fasada Męki Pańskiej (Passión) czyli zachodnia, Fasada Narodzenia Pańskiego (Nacimiento) czyli wschodnia i Fasada Chwały Pańskiej (Glorii) a więc południowa. Wizjoner miał wyobrażenie, że każda z fasad poświęci jednemu aspektowi działalności Chrystusa. Gaudíemu osobiście udało się dopracował jedynie fasadę Narodzenia Pańskiego, podczas gdy inne zostały tylko w postaci polanów. Została zbudowana w latach 1894-1930. Poświęcona była narodzeniu a także dzieciństwu Chrystusa i udekorowana została licznymi zdobieniami. Składa się z trzech portali, które oznaczają cnoty boskie: wiarę (poświęcony Matce Boskiej), miłość (poświęcony Jezusowi) i nadzieję (poświęcony św. Józefowi).
Budowę fasady Męki Pańskiej rozpoczęto w 1954 roku. Odzwierciedla cierpienie, smutek i śmierć Chrystusa. Taki miał być zamysł od samego początku przez Antonio Gaudíego. Twórca zdawał sobie sprawę z tego, iż wywoła to ogromne emocje wśród mieszkańców, dlatego pracę rozpoczął od fasady poświęconej narodzeniu Chrystusa. Obecnie prace były wykonywane przez katalońskiego artystę Josep Subirachs. Wygląd jest bardzo surowy i prosty, możemy także zaobserwować iż portal fasady jest wsparty na sześciu kolumnach złudnie przypominających pnie drzew. Natomiast rzeźby możemy porównać do Drogi Męki Pańskiej. Dodatkowo na głównych drzwiach można ujrzeć tajemniczy kryptogram przypominający kwadrat. Składa się z 16 liczb, ustawionych w czterech rzędach. Najciekawsze jest to, iż suma cyfr, w jakiejkolwiek kombinacji, zawsze wynosi liczbę 33. Jest to wiek śmierci Chrystusa.
Bazylika Sagrada Família została wpisana w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzieło Antoniego Gaudíego było również jednym z kandydatów do Nowych Siedmiu Cudów Świata.
Fasada Chwały Pańskiej, której budowa rozpoczęła się w 2002 roku, to największa i również najbardziej imponująca ze wszystkich trzech. Niestety budowa jest jeszcze nie ukończona a twórca zostawił jedynie szkice, na których obecni artyści mogą odwzorować jego wizję.
Kościół Sagrada Família (Templo Expiatorio de la Sagrada Familia) budzi niezwykłe emocje i podziw wśród turystów, nie tylko swoją architekturą ale również i historią. Twórca tego symbolu Barcelony, poświęcił się całkowicie realizacji projektu że nawet w pewnym momencie zamieszkał na terenie budowy. Tam również w świątynnej krypcie został pochowany. Niestety nie wszystkie jego projekty ukończenia bazyliki Sagrada Família zostały zachowane, część z nich została zniszczona. Aczkolwiek obecnie pracują nad świątynią najlepsi hiszpańscy architekci, którzy znają doskonale twórczość i zamysł wielkiego mistrza Antoniego Gaudíego.
Informacje praktyczne:
Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona
Stacja metra: Sagrada Familia (L2, L5)
Godziny otwarcia:
od listopada do lutego – 9.00 – 18.00
marzec – 09:00 – 19:00
od kwietnia do września – 9.00 – 20.00
październik – 09:00 – 19:00
25, 26 grudnia oraz 1,6 stycznia – 09:00 -14:00
Główne wejście od ulicy Carrer de Sardenya – zachodnia fasada
Sagrada Família (Barcelona) – aby uniknąć kolejek, kup bilety wstępu online. A z dołączonego audio-przewodnika będzie można dowiedzieć się szczegółowego opisu i ciekawostek kościoła Sagrada Família.
Więcej informacji na oficjalnej stronie: sagradafamilia.cat
Zarezerwuj hotel w okolicy>>
Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Barcelonie!
Zobacz także:
➤ Museo Atlántico – Podwodne Muzeum (Lanzarote)!
➤ Castillo de Santa Barbara – zamek w Alicante (Hiszpania)!
➤ PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante!
➤ JAMEOS DEL AGUA – jaskinia na Lanzarote!
Przypomniałem sobie, jak kiedyś kolega nazwał rondo Kaponiera poznańską Sagrada Familia – później powstał mem ilustrujący podobieństwo, chodziło o porównanie czasu budowy kościoła do czasu remontu ronda – jego przebudowa trwała koszmarnie długo.
Sagrada jakby nie patrząc jest przepiękna jak również Barcelona. Niestety rządy są chore i musieli oni zapłacić karę za budowę! https://budynkowo.pl/sagrada-familia-barcelona/