ANTONI GAUDÍ – genialny architekt

2
6498
Antoni Gaudí

Kto nie zna najbardziej znanych zabytków w Barcelonie tj. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló czy Casa Milà. Ich twórcą jest nikt inny jak czarodziej architektury Antoni Gaudí. Architekt przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych twórców  na świecie.

Antoni Gaudí urodził się 25 czerwca 1852r. w katalońskim mieście Reus w pobliżu Tarragony. Jego pełne imię i nazwisko to Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet (nazywany również jako Antonio Gaudí). Do Barcelony przeniósł się w 1868r. wraz z rodziną gdzie ukończył studia w Escula Tecina Superior de Arquitectura. Początkowo pracował jako asystent barcelońskich architektów tj. Josepa Fontsere, Francisco Villara czy Joana Martorella. Najwięcej pomocy i wsparcia zawdzięczał Martorellowi. Dzięki niemu miał możliwość zaprojektować mniejsze projekty jak np. latarnię przy Placa Reial.

Przełom w życiu Gaudíego

W 1878r. ukończył studia i mógł się zająć realizacją swojej kariery wykonując samodzielne projekty. Na początku były to drobne projekty typu mury, bramy czy kioski zlecane m.in przez władze Barcelony. Przełom nastąpił gdy artysta poznał Eusebiego Güell. Był to przedsiębiorca i arystokrata a później długoletni przyjaciel architekta. Eusebi Güell docenił ogromny talent jaki posiadał młody architekt i dlatego postanowił finansować następne projekty Gaudíego aż do swojej śmierci. Nazwisko przedsiębiorcy wieńczą takie obiekty architektoniczne jak: Park Güell, Palau Güell, Pabellones Güell, Colonia Güell czy Bodegas Güell.

W 1883r. Gaudí otrzymał  i rozpoczął pracę nad najważniejszym zleceniem – kościoła katolickiego Sagrada Familia. Był to projekt któremu Gaudí poświęcił się zupełnie w ostatnim etapie swojego życia. Wówczas nie zdawał sobie sprawy, iż świątynia będzie dziełem jego życia a zarazem symbolem Barcelony. Początkowo specjalnie nie zajmował się tym zleceniem, skupiał się raczej na innych. Dopiero po 1914r. poświęcił się całkowicie Sagradzie Familia, zamieszkując nawet na terenie budowy.

Najważniejsze projekty Gaudíego

Antoni GaudíStyl Gaudíego był na tyle niepowtarzalny, gdyż jego twórczość była mieszanką różnych styli. Można dostrzec inspirację katalońskim gotykiem czy stylem mudéjar. Artysta kochał przyrodę i to właśnie z niej czerpał również wiele inspiracji. Antoni Gaudí w swoim dorobku posiada m.in. takie dzieła jak:

Villa Qiujano
Casa Vicens
El Capricho w Comillas
♠ Sagrada Família
♠ Finca Güell
♠ Pałac Güell
♠ Pałac biskupi w Astordze
♠ Colegi de Santa Maria de Jesús
Casa de los botines w León
♠ Bodegas Güell
♠ Casa Calvet
♠ Bellesguard
♠ Park Güell
♠ Finca Miralles
♠ Casa Batlló
♠ Casa Milà (La Pedrera).

Śmierć Gaudíego

Antoni Gaudí zmarł 10 czerwca 1926r. w Barcelonie, w skutek obrażeń jakich doznał wpadając pod tramwaj. Niestety 74-letni architekt nie miał przy sobie dokumentów i został uznany za bezdomnego. Nikt zatem nie zadbał o to aby zawieź go do szpitala.  Został przewieziony do hospicjum dla ubogich, gdzie po trzech dniach zmarł. Pogrzeb wielkiego architekta był ogromnym wydarzeniem w stolicy Katalonii. Czarodziej architektury spoczął w krypcie świątyni  La Sagrada Familia, zgodnie ze swoją wolą. W miejscu budowy świątyni, której Gaudí poświecił ostatnie lata swojego życia. Do dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów w historii architektury. Dzieła stworzone przez Gaudíego sprawiają wrażenie jakby nie były poddane siłom grawitacji. Artysta jest obecnie inspiracją i wzorcem do naśladowania dla młodych architektów.

Warto poświęcić trochę czasu będąc w Barcelonie aby na własne oczy zobaczyć największe dzieła Antoniego Gaudíego. Taką atrakcję można zakupić online – kup bilet z przewodnikiem.

Kup bilet online>>

 

Zobacz także:

➤  JULIO IGLESIAS – legenda hiszpańskiej muzyki

➤  PENELOPE CRUZ – filmy i mężczyźni hiszpańskiej aktorki

➤  PEDRO ALMODÓVAR – najważniejsze filmy reżysera

➤  ALVARO SOLER – kim jest hiszpański wokalista

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here