JULIO IGLESIAS – legenda hiszpańskiej muzyki

0
4451
Julio Iglesias

Julio Iglesias, piosenkarz a zarazem legenda hiszpańskiej muzyki, urodził się 23 września 1943 roku w Madrycie. Tak właściwie nazywa się Julio José Iglesias de la Cueva. Artysta wydał 77 albumów i sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie. Utwory wykonywał głównie po hiszpańsku lecz śpiewał także w języku angielskim, włoskim, francuskim czy niemieckim. Hiszpan jest jednym z 10 najlepiej sprzedających się artystów muzycznych w historii świata.

Początkowo nic nie zapowiadało, że zostanie słynnym muzykiem. Jego pasją była piłka nożna i dlatego grał jako bramkarz w lidze juniorów w Realu Madryt. Dodatkowo przy wsparciu ojca zdecydował się na studia prawnicze. Jednak przełom w jego życiu nastąpił 22 września 1963 roku, kiedy uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, jadąc z przyjaciółmi. Samochód jechał z ogromną prędkością i uderzył w drzewo. Po wypadku Julio mógł się pożegnać z karierą sportowca, był częściowo sparaliżowany a lekarze nie dawali mu zbyt dużych nadziei do całkowitego powrotu do zdrowia. Jednak artysta był zdeterminowany i nie rezygnował z rehabilitacji. Dostał w prezencie gitarę, dzięki której miał ćwiczyć mięśnie rąk i to właśnie wtedy muzyk zaczął komponować swoją pierwszą muzykę.

Kariera Julio Iglesiasa

Po ukończeniu rehabilitacji, która trwała półtora roku, Julio Iglesias wyjechał do Anglii. Porzucił studia i zaczął się uczyć języka angielskiego, najpierw w Ramsgate i później w Cambridge. Początkowo grywał w lokalnych pubach lecz w końcu zdecydował się zaprezentować kilka własnych utworów wytwórni płytowej. Niedługo później w 1968 roku wygrał jeden z najbardziej prestiżowych hiszpańskich konkursów w Benidrom International Song Festival dla początkujących wykonawców z utworem “La vida sine iqual“.  Zwycięstwo w konkursie zaowocowało podpisaniem kontraktu z wytwórnią Discos Columbia. Od tego momentu kariera hiszpańskiej legendy nabrała niesowitego tempa. Już pierwsze albumy Yo Canto (1969) i  Gwendolyne (1970) pokryły się platyną i przyniosły międzynarodową sławę. W 1970 roku artysta zajął również czwarte miejsce w konkursie Eurowizji w Amsterdamie z piosenką “Gwendolyne“.

 

Julio Iglesias podczas swojej kariery nagrał wiele utworów z innymi znanymi artystami m.in. ze Steviem Wonderem, Frankiem Sinatrą i Dolly Parton. W 1984 roku nagrał album 1100 Bel Air Place , zawierający duety “To All the Girls I’ve Loved Before” z Willie Nelsonem oraz “All of You” z Dianą Ross, które również odniosły ogromny międzynarodowy sukces. Legenda hiszpańskiej muzyki może pochwalić się także licznymi zwycięstwami prestiżowych nagród muzycznych m.in. nagrodą Grammy za najlepszy album latynoamerykański, czyli wydany 1987 roku  Un Hombre Solo oraz wpisem do Księgi Rekordów za największą liczbę sprzedanych płyt w największej liczbie języków.  Magazyn “Maxim” umieścił go na czwartym miejscu rankingu żyjących legend seksu, ponieważ muzyk nie należał do najwierniejszych mężczyzn. Chodź obecnie jest w stałym związku od wielu lat, na swoim koncie miał liczne romanse i zdrady.

 

Zobacz także:

➤  Antonio Banderas – Hiszpan, który podbił Hollywood

➤  PENELOPE CRUZ – filmy i mężczyźni hiszpańskiej aktorki

➤  ALVARO SOLER – kim jest hiszpański wokalista

➤  RAFAEL NADAL – najlepszy hiszpański tenisista

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here