Tossa de Mar (Hiszpania) jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Katalonii. Miasto położone jest w północno-wschodniej części Hiszpanii, na wybrzeżu Costa Brava, nad Morzem Śródziemnym.

Urokliwy kurort Tossa de Mar jest doskonałą okazją żeby wybrać się na rodzinne wakacje z dziećmi jak również ciekawym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Wypełniona jest wąskimi, wybrukowanymi uliczkami, butikami i sklepikami z pamiątkami a także klimatycznymi kafejkami, restauracjami czy barami. Można tu skosztować regionalnej kuchni, tapas czy wypić lampkę wina. Posiada doskonałą lokalizację, ponieważ znajduje się blisko takich miast jak Girona czy Barcelona. Ten piękny zakątek może się także pochwalić się sławą za sprawą filmu z 1950 roku “Pandora and the Flying Dutchman” z Avą Gardner i Jamesem Masonem w roli głównej. Aktorka była zauroczona miasteczkiem i do dziś możemy podziwiać jej pomnik stojący w jednym z punktów widokowych. Tossa de Mar była także pierwszą miejscowością, gdzie całkowicie wzniesiono walki z bykami (Korridy). Stało się to w 1989r. i miasto dało przykład innym katalońskim miejscowościom.

Co warto zobaczyć w Tossa de Mar?

Starówka Vila Vella

W pierwszej kolejności najlepiej udać się do średniowiecznej starówki Vila Vella. Stare miasto otaczają potężne mury obronne z czterema basztami i z dobrze zachowanymi trzema wieżami widokowymi. Spacerując tą dzielnicą, wybrukowanymi uliczkami wypełnionymi historią i wejściem dającej dostęp do zatoczki, w tym miejscu możemy poczuć prawdziwy klimat Tossa de Mar.

Zamek w Tossa de Mar (Castillo de Tossa de Mar)

Latarnia Far de Tossa
Latarnia Far de Tossa

Nie można przejść obok nie zwróciwszy uwagi na Zamek w Tossa de Mar (Castillo de Tossa de Mar), średniowieczną budowlę, która pochodzi z XII i XIV wieku i jest obecnie jednym z niewielu zachowanych w dobrym stanie obiektów obronnych na wybrzeżu Katalonii. Budowla została w 1931 roku uznana za zabytek historyczno-artystyczny dziedzictwa narodowego. Na terenie zamku było 7 wież, z których najbardziej widoczne są Wieża Zegarowa (Torre del Reloj), znajdująca się przy wejściu, Wieża Codolar (Torre de Codolar) położona w Pałacu Gubernatora. Te wieże wyróżniają się ze względu na ich wysokość oraz architektoniczne elementy konsoli.

Okoliczne plaże

Tossa de Mar słynie z pięknych, malowniczych  plaż tj. jedna z najbardziej znanych Playa Gran oraz Cala Futadera, La Mar Menuda, Cala Figuera, Cala Llevadó czy Cala Pola. Warto udać się również na plażę Platges de Llorell (Santa María de Llorell), która położona jest około 3,5 km na południe od miasta.  Kolejną godną polecenia jest Cala Giverola z niezwykle turkusową wodą, która leży około 5 km  na północ od miasta. Dla miłośników plażowania i relaksowania się przy morzu to doskonałe miejsce. Zwróćmy także uwagę, iż hiszpański kurort Tossa de Mar nie jest aż tak bardzo turystycznie zatłoczone jak np. Blanes albo Lloret de Mar więc dla osób ceniących sobie mniejszy ruch to może być ważne. Natomiast wiemy, że jest wielu zwolenników spacerów po mieście i koneserów tutejszej kultury, którzy chcieli by wiedzieć co warto zobaczyć w tym hiszpańskim miasteczku.

Warto udać się również do Muzeum Miejskiego (Museu de la Vila Vella), które mieści się w późnogotyckim domu gubernatora.  Muzeum zostało otworzone w 1935 roku. Prezentuje w głównej mierze dzieła artystów, którzy przybywali do Tossy w latach 30-tych XX wieku, w tym m.in. “Skrzypka” Marka Chagalla. Dużo uwagi władze muzeum poświęciły działowi archeologicznemu i historycznemu.

W najwyższym punkcie wzgórza stoi latarnia morska (Far de Tossa) z XIX wieku, której światło nocą jest widoczne z każdego punktu miasta. Obok niej mieści się Museo del Far de TossaMuzeum (Centrum Interpretacji Latarni Morskich Morza Śródziemnego), gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej na temat Far de Tossa. Kolejnym ciekawym miejsce godnym uwagi jest kościół parafialny pw. Wincentego (Església de Sant Vicenc) z XVIII wieku a ulokowany jest przy Placa de I’Església. Budowla robi ogromne wrażenie i posiada ciekawą historię.

Atrakcje w pobliżu Tossa de Mar:

  • Sant Feliu de Guíxols – miejscowość położona około 30 km od Tossa de Mar
  • Torroella de Montgri – miejscowość położona około 70 km od Tossa de Mar
  • Castell de Sant Joan de Lloret de Mar – Zamek w miejscowości w pobliskiej Lloret de Mar.
  • Pineda de Mar – miejscowość położona około 30 km od Tossa de Mar.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com


Informacje Praktyczne:

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością kuchni hiszpańskiej są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne>>

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

GIRONA – rzymskie miasto

WALENCJA – co warto zobaczyć w mieście

RONDA – miasto położone na klifie

KORDOBA – Wielki Meczet i atrakcje w mieście

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here