Kordoba (Hiszpania) to stolica prowincji Kordoba w południowej Hiszpanii. Położona w Andaluzji, nad brzegami Gwadalkiwiru. Jest trzecim co do wielkości, zaraz po SewilliMaladze miastem Andaluzji, liczącym około 330 tysięcy mieszkańców. To miejsce kryje w sobie tyle ciekawych atrakcji, że zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO i istnieje wiele powodów dla których warto przyjechać do tego ciekawego miejsca. Jakie są najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne w Kordobie?

Kordoba (Córdoba) jest również miastem bogatym w historię, posiadający budowlę z prawdziwego zdarzenia jaką jest Wielki Meczet i wiele innych atrakcji w mieście. To właśnie z powodu tego obiektu, miasto zalewa fala turystów aby na własne oczy ujrzeć to dzieło sztuki. Aby wspomnieć o historii należy powrócić do odległych czasów około 150 r. p.n.e. ponieważ to właśnie Rzymianie osiedlili jako pierwsi Kolonię Kordoby. Na przełomie III i IV wieku pojawiło się i dominowało chrześcijaństwo. Dopiero w 711r. przybyli muzułmanie podbijając Półwysep i pokonując władcę Roderyka. Od 756r. miasto staje się stolicą niezależnego emiratu utworzonego przez Abd ar-Rahmana I z dynastii Omajjadów.

Z czasem miasto przeżyło prawdziwy rozkwit z dziedziny zarówno kultury jak i nauki czy sztuki. Liczyło nawet do miliona mieszkańców, posiadało około 300 meczetów, jak również szpitale, łaźnie, szkoły. Nazywane było “miastem trzech kultur”, co miało pokazać jako wzór tolerancji i koegzystencji islamu, chrześcijaństwa jak również judaizmu. Wreszcie w 1236r. miasto wraca w ręce chrześcijan, dokładnie króla Ferdynanda III Kastylijskiego. Po zdobyciu Kordoby król zaczął budować chrześcijańskie kościoły, zamykając meczety.

Wielki Meczet (La Mezquita)

Wielki MeczetKordoba oferuje kilka atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć w mieście. Jednym z najważniejszych obiektów a zarazem największą atrakcją turystyczną nie tylko w Kordobie ale również w całej Hiszpanii jest Wielki Meczet (La Mezquita). Czyli ogromna świątynia muzułmańska położona w samym centrum miasta. Obiekt jest tak popularny, iż zjeżdżają się turyści z całego świata aby zobaczyć go na własne oczy. Jest wyraźnym symbolem architektury islamu i największym meczetem wybudowanym przez Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Budowa obiektu trwała kilka wieków, za panowania aż czterech władców. Najbardziej godne uwagi jest to, iż reprezentuje kilka styli architektury: muzułmańskiej, gotyckiej, renesansowej i barokowej.

Kup bilet online>>


La Mezquita de Córdoba składa się z ogromnego dziedzińca otoczonego murem, dzwonnicy i sali modlitwy otoczonej ponad 50 kaplicami. Powierzchnia Wielkiego Meczetu zajmuję około 23.400 m². Na teren obiektu należy wejść przez Bramę Przebaczenia (Puerta del Perdón), która prowadzi do Dziedzińca Pomarańczy (Patio de los Naranjos), wypełnionego drzewkami pomarańczy. Z dziedzińca wchodzimy bezpośrednio przez Bramę Palm (Puerta de las Palmas) do środka meczetu. Wreszcie naszym oczom ukazują się doskonale zaprojektowane kolumny z marmuru, jaspisu a także granitu, zakończone dopracowanymi łukami. Są dwie możliwości zwiedzania Wielkiego Meczetu: dzienną (Visita Diurna) oraz  nocną (Visita Nocturna).

Kolejnym miejscem wartym uwagi w Kordobie wewnątrz Wielkiego Meczetu jest Katedra Wniebowzięcia Matki Boskiej (Catedral de Córdoba). Pracę na budową obiektu rozpoczęły się w 1523 roku na polecenie biskupa Alonsa Manrique. W katedrze możemy dostrzec style architektury XVI i XVII wieku (renesansowe, gotyckie i barokowe). Główny ołtarz został zaprojektowany w 1618 roku i wykonany z jaspisu i marmuru. Wewnątrz ołtarzu możemy także dostrzec obrazy Antoniego Palomino i rzeźby Miguela Verdiguera, które symbolizują czterech ewangelistów (byk – św. Łukasz, orzeł- św. Jan, anioł- św. Mateusz, lew- św. Marek).

Co jeszcze warto zobaczyć w Kordobie?

Most Rzymski (Puente Romano)

Czas na spacer i wędrówkę wąskimi uliczkami Kordoby w promieniach słońca, ponieważ, zwróćmy uwagę na to, iż pogoda w Kordobie jest wspaniała praktycznie przez cały rok. Spacer uliczkami miasta powinien być obowiązkowym punktem każdego turysty gdyż warto poczuć ich klimat. Niesamowita Kordoba słynie z ukwieconych i ozdobionych ceramiką dziedzińców. Obowiązkowym punktem wędrówki jest Most Rzymski (Puente Romano) z którego rozprzestrzenia się wspaniały widok m.in na stare miasto (Casco Antiguo). Służy on do przejścia przez rzekę Gwadalkiwir. Składający się z konstrukcji 16 łuków, został zbudowany w I wieku p.n.e.

Alkazar

Koniecznie trzeba również zwiedzić jeden z najbardziej znanych zabytków w Kordobie Zamek królów chrześcijańskich (Alcázar de los Reyes Cristianos). Ciekawostką jest to iż dawniej to była rezydencja rzymskich gubernatorów także kalifów mauretańskich natomiast w 1328r. budynek został siedzibą królów hiszpańskich (w momencie kiedy przyjeżdżali do miasta). Znajdziemy tu malownicze dziedzińce, fontanny i ogrody z egzotyczną przyrodą. Dodatkowo można tu dostrzec tzw. mix stylu architektonicznego europejskiego z muzułmańskim (czyli w tzw. stylu mudéjar). Godne uwagi są również dwie wieże – Wieża Lwów (Torre de los Leones) i Torre del Homenaje. Warto się na nie wspiąć i zobaczyć przepiękną panoramę miasta. Alcázar de los Reyes Cristianos został wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Alkazar KordobaPalacio de Viana

Warto również udać się do oddalonego od historycznego centrum Kordoby Palacio de Viana. Dotrzeć tam można zwiedzając dzielnicę Barrio de santa Marina. W pałacu można ujrzeć eksponaty z XIV wieku tj. obrazy, meble oraz inne wyposażenia wnętrz. Na zewnątrz natomiast ujrzymy kilka malowniczych dziedzińców i przepiękny ogród z egzotyczną roślinnością.

Twierdza Torre de La Calahora

Nie można także ominąć Twierdzy Torre de La Calahora w dzielnicy Fray Albino, w której możemy podziwiać panoramę miasta. Zadaniem twierdzy było stanie na straży miasta od strony mostu. W środku natomiast możemy zwiedzić muzeum związane z historią miasta i Kalifatu Kordoby.

Dzielnica żydowska KordobaSpacerując po Kordobie, nie można nie udać się na starówkę (a zwłaszcza dzielnicę żydowską Barrio de la Judería), która pokazuje historyczne centrum Kordoby. Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne są zdecydowanie godne uwagi w tej części miasta, która w 1994r. została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W dzielnicy żydowskiej warto zwrócić uwagę na szpital Hospital del Cardenal Salazar z piękną barokową fasadą oraz znajdujące się dwa piękne dziedzińce. Uwagę przykuwa także kaplica Św. Bartłomieja w stylu mudéjar (Capilla Mudéjar de San Bartolomé).

Można zwiedzić także niektóre place znajdujące się w Kordobie tj. Plaza de la Corredera na starym mieście. Jest to ciekawe miejsce z bogatą historią gdyż dawniej odbywały się w tu różnego rodzaju uroczystości oraz plac służył jako arena do walk. Kolejnym placem godnym uwagi jest Plaza del Potro, również z ciekawą historią. Ulokowany jest tuż obok Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Julio Romero de Torres. Warto dotrzeć także do bardzo znanej tzw. ślepej uliczki z uroczym placem z małą sadzawką zwaną Calleja de las Flores. W chwili relaksu i odpoczynku można wybrać się na pokaz Flamenco, ponieważ to właśnie w Andaluzji  odbywają się najlepsze pokazy tego tańca. W mieście znajdziemy również wiele restauracji i barów gdzie można skosztować kuchni hiszpańskiejtapas popijając lampką dobrego wina.

Muzea w Kordobie:

 • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Córdoba)
 • Muzeum Julio Romero de Torres (Museo de Julio Romero de Torres)
 • Museo Taurino
 • Museo Vivo de Al-Andalus
 • Muzeum Alchemii (El Museo de la Alquimia)

Ciekawe kościoły w Kordobie:

 • Basílica del Juramento de San Rafael
 • Iglesia de San Lorenzo
 • Santa Marina de Aguas Santas Church
 • Basílica de San Pedro
 • Iglesia de San José y Espíritu Santo
 • Iglesia de San Pablo

Praktyczne Informacje:

Wielki Meczet (Kordoba) – aby uniknąć kolejek, kup bilet tutaj.

Strona internetowa:  tutaj.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 


Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  TOSSA DE MAR – słynny nadmorski kurort

➤  ALICANTE – miasto światła

➤  GIRONA – rzymskie miasto

➤  RONDA – miasto położone na klifie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here