Antoni Gaudi był niekwestionowanym geniuszem a jego dzieła do dziś są podziwiane i uwielbiane na całym świecie. Architekt stworzył w Barcelonie m.in. takie dzieła jak Sagrada Familia, Casa Batlló czy Casa Milà. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest słynny ogród zwany Park Güell (Barcelona). Jest to jedna z największych i najbardziej obleganych atrakcji turystycznych.

Mistrz architektury zadbał o każdy element parku aby wyrazić w odpowiedni sposób swój charakterystyczny styl i kunszt. Pomysł na projekt Parku Güell narodził się z długoletniej przyjaźni jaka łączyła Antoniego Gaudiego z biznesmenem Eusebim Güell. Przedsiębiorca zlecił architektowi stworzenie parku, ponieważ dostrzegł u niego wybitny geniusz i zamiłowanie do architektury. Prace na parkiem trwały w latach 1900-1914. Początkowe plany zakładały, iż miało to był luksusowe osiedle dla wyższej elity. Apartamenty miało wzbogacać pobliskie morze oraz otaczający je park gdzie mieszkańcy mogli by wyjść na spacer i zrelaksować się na łonie natury.

Jednak w późniejszym okresie twórcy zdali sobie sprawę, iż nie ma tak ogromnego zapotrzebowania na tego typu apartamenty jak przypuszczali. Dodatkowo niekorzystne ukształtowanie terenu i zbyt duża odległość od centrum miasta nie dawały dużych rokowań inwestycji. Ostatecznie powstał obecny Park Güell, który jest dzisiaj jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko w Barcelonie ale również i w Hiszpanii.

W 1922r. już po śmieci Güella, jego spadkobiercy sprzedali owe tereny władzom miasta, które przekształciły to miejsce w park miejski. Oficjalne otwarcie Park Güell nastąpiło kilka lat później. Sam twórca i architekt nigdy nie przypuszczaliby, iż sam park zbudzi tak ogromne zainteresowanie na całym świecie. Nazwisko przedsiębiorcy Eusebi Güell pojawia się również w innych dziełach Antonia Gaudiego tj. Finca Güell, Pałac Güell, Casa Milá (la Pedrera) czy krypta w Colonia Güell.

Kup bilet online>>

 

Co warto zobaczyć w Parku Güell?

Zacznijmy może od samego wejścia do Parku a przy nim słynnych schodów, w które wtopione są wysepki. Na jednej z nich jest rzeźba salamandry, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów parku. Wykonana została z kolorowej mozaiki, precyzyjnie dopracowanej w każdym calu. Figura mierzy około 2,5 metra długości i dla niektórych jest symbolem tego miejsca. Przy schodach możemy również zauważyć głowę węża w towarzystwie flagi Katalonii. Także w innych częściach parku możemy zaobserwować motywy zwierząt a dokładniej w części Sali Kolumnowej lwie głowy czy ośmiornicę na dachu również Sali Kolumnowej.

PARK GÜELL (Barcelona)Jedną z głównych atrakcji Parku Güell (Parque Güell) jest Sala Kolumnowa zwana również Salą Hipostila do której dojdziemy głównymi schodami. Początkowo pomieszczenie miało służyć jako mała hala targowa. W środku sali postawionych jest 86 kolumn o wysokości około 6 m i średnicy 1,2 m. Kolumny skrywają w sobie specjalne kanały doprowadzające wodę z tarasu położonego nad pawilonem. Pokryte są również tak jak salamandra, mozaiką w stylu trencadis i nawiązują do architektury klasycznej. Docelowo w zamyśle architekta kolumn miało być 90, jednak ostatecznie decyzja została podjęta na 86. Natomiast w miejsce tych brakujących zostały usytuowane reprezentujące cztery pory roku rozety. Sala Stu Kolumn (Sala de las Cien Columnas) bo taka jest jej również nazwa, posiada również doskonałą akustykę i zdarzają się tu mini koncerty z artystami.

W 1984r. Park Güell zaprojektowany przez Gaudiego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Kolejną jedną z najważniejszych atrakcji w Parku Güell jest Plac Centralny (Placa de la Natura) z falistą najdłuższą ławką świata. To dzieło Gaudiego miało służyć jako miejsce spotkań mieszkańców niedoszłego osiedla a długość ławki to aż 110m. Pokryta jest kolorową mozaiką z ceramiki i szkła, tworząc unikatowe, nie powtarzające się kompozycje. Natomiast Plac centralny Parku Güell to część dachu Sali Kolumnowej połączonego razem z ławką. Z tego miejsca możemy ujrzeć przepiękną panoramę Barcelony i to właśnie tu powstają jedne z najpiękniejszych zdjęć tego miasta.

Na terenie parku Güell, dzieła Gaudiego zaobserwujemy również egzotyczną roślinność, w otoczeniu której można się zrelaksować i chwilę odpocząć. Można zwiedzić darmową część parku a druga część jest płatna. Bilety wstępu lepiej zakupić wcześniej. Obie część skrywają niezmiernie ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. To jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych w Barcelonie.


Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia i zwiedzanie Parku Güell

25 marca do 29 kwietnia 8:00-20:30

30 kwietnia do 26 sierpnia 8:00-21:30

27 sierpnia do 27 października 8:00-20:30

28 października do 24 marca 8:30-18:15

Strona internetowa: parkguell.cat

Warto zakupić bilety online aby uniknąć stania w kolejce. Miejsce jest licznie oblegane turystycznie (zwłaszcza w sezonie), dlatego lepiej wybrać się w godzinach porannych.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>

Booking.com

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Barcelonie!

 


Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością kuchni hiszpańskiej są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz także:

➤  RIO TINTO w Hiszpanii – krwawa rzeka

➤  WULKAN TEIDE (Teneryfa) – najwyższy hiszpański szczyt

  JASKINIA ALTAMIRA i jej malowidła w Hiszpanii

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here