Granada (Grenada) to miasto w Andaluzji i stolica prowincji o tej samej nazwie. Hiszpańskie miasto słynie ze wspaniałej scenerii pobliskich gór Sierra Nevada z zaśnieżonymi wierzchołkami. Dodatkowo możemy tu zwiedzić jedyne w swoim rodzaju atrakcje turystyczne i zabytki, które skrywają bogatą i interesującą historię.

Granada (Hiszpania) leży na wysokości 685m n.p.m., w dolinie rzeki Genil i jest jednym z wielu wspaniałych miast Andaluzji tj. Sewilla, Ronda, Malaga czy Kordoba. Od XI do XV wieku była pod panowaniem arabskich władz. Dopiero w 1492r. Królowie chrześcijańscy przejmują miasto nadając kres panowania islamu na Półwyspie Iberyjskim. Niestety rządy katolickich królów nie przyniosły nic dobrego, a wręcz przeciwnie. Rozpoczęły się bunty i prześladowania a miasto w danym okresie przeżywało prawdziwy upadek. Dopiero w XIX wieku powoli zaczęło się odradzać. Doceniany został malowniczy folklor Granady czy piękno architektury. Swoje natchnienie czerpały z miasta takie osobistości jak poeta Federico García Lorca czy kompozytor Manuel De Falla.

Zwiedzanie Pałacu Alhambra w Granadzie

Jest jedną z największych atrakcji nie tylko w Granadzie ale w całej Hiszpanii. Dlatego to właśnie m.in do tego kompleksu przyjeżdżają turyści z całego świata. Jest jednym z najczęściej odwiedzanym zabytków w tym państwie a od 1870r, zyskał status “zabytku narodowego”. Natomiast w 1984r Alhambra zostaje wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, iż ten kompleks pałacowy muzułmańskiej dynastii Nasrydów jest tak oblegany turystycznie.

Twierdza Alkazaba

Ogromna twierdza z wielkimi wieżami, już na sam widok z zewnątrz budzi zachwyt i ogromne wrażenie. Jest to najstarsza część kompleksu Alhambry, ponieważ sięga pamięcią aż do XI wieku. Ulokowana jest na górskiej ostrodze wzdłuż rzeki Darro. Za panowania władcy Muhammada I, przeszłą renowację i rozbudowę. Mieściło się tu centrum Obrony Alhambry, punkt obserwacyjny i siedziba dla wojska. Jednymi z najważniejszych elementów twierdzy Alkazaby są jej wieże:

  Wieża Czuwania (Torre de la Vela) – znajduje się w zachodniej części twierdzy. Jest najstarszą I najwyższą wieżą Alkazaby a dokładniej pochodzi z XIII wieku.

♦  Wieża Główna (Torre del Homenaje) – znajduje się we wschodniej części twierdzy. Wewnątrz można zaobserwować 6 pięter gdzie wcześniej mieścił się magazyn żywności a w najwyższym centrum operacji obronnych.

Kup bilet online>>

Pałace Nasrydów

Pałace NasrydówPałace Nasrydów (Palacios Nazaríes) to ogromny metraż kompleksu architektonicznego składającego się z przepięknych budowli, dziedzińców, sal czy korytarzy. Była tu również prywatna rezydencja władcy i siedziba dworu. Pomieszczenia Pałaców Nasrydów kryją w sobie niezmiernie bogatą i interesującą historię. Pierwszym z nich z zarazem najstarszym ze wszystkich jest Mexuar wraz z Salą Modlitw. Niestety po zniszczeniach, które nastąpiły w XVI wieku, odrestaurowano go w XX wieku. Możemy zaobserwować tu, pochodzącą z okresu XVI wieku ceramikę, stanowiącą część sztuki Nasrydów. Natomiast Sala Modlitw wzbogacona jest cytatami z Koranu, które widnieją na ścianach.

Kolejnym interesującym punktem jest Pałac Witraży (Palacio de Comares) wraz z Dziedzińcem Mirtów. Teren wyłożony jest przepięknym białym marmurem i ma wymiary 33 na 23 m. Boki dziedzińca zdobią arkady z siedmioma łukami. Dodatkową atrakcją tego niesamowitego miejsca jest sadzawka, która przyciąga niezmierną uwagę. Następnym obiektem godnym uwagi jest Sala Ambasadorów (Salón de los Embajadores). Pomieszczenie to służyło jako miejsce spotkań z arabskimi dostojnikami czy zagranicznymi posłami. To właśnie w tej sali podpisano akt kapitulacji Granady z przejęciem miasta przez Królów Katolickich. Warto zwrócić uwagę również na sufit sali. Wykonany jest bowiem z libańskiego cedru a jego symbolika miała ogromne znaczenie dla władzy sułtana.

Alhambra w 1984 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO

Następnym pomieszczeniem jest Pałac Lwów (Palacio de los Leones), który powstał w XIV wieku. Była to prywatna rezydencja sułtana i jego żony. Obiekt położony jest przy centralnym dziedzińcu. Godne uwagi są również Łaźnie Królewskie (Baños), które stanowiły element relaksy i rozrywki dla władcy i jego gości. Możemy zaobserwować tam trzy sale z wodą i przebieralnię oraz specjalną marmurową wannę dla króla, którą zdobiły złote krany o kształtach głowy lwa. Na koniec warto przyjrzeć się także strefie ogrodów i pałaców zwanej El Portal. Znajdziemy tu m.in. Wieżę Dam (Torre de las Damas), meczet Oratorio del Portal czy ruiny Pałacu Yusufa III.

Pałac Cesarza Karola V

Pałac Karola V (Palacio de Carlos V) był osobistą rezydencją Karola V. Budowa obiektu rozpoczęła się w XVI wieku a jego projektantem był hiszpański architekt Pedro Machuca. Ogromny obiekt posiada dziedziniec, galerię z doryckimi i jońskimi kolumnami, muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra) i Muzeum Sztuk Pięknych. Architektura wnętrza pałacu Karola jest niezmiernie ciekawa i wypełniona symboliką, odnosząca się do triumfów cesarza.

Ogrody GeneralifeOgrody Generalife

Czas na nacieszenie oka przepiękną przyrodą i egzotyczną roślinnością. Z takim obcowaniem z naturą zetkniemy się w Ogrodach Generalife. Zaobserwujemy tu około 160 gatunków kwiatów, drzew czy krzewów tj. mirty, akanty, granaty czy cyprysy i wiele innych. Ogrody powstały w pierwszej połowie XX wieku, gdzie wcześniej były tu ogródki warzywne. Znajdziemy tu również przepiękny i uroczy Pałac Generalife z XIV wieku, wykonany w stylu dynastii Nasrydów. Dodatkowo obok znajduje się mały Amfiteatr z 1952r., w którym w każdym roku możemy obejrzeć Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca.

Co jeszcze warto zobaczyć w Granadzie?

Niewątpliwie warta uwagi jest Katedra Santa María de la Encarnación (Catedral de Granada) w Granadzie. Budowla została zaprojektowana w stylu gotycko-renesansowym a jej głównymi twórcami byli architekci: początkowo Enrique de Egas, później Diego de Siloé. Budowa katedry odbywała się w latach 1523-1704 a jej wymiary to około 116 metrów długości i 67 metrów szerokości. Już na wstępie sama fasada katedry robi ogromne wrażenie licznymi rzeźbami i płaskorzeźbami.

panorama GranadyWewnątrz natomiast możemy zaobserwować główną kaplice zwaną Capilla Mayor, ozdobioną wspaniałymi witrażami kopułę, Capilla Real – miejsce pochówku Królów Katolickich,  kaplice boczne. Świątynia posiada także liczne, drogocenne dzieła sztuki, dekoracje czy rzeźby, które przyciągają uwagę będąc w środku świątyni.

Kolejnym miejscem godnym uwagi jest dzielnica Albaicín po której warto odbyć spacer i odkryć ciekawe miejsca. Znajdziemy tu mnóstwo krętych i wąskich uliczek, bardzo charakterystycznych dla Hiszpanii jak również budowle z wieloletnią historią. Mieszczą się tu takie zabytki jak: XVI-wieczny klasztor Convento de Santa Isabel la Rea, XV-wieczny Pałac Palacio Dar al-Horra, czy łaźnie arabskie z XI wieku zwane El Bañuelo. Dzielnica położona jest na wzgórzu, dlatego rozciągają się z niej przepiękne widoki na pobliskie góry Sierra Nevada.

Zaledwie kilkanaście od centrum miasta znajduje się Park Nauki zwany El Parque de las Ciencias. Jest to interaktywne muzeum zapoznać może z tematami związanymi z nauką, historią czy technologią. Znajdziemy tu również ogród i obserwatorium astronomiczne oraz wieżę widokową z której rozprzestrzenia się wspaniały widok na miasto. Będąc w Granadzie warto również przespacerować się najbardziej znanymi ulicami w mieście Gran Vía de Colón, Calle Reyes Católicos i Carrera del Darro. Znajdziemy tu mnóstwo klimatycznych knajpek, sklepików z pamiątkami a przede wszystkim niepowtarzalny klimat Granady.

Punkty widokowe w Hiszpanii są zawsze ogromną atrakcją. W Granadzie możemy skorzystać z kilku tarasów widokowych, skąd na spokojnie będzie można rozkoszować się panoramą Granady. Jednym z nich jest Mirador de San Nicolás usytuowany przy skwerku Plaza Larga. W dzielnicy znajdziemy również wiele barów, restauracji, sklepików z pamiątkami czy kawiarni gdzie można zjeść obiad lub tapas, napić się dobrej kawy i zrelaksować. W większości restauracji spróbować można kluczowych dań jak kryje hiszpańska kuchnia. Wieczorem można odprężyć się, idąc na pokaz Flamenco. Warto przypomnieć, iż to właśnie w Andaluzji można obejrzeć najlepsze spektakle z stylu Flamenco.

Muzea w Granadzie:

  • ​​Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra)
  • Cueva Museo
  • Casa Museo Max Moreau
  • Casa-Museo de Manuel de Falla
  • Monasterio de la Concepción- Museo Conventual
  • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Granada)

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com


Praktyczne informacje:

Zwiedzanie Alhambry

Bilet najlepiej zarezerwować z większym wyprzedzeniem – KUP BILET ONLINE.

Strona internetowa: alhambradegranada.org

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz inne miasta Hiszpanii:

➤  LLORET DE MAR – kurort na Costa Brava

➤  TOSSA DE MAR (Hiszpania) – słynny nadmorski kurort

➤  GIRONA – rzymskie miasto

➤  WALENCJA – co warto zobaczyć w mieście

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here