Hiszpania słynie w olbrzymiej ilości ciekawych miejsc zarówno na wypoczynek jak i na aktywnie spędzany czas. Jednym z takich miejsc jest Lloret de Mar – kurort na Costa Brava. Można tu spędzić rodzinne wakacje wypoczywając na jednej z pięknych piaszczystych plaż lub zaszaleć w jednym z wielu tutejszych klubów bawiąc się do samego rana. Jednym słowem, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Lloret de Mar (Hiszpania) położone jest w prowincji Girona, na wybrzeżu Costa Brava. Miasto oddalone jest zaledwie 75 km od Barcelony a więc spędzając tu wakacje, warto zorganizować nawet jednodniową wycieczkę do stolicy Katalonii. To zawsze dodatkowa atrakcja a przy okazji można zwiedzić takie dzieła Antoniego Gaudíego jak Sagrada Familia, Park Güell czy Casa Milà. Lloret de Mar sąsiaduje z miejscowościami Tossa de Mar i Blanes. Hiszpańskie miasto posiada niezmiernie bogatą historię, sięgającą aż 2000 lat. Prawdziwy rozwój turystyczny zmieniający katalońskie miasto Lloret de Mar w kurort zapoczątkował w latach 50-tych XX wieku. Najbardziej rozwinęła się turystyka zorganizowana, która świetnie sprzedaje się w pakietach przez biura podróży.

 

Cofnijmy się odrobinę do historii katalońskiego miasta Lloret de Mar. Lokalna społeczność utrzymywała się głównie z rybołówstwa, handlu czy rolnictwa. Ogromną rolę w historii hiszpańskiego miasta odegrał miejscowy port, dzięki któremu rozwinął się handel na wybrzeżu Katalonii z koloniami w Ameryce Środkowej i Południowej. To właśnie w Lloret de Mar zbudowano ponad 130 statków, które zaczęły w późniejszym okresie na siebie zarabiać, przewożąc różnego rodzaju produkty. Mieszkańcy ciężko pracując i wyjeżdżając do Ameryki Łacińskiej, bogacili się a zarobione pieniądze inwestowali w domy i budynki w miasteczku Lloret de Mar. Do dziś możemy wiele z nich podziwiać i są uznane jako niewątpliwie zabytki katalońskiego miasta.

Atrakcje i zabytki w Lloret de Mar

 Iglesia de Sant RomàMimo iż kurort na Costa Brava Lloret de Mar nie jest ogromną metropolią to posiada niezmiernie bogatą ofertę turystyczną. To ciekawe miejsce zadowoli nawet najbardziej wybrednych turystów. Po pierwsze jest znanym w całej Europie certum rozrywki, gdzie znajdziemy tu pełno klubów, barów, restauracji i lokali nocnych, w których można się bawić i szaleć do samego rana. Wybór jest tak ogromy, że przez cały wakacyjny pobyt, można zaliczyć nawet kilka lokali w jedną noc. Dla osób ceniących sobie tak aktywny sposób spędzania wakacji, jest to wymarzone miejsce. Miasteczko posiada w swojej ofercie kilka perełek (sporty wodne) aby nie leżeć tylko i wyłącznie na plaży.

Jednym z najważniejszych zabytków katalońskiego miasta Lloret de Mar jest kościół parafialny zwany Iglesia de Sant Romà. Umiejscowiony jest w samym centrum miasta, tuż przy nadmorskiej promenadzie i pochodzi z XVI wieku. Świątynia została zaprojektowana w stylu gotyckim a wnętrze kościoła kryje cenne nastawy ołtarzowe z epoki powstania parafii.

Kolejnym miejsce wartym obejrzenia, położonym również w centralnym odcinku kurortu jest Muzeum Morza (Museo del Mar). Można poznać tu historię katalońskiego miasta Lloret de Mar a także życie jego mieszkańców. Znajduje się się tu wiele eksponatów i rekwizytów związanych z miastem.  Poznać tu można niesamowitą historię budowy statków jak i również podróży z nimi związanych.

Miejscem wartym uwagi ale także dość zaskakującym jest Cementerio Modernista. Jest to cmentarz z 1900r. z grobowcami i rzeźbami prezentującymi się niczym dzieła sztuki. Styl w jakim zostały zaprojektowane jest na tyle interesujący, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Lloret de Mar. To doskonałe miejsce dla wielbicieli katalońskiej architektury i sztuki ale i nie tylko. Na teren cmentarza wstęp jest bezpłatny.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lloret de Mar?

➤  Ogrody św. Klotyldy (Jardines de Santa Clotilde) – zaprojektowane zostały w 1919r. przez znanego architekta Nicolau Maria Rubió i Tudurí. Ogrody wzorowane były na renesansowym stylu włoskim. Egzotyczna roślinność na ogromnym obszarze 15 hektarów to nie jedyna atrakcja tego ciekawego miejsca. Dodatkowo dostrzeżemy tu interesujące fontanny, rzeźby czy schody a klimat tu panujący pozwoli odprężyć się i zrelaksować.

➤  Monument a I’Angel – jest to pomnik ku czci słynnego pisarza Jacinto Verdaguera. Dzieło przedstawia anioła i zostało stworzone w 1904r. Pomnik położony jest na wzgórzu Ses Pedres Lluidores.

➤  Oratori de la Mare de Déu de Gràcia – jest to projekt Josepa Puig i Cadafalch przedstawiający kapliczkę.

➤  Zamek (Castell de Sant Joan de Lloret) – miał na celu służyć jako obrona przed atakami wojennymi od strony morza. Został zbudowany w XI wieku i po licznych zniszczeniach odbudowany w XV wieku.

➤  Park wodny (Water World) – a teraz coś dla młodszych turystów i nie tylko. Miejsce na obrzeżach kurortu Lloret de Mar z basenami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami, w którym doskonale odnajdą się rodziny z dziećmi.

Cementerio ModernistaPlaże w Lloret de Mar

A teraz coś dla osób ceniących sobie relaks i spokój. W kurorcie Lloret de Mar na Costa Brava jest wiele zakątków gdzie można odpocząć i odprężyć się w promieniach słońca. Takimi miejscami są piękne i złociste plaże w Lloret de Mar. Pierwsze co na pewno od razu rzuci się w oczy to Passeig Mossèn Jacint Verdaguer. Pasaż ciągnący się przy plaży głównej, ozdobiony słonecznymi palmami. Spacer to prawdziwa przyjemność a dodatkowo możemy wstąpić na pyszny obiad, tapas czy lampkę wina mulsującego “cava” do jednego z wielu barów czy restauracji.

Głowna plaża w kurorcie na Costa Brava to Platja de Lloret de Mar. Położona jest w centralnym odcinku miasta i ma około 1,5 km długości. Możemy zaobserwować tu miłośników sportów wodnych ale i również cumujące tu statki. Znajdziemy tu praktycznie wszystkie udogodnienia ponieważ plaża jest w pełni wyposażona jednak z racji tego, że jest to główna plaża to jest dość tłoczno. Kolejną plażą którą warto odwiedzić jest Platja de Canyelles y Sa Somera, z której możemy zaobserwować naturalne, skaliste wybrzeże. Natomiast na południe od centrum miasta ujrzymy Platja de Fenals. Plaża posiada około 700 metrów długości i jest doskonałym miejscem do plażowania.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne>>


Informacje praktyczne:

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  GIRONA – rzymskie miasto

➤  WALENCJA – co warto zobaczyć w mieście

➤  BILBAO – największe miasto Kraju Basków

➤  MADRYT – stolica Hiszpanii

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here