PALMERAL DE ELCHE – gaj palmowy obok Alicante

0
12528
Palmeral de Elche

Są takie miejsca za ziemi, w których można choć przez chwilę poczuć się jak w raju. Zapomnieć o codziennych troskach i zmartwieniach i zrelaksować się na łonie natury. Hiszpania jest krajem, który kryje w sobie takie miejsca na ziemi. Jednym z nich jest Palmeral de Elche czyli  Gaj Palmowy w Elche (lub Elx), w prowincji Alicante.

Gaj Palmowy (Palmeral de Elche) jest to największe w Europie skupisko palm w hiszpańskim mieście zwanym Elche, znajdującym się około 20km od Alicante. Jest to największa atrakcja turystyczna znajdująca się w samym sercu miasta, która przyciąga rzeszę turystów. Rośnie tu około pół miliona palm a najstarsze okazy tych drzew liczą nawet około 300 lat. Najwięcej możemy zaobserwować tzw. Palm Daktylowych z czerwonymi owocami, które owocują w grudniu. Dodatkowo znajdziemy tu drzewa pomarańczowe, cytrynowe, hibiskusy, oliwki, kwitnące olendry czy drzewa granatu. Warto wspomnieć również o słynnym okazie Palmy Cesarskiej, nazwanej w 1894r., na cześć księżniczki Bawarii, Elżbiety Bawarskiej. Palmeral de Elche zmaga się również z problemami związanymi z powodu dużego namnożenia się gatunku chrząszczy, których larwy żywią się wnętrzem palmy.

W 2000 roku Gaj Palmowy w Elx został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Aby wspomnieć o początkach Gaju Palmowego należy przenieść się do czasów Fenicjanów, którzy postanowili zacząć uprawiać palmę daktylową. W późniejszym okresie, tą tradycję kontynuowali również Rzymianie. Natomiast do największego rozwoju Palmeral de Elche zasłużyli sobie Maurowie. To właśnie oni w czasach VIII-IX wieku rozwinęli tu przemysł sadowniczy, dzięki czemu powstały tu plantacje tych pięknych drzew. Do rozwoju gaju przyczynili się również Arabowie, którzy uchwalili dekrety zapewniające ochronę sadów. Dzięki temu do dziś możemy podziwiać około 300-letnie palmy. Dodatkowo za czasów panowania Abd ar-Rahmana, zostały zbudowane sieci kanałów melioracyjnych.

Co warto zobaczyć w Palmeral de Elche?

Jest to ogromny obszar do zrelaksowania się i spacerowania. Pomiędzy drzewami możemy dostrzec klimatyczne  fontanny zbudowane w stylu neoarabskim, liczne place zabaw oraz dom dla gołębi. Do zwiedzania jest udostępniony przede wszystkim Park Miejski a miejsce nie leży gdzieś na uboczu, a niemal otacza Stare Miasto.

Będąc w Gaju Palmowym nie sposób ominąć najważniejszego punktu czyli Ogrodu Księcia (Huerta del Cura). Rosną tu najstarsze okazy palm a wiele osób twierdzi, iż jest to bardzo artystyczna część ogrodu. To właśnie w tym miejscu można zobaczyć słynną Palmę Cesarską. Składa się ona z siedmiu splecionych ze sobą pni, które nadają formę kandelabru. Warto przespacerować się ścieżką Ruta del Palmeral, która prowadzi wzdłuż ogrodów zwanych  Huertas. Na koniec nie można pominąć Muzeum poświęconemu Gajowi Palmowemu (Museo del Palmeral). Mieści się ono w zabytkowym domu, pochodzącym z XIX wieku, przy ogrodzie Huerto de San Plácido. Dowiemy się tam mnóstwo ciekawostek związanych z gajem i palmą daktylową.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>

Booking.com

 

 

Zobacz także:

➤  WULKAN TEIDE (Teneryfa) – najwyższy hiszpański szczyt!

➤  JASKINIA ALTAMIRA i jej malowidła w Hiszpanii!

➤  RIO TINTO w Hiszpanii – Krwawa rzeka!

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here