Casa Batlló (Barcelona) jest jednym z dzieł wielkiego artysty Antoniego Gaudiego. Architekt posiada na swoim koncie wiele innych obiektów w Barcelonie, które sam zaprojektował. Są nimi m.in. takie ciekawe miejsca jak Sagrada Familia, Casa Milá (la Pedrera) czy Park Güell.

Casa Batlló znajduje się w samym sercu Barcelony, ekskluzywnej dzielnicy zwanej Eixample przy ulicy Passeig de Gràcia 43. Jak każdy inny projekt genialnego Antonio Gaudiego, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Natomiast Passeig de Gràcia jest jedną z głównych ulic Barcelony i także drugą najdroższą ulicą w Hiszpanii zaraz po Calle Preciados w Madrycie. Casa Batlló powstała w latach 1904-1906 po przebudowaniu wcześniejszej kamienicy jako rezydencja arystokraty Josepa Batlló Casanovasa. Po wykończeniu budynku Josep Batlló wraz z rodziną zamieszkali w rezydencji. Po wielu latach rodzina sprzedała budynek, który w końcu trafił do publicznego użytku. Tym sposobem, każdy może dziś zwiedzać i podziwiać jedno z najlepszych dzieł Gaudiego. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Barcelonie i całej Hiszpanii.

Kup bilet online>>

 

Kamienica złudnie przypominająca falującego smoka

Fasada Kamienicy wykonana jest z piaskowca z charakterystycznymi dla Gaudiego okrągłymi elementami i kolumnami przypominającymi kości. Pokryta jest kolorową mozaiką trencadís, która zmienia się pod kontem w zależności od światła. Istnieje teoria, że kształt budynku odzwierciedla legendarną walkę św. Jerzego (patrona Katalonii) ze smokiem i dlatego Casa Batlló tak złudnie przypomina falującego smoka. Budynek posiada lokalny przydomek obiektu Dom Kości (Casa dels Ossos) ponieważ balkony przypominają częściowo czaszki a okna podzielone są konstrukcjami do złudzenia przypominającymi kości. Balkony są odlane z żelaza i pomalowane węglanem ołowiu aby zapobiec ich rdzewieniu. Antonio Gaudí nie miał żadnych ograniczeń finansowych przy tym projekcie więc mógł rozwinął skrzydła i tak właśnie zrobił. Kamienica jest pięciokondygnacyjna i ma 32 metry wysokości i 14,5 metra szerokości.

Dzieło Antoniego Gaudiego Casa Batlló zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

CASA BATLLÓ BarcelonaCharakterystycznym elementem dla tego budynku jest jego falisty dach. Łudząco przypomina łuski na smoczym grzbiecie, cylindryczna wieżyczka z kopułą zakończoną krzyżem oraz rozproszone rzędy kominów z nasadami przypominającymi stożkowe czapki. Na wieży można zauważyć tajemnicze litery, które mogą odnosić się do Świętej Rodziny (Jezusa, Marii i Józefa).

Wnętrza budynku również projektował Antoni Gaudí, dlatego warto poświęcić odrobinę czasu i zwiedzić również Casa Batlló od wewnątrz. Rezydencja rodziny Batlló mieściła się na pierwszym piętrze, na które doprowadzą kręte schody w formie szkieletu. Architekt użył w tym celu wiele styli dekoracyjnych w formie szkła, żelaza, drewna czy ceramiki. Nie było mowy nawet o kątach prostych. Ta idea dotyczyła zarówno fasady jak i wnętrza budynku. Gaudí był jedyny w swoim rodzaju, dlatego do dziś turyści odwiedzają takie atrakcje turystyczne w Barcelonie jak Casa Milá, Casa Vicens, Casa Calvet, Sagrada Familia czy Park Güell, zaprojektowane przez mistrza.


 Informacje praktyczne:

Aby uniknąć kolejek i wykluczyć możliwość że bilety wstępu mogą być wyprzedane –  kup bilet online.

Strona internetowa: casabatllo.es

Zwiedzanie:

Adres: Passeig de Gràcia, 4308007 Barcelona

Godziny otwarcia: 09:00-21:00.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>

Booking.com

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Barcelonie!

 

 

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością kuchni hiszpańskiej są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz także:

➤  ALHAMBRA (Granada) – perła architektury Islamu

➤  Castillo de Santa Barbara – zamek w Alicante

➤  PLAC HISZPAŃSKI (Sewilla) – Plaza de España

➤  MIASTO SZTUKI I NAUKI (Walencja) – Ciudad de las Arte y las Ciencias

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here