Kiedy zwiedzasz kraj i wydaje się, że już nic nie może Cię zaskoczyć i nagle widzisz coś co zapiera dech w piersiach. Będąc w Hiszpanii można doświadczyć tego uczucia wiele razy. Jednym z takich niepowtarzalnych miejsc jest Podwodne Muzeum na Lanzarote (Museo Atlantico). Jest to pierwsza w Europie podwodna galeria sztuki i miejsce które warto odwiedzić.

Cały projekt został zrealizowany pod powierzchnią wody jednej z Wysp Kanaryjskich zwanej Lanzarote a dokładniej w miejscowości Playa Blanca. Autorem tego niesamowitego przedsięwzięcia jest Jason deCaires Taylor. Brytyjski artysta postawił ponad 300 figur pod wodą, które są naturalnej wielkości. Interpretację swoich ludzkich figur pozostawia raczej w gestii oglądających aczkolwiek można zauważyć, iż nawiązują w dużej mierze do problemów współczesnego świata. Ważną informacją jest to, iż rzeźby wykonane są z cementu o tzw. naturalnym pH. Materiał ten bowiem ma przyciągać i posłużyć wielu gatunkom ryb. Naukowcy twierdzą, iż posągi mogą przetrwać nawet 3 stulecia. Władze muzeum przeznaczyli również 2% zysków z przedsięwzięcia na projekty badawcze związane z ochroną życia podwodnego przy Wyspach Kanaryjskich.

Nurkowanie el Museo Atlántico

Chyba największą atrakcją Podwodnego Muzeum Lanzarote, jest sposób jego zwiedzania. Otóż żeby zobaczyć te wspaniałe rzeźby należy zanurkować. Jest to wyjątkowe przeżycie, które trudno zapomnieć. Dla wielbicieli nurkowania jest to niebywała atrakcja turystyczna aczkolwiek muzeum skłania również osoby, które nie pasjonują się nurkowaniem na co dzień. Muzeum nie jest zlokalizowane na dużej głębokości a z nurkowaniem tu poradzą sobie nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia. W jaki sposób dostać się do podwodnego Muzeum na Lanzarote? Otóż należy zgłosić się do jednego z wielu centrów nurkowych znajdujących się w Playa Blanca. Praktycznie każde posiada w swojej ofercie nurkowanie w Muzeum Atlantico.

Co warto zobaczyć w Podwodnym Muzeum?

Portal

Fot. Jason deCaires Taylor

Jest to ilustracja przyglądającej się ogromnym lustrze hybrydy. Dzieło jest piorunujące i daje dużo do myślenia. W lustrze odbija się tafla oceanu co daje ruchomy efekt. Lustro postawione jest na specjalnych formach, które mają na celu przyciągnąć m.in. jeżowce czy ośmiornice.

Przekroczyć Rubikon

W tym przypadku mamy do czynienia z 35-osobową grupą ludzi, którzy zmierzają w jednym kierunku. Może do pracy, szkoły czy do sklepu. Są to osoby tutejsze, mieszkańcy wyspy Lanzarote, zaabsorbowani swoimi telefonami. Zamysł jest taki, iż owe postacie podążają w kierunku ściany z przejście na drugi świat. Magiczna brama umiejscowiona jest w murze o długości 30 metrów. Autor w tym obrazie nakazuje do myślenia, że należny oddzielić rzeczy materialne od otaczającej nas natury i to jak ważne znaczenia dla człowieka ma otaczająca nas przyroda i natura. Należy zwrócić uwagę, iż wszystkie rzeźby ludzkich postaci są naturalnych wzrostów.

Ludzki Wir

Jest to jedna z najbardziej spektakularnych instalacji, robiąca ogromne wrażenie. Przedstawia okrąg leżących około 200 postaci, oczywiście naturalnej wielkości. Jak wiele innych podwodnych instalacji, mają uzależnić od siebie zamieszkujące pobliskie wody stworzenia morskie. W tym przypadku artysta również nawiązuje niezmiernie ważną więź człowieka z naturą. W okręgu możemy zaobserwować postacie w różnym wieku, pokazując jak bardzo jesteśmy uzależnieni od wody i przyrody.
Fot. Jason deCaires Taylor

Uwolnieni

Instalacja Uwolnieni nawiązuje do placu zabaw dla dzieci tylko z taką różnicą, że korzystają z niej biznesmeni w garniturach. Zaadresować tu możemy huśtawkę, która nawiązuje do wydobycia ropy naftowej. Podkreślać ma to fakt o nieregularnym wykorzystywaniu paliw kopalnych. Dostrzeżemy tu także konika, który nawiązuje do zagrożonych gatunków morskich.

Tratwa z Lampedusy

Instalacja nawiązuje do XIX-wiecznego obrazu Theodore’a Gericaulta – “Tratwa Meduzy”. Jason deCaires Taylor chciał obecny obraz trudnej sytuacji uchodźców przemierzających drogą morską trasę i szukających lepszego życia w Europie. Jedną z postaci na tratwie jest Abdel Kader, którym zainspirował się autor. Historia pochodzącego z Al-Ujun mężczyzny, stała się inspiracją dla tej rzeźby. Abdel przybył do Europy wiele lat temu, lecz nigdy nie zapomni, podróży z walką o życie jaką musiał przebyć aby dostać się do Europy. Dodatkowo możemy zaobserwować takie ciekawe rzeźby jak Los Jolateros czyli grupka dzieci płynąca w łodziach. Kolejna instalacja nosi nazwę Nieśmiertelny, przedstawiająca rybaka z wyspy La Graciosa. Rozłączeni-Selfie czyli para robiąca sobie zdjęcie telefonem. Hybrydowy ogród przedstawiający więź człowieka z naturą i Fotografowie to kolejna rzeźba która ma nawiązywać do nowoczesnych technologii.

Zdjęcie główne: Fot. Jason deCaires Taylor

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne na Lanzarote!

Zobacz inne atrakcje w Hiszpanii:

➤  JAMEOS DEL AGUA – jaskinia na Lanzarote

➤  WULKAN TEIDE (Teneryfa) – najwyższy hiszpański szczyt

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante

➤  Najpiękniejsze plaże na Fuerteventura

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here