Hiszpania kryje w sobie niezliczoną ilość atrakcji turystycznych zarówno w dużych miastach, mniejszych miejscowościach jak i na wyspach. Posiada przepiękne zabytki z niebywale bogatą historią jak również malownicze miejsca wyjęte prosto z okładki pocztówki. Dziś skupimy się na miejscu nieprawdopodobnym, ponieważ zostało stworzone tylko i wyłącznie przez siły natury. To miejsce to jaskinia Jameos del Agua.

Jaskinia Jameos del Agua położona jest w północnej części wyspy Lanzarote, na terenie powulkanicznego krajobrazu Malpaís de la Corona, uznanego za Pomnik Przyrody. Łącznie z drugą jaskinią zwaną Cueva de los Verdes, znajdującą się nieopodal, jest najczęściej odwiedzanym miejscem na wyspie. Jaskinia powstała w wyniku erupcji wulkanu La Corona. W wyniku eksplozji i nagromadzonych w lawie gazów, powstała sieć tuneli wyżłobionych przez magmę. Tunele rozpoczynają się od krateru i ciągną się aż do odcinka pod oceanem zwanym Tunelem Atlantydy. Długość tych korytarzy mierzy około 6km, natomiast odcinek w głębi morza 1,5 km. Nazwa jaskini pochodzi od słowa “jameo” i znajdującego się w tym miejscu małego jeziorka.

Ten fenomen natury powstały około 20 000 lat temu a otwarty został 1969r. We wnętrzu jaskini Jameos del Aqua zaobserwować można naturalne małe jeziorko. Wypełnione jest przejrzyście czystą i słoną wodą, w której żyją słynne tzw. ślepe kraby (Munidopsis polymorpha). Te białe i niezwykle miniaturowe stworzenia są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego miejsca. Dodatkowo będąc w jaskini Jameos del Aqua dojdziemy do niezwyklej doliny Jameo Grande zaprojektowanej przez Césara Manrique. Znajdziemy tu klimatyczny basen, ławki na chwilę relaksu a to wszystko otoczone egzotyczną roślinnością palm i drzew figowych. Następnie warto zajrzeć do Muzeum Wulkanologii (Casa de los Volcanes). Dowiemy się tu wielu niezmiernie ciekawych informacji na temat wulkanologii, geologii archipelagu Wysp Kanaryjskich czy szereg innych interaktywnych aktywności.

Audytorium wg. projektu Césara Manrique

Kolejną atrakcją jaskini Jameos del Agua jest mała sala koncertowa zwana audytorium. Pomieszczenie jest w stanie pomieścić 600 widzów, którzy zechcą rozkoszować się występami. Zaprojektowane zostało również przez Césara Manrique. Akustyka jest tu wymarzona dla artystów występujących na scenie. Miejsce i sceneria jaskini Jameos del Agua, sprawia, iż każdy występ w tej małej sali koncertowej, dostarcza ogrom niezwykłych wrażeń, które zapadają w pamięć.


Informacje praktyczne:

Adres – Carretera Arrieta-Órzola S/N, 35542 Las Palmas

Zwiedzanie:

Godziny otwarcia

standardowe godziny 10:00 – 18:00

w sezonie letnim godziny ulegają wydłużeniu.

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne na Lanzarote!

 

 

Zobacz także:

➤  RIO TINTO w Hiszpanii – krwawa rzeka

➤  WULKAN TEIDE (Teneryfa) – najwyższy hiszpański szczyt

➤  JASKINIA ALTAMIRA i jej malowidła w Hiszpanii

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here