Święto zmarłych w Meksyku zwane Día de los Muertos jest obchodzone w zupełnie inny sposób niż w Polsce. Na cmentarzach zamiast powagi, zadumy i refleksji, możemy ujrzeć radość, rodzinne fiesty i świetną zabawę. To właśnie w taki sposób Meksykanie wyrażają pamięć, oddanie i szacunek zmarłym.

Święto Día de los Muertos obchodzone jest w Meksyku 1, 2 listopada i jest jednym z najstarszych świąt religijno-etniczne w tym kraju. Aczkolwiek rodzinne fiesty i uczty rozpoczynają się już 31 października. Następnie pierwszy dzień poświęcony jest duszom zmarłych w młodym wieku. Na grobach rodziny ustawiają słodycze, zabawki, świeczki i zdjęcia. Czyli wszystko to co utożsamiało się ze zmarłym dzieckiem. Drugi dzień osobom dorosłym. Na ołtarzu pojawia się zdjęcie zmarłego, kwiaty, świece, kadzidła a nawet jedzenie które lubił łącznie z tequilą. Natomiast w dawnym, historycznym Meksyku poświęcano kultowi zmarłych nie dwa dni w roku, jak to się dzieje obecnie, ale cały miesiąc. To właśnie pokazuje wagę tego święta w tym kraju.

Dlaczego Święto zmarłych w Meksyku jest świętem radosnym?

Najważniejszą kwestią odróżniającą Meksykanów tym ważnym dniu, jest ich podejście do śmierci i ogromne emocje jakie się z tym wiążą. Otóż w kulturze meksykańskiej Dzień Zmarłych jest pełen optymizmu. To właśnie w tym dniu zmarłe dusze powracają na ziemię aby razem ze swoimi bliskimi uczestniczyć w świętowaniu. Członkowie rodzin rozmawiają ze zmarłymi bliskimi, czując ich obecność i wspólnie świętując. Ponad to Meksykanie wierzą, że śmierć jest dopiero początkiem aby móc odrodzić się na nowo. Dlatego na cmentarzach zamiast zadumy i smutku można zobaczyć radość i dobrą zabawę pełną optymizmu.

Święto zmarłych w MeksykuMimo, iż święto zmarłych w Meksyku oficjalnie przypada na 1 listopada, przygotowania do tego święta rozpoczynają się dużo wcześniej. Rodziny ustawiają w swoich domach ołtarze dla zmarłych swoich bliskich. Jest to bardzo ważny element tradycji i kultury meksykanów. Ołtarz ozdabiany jest kwiatami, kadzidłami, świecami i oczywiście zdjęciem zmarłego członka rodziny. Bardzo często rodzina przygotowuje również specjalny poczęstunek (ulubione danie zmarłego). Ową potrawę również stawiają na ołtarzu. Dodatkowo można zaobserwować rzeczy, które należały do zmarłego, ozdobne czaszki a co najważniejsze Figurkę Matki Boskiej. Meksykanie wierzą, iż te wszystkie znaczące symbole pozwalają wędrującym duszom ich bliskich, odnaleźć drogę do swoich rodzin.

Ze względu na jego wyjątkowość i nietypowy charakter, Dia de los Muertos zostało wpisane na niematerialną listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO!

Następnie zabawa przenosi się na ulice miast i cmentarzy gdzie wszyscy razem świętują, bawiąc się całą noc. Organizowane są biesiady, parady, ogniska, skromne imprezy, wszystko w zależności od preferencji rodziny. Groby udekorowane dużą ilością kwiatów i czaszkami z cukru. Dzieci przebierają się za zjawy a ulice są wypełnione straganami z elementami charakterystycznymi dla tego święta. Głównie można znaleźć czekoladowe czaszki i inne słodycze (trumienkami z czekolady ze zmarłymi z marcepanu, tzw. chlebem zmarłych – pan de muerto, kościotrupami czy ciastkami drożdżowymi w kształcie kości). Czaszki posiadają wyryte imiona na czole. Każdy szuka swojego imienia aby skosztować i według starego zwyczaju, zjeść własną śmierć.  Organizowane są również występy tradycyjnych kapel czy orkiestry mariachi, które umilają rodzinną zabawę, grając ulubione utwory zmarłego. Na koniec święta Día de los Muertos jest rodzinne odwiedzenie kościołów i modlitwa w intencji zmarłych.

Święto zmarłych w Meksyku podobnie jak w Polsce, jest jednym z najważniejszych świąt w tym kraju. To również nieodzowna część kultury meksykanów, która wyróżnia ich na tle całego świata. Warto będąc w tym okresie w Meksyku doświadczyć i poczuć emocje jakie towarzyszą mieszkańcom w tym bardzo ważnym dla nich dniu.

 

 

Zobacz także:

➤  HUACACHINA – Oaza na środku pustyni w Peru

➤  MACHU PICCHU (Peru) – zaginione miasto Inków

➤  SALTO ANGEL (Wenezuela) – najwyższy wodospad świata

➤  Różowa Laguna i Flamingi- w Las Coloradas w Meksyku

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here