Wenezuela to obecnie jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. Panuje tu ogromne bezrobocie a niektórych dzielnic w miastach lepiej nie odwiedzać a wręcz omijać szerokim łukiem. Mimo tego iż kraj nie radzi sobie do końca pod względem ekonomicznym to skrywa w sobie wiele cudów natury, które warto zobaczyć. Jednym z takich miejsc w Wenezueli jest najwyższy wodospad świata Salto Angel.

Wodospad Salto Angel nosi nazwę od jego odkrywcy, amerykańskiego pilota Jamesa Angel (znanego również jako Jimmie Angel). To on rozsławił to miejsce na całym świecie w latach 30-tych XX wieku, odkrywając wodospad zupełnie przez przypadek. Po śmierci odkrywcy, jego ostatnim życzeniem było rozsypanie jego prochów nad owym wodospadem. Salto Angel w Wenezueli to najwyższy wodospad świata. Położony jest w parku narodowym Canaima na wyżynie La Gran Sabana. Wypływa z bardzo płaskiej powierzchni wierzchołka Auyantepuy (“Góry Diabła”), co czyni go jeszcze bardziej interesującym.

Niektóre źródła podają, iż ten najwyższy wodospad świata posiada aż 1054 metrów wysokości, oficjalna jednak wysokość wodospadu wynosi 979 metrów. Ponad to jeden ze strumieni wody spada z masywu Auyan Tepuy i nieprzerwanie leci przez 807 metrów z niebywałą siłą. Wodospad Salto Angel jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Wenezueli. Z pobliskich miejscowości organizowane są wycieczki z przewodnikami, dzięki którym można na własne oczy ujrzeć ten cud natury. Najprostszym rozwiązaniem jest przelot samolotem a dla bardziej wytrwałym i pragnących wrażeń piesza wędrówka. Można zorganizować wyprawę również na własną rękę, aczkolwiek jest to dużo bardziej niebezpieczne. Ten najwyższy wodospad świata przyciąga nie tylko miłośników przyrody, lecz również entuzjastów sportów ekstremalnych a w szczególności BASE jumping.

Park Narodowy Canaima

Wodospad Salto Angel to największa atrakcja ale nie jedyna w jednym z największych parków narodowych na ziemi. To miejsce zostało stworzenie w 100% tylko i wyłącznie przez naturę. Park Narodowy Canaima (Parque Nacional Canaima) utworzony został w 1962 roku i jest położony w południowo-wschodniej Wenezueli, obejmując większą część krainy La Gran Sabana. Swoją nazwę zawdzięcza obozowi przy wiosce Canaima, położonej w północno-zachodniej części parku. To raj na ziemi dla podróżników o zainteresowaniach etnograficznych i druga co do wielkości (po Amazonce) delta rzeczna w Ameryce Południowej. Park Narodowy Canaima jest wyjątkowym miejscem i ma do zaoferowania krajobrazy, które śmiało można nazwać cudami natury a zwłaszcza najwyższy wodospad świata.

Park Narodowy Canaima znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO!

To miejsce wypełnione jest górami stołowymi tepuyes, z których spływają bajeczne wodospady (m.in. Salto Kama, Salto de Danto, Chinak-meru, Quebrada de Jaspe) a całość dopełnia przepiękna, tropikalna roślinność. Znajdziemy tu również lasy, bezkresne sawanny, rzeki czy najwyższą górę parku Roraima (2810 m n.p.m). W gęstwinach drzew możemy dostrzec tropikalne ptaki tj. papugi ary, tukany, kolibry i setki innych. Dodatkowo można tu zaobserwować ssaki tj. pumy, małpy, pancerniki olbrzymie czy mrówkojady wielkie a wodach Orinoko można dostrzec nawet różowe delfiny. Park obejmuje blisko 120 gatunków ssaków, około 70 gatunków gadów, ponad 550 gatunków ptaków i 50 gatunków płazów. Na terenie parku jest wiele obozów turystycznych o mniej lub bardziej rozbudowanej ofercie i różnych cenach. Jest to ogromny obszar więc najlepiej poruszać się samochodem.

 

Zobacz także:

➤  Różowa Laguna i Flamingi- w Las Coloradas w Meksyku

➤  MACHU PICCHU (Peru) – zaginione miasto Inków

➤  HUACACHINA – Oaza na środku pustyni w Peru

➤  TANGO ARGENTYŃSKIE – narodowy symbol Argentyny

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here