Ameryka Południowa oprócz wspaniałej kultury i języka, kryje w sobie również jedne z wielu nieprawdopodobnie pięknych zakątków na świecie. Takim właśnie tajemniczym a zarazem wspaniałym miejscem jest imperium Inków Machu Picchu w Peru. Zaginione miejsce, ukryte głęboko w górach, obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego latynoskiego państwa.

Machu Picchu w Peru to zaginione miasto Inków odkryte dopiero na początku XX wieku przez amerykańskiego profesora Hirama Binghama. Jego odkrycie było tak ogromne, że w późniejszym czasie prowadził tam również wykopaliska archeologiczne. Nadał temu miejscu nazwe Machu Picchu (w języku keczua oznacza to stary szczyt oraz nawiązuje do Huayana Picchu, młodego szczytu). Hiram Bingham zdążył wywieźć wiele cennych elementów Machu Picchu. Przez długo okres toczył się spór między Peru a USA w spawie zwrotu tych zabytkowych ekspozycji do swojej ojczyzny. To tajemnicze miasto położone jest 112 km od Cuzko, na wysokości 2090–2400 m n.p.m., tuż przy rzece Urubamba. Powstało w XV wieku za czasów władcy Pachacuti Inca Yupanqui. Znajdowały się tu świątynie, grobowce królewskie, Pałac Królewski czy inkański rytualny kamień Intihuatana. Na terenie Machu Picchu mieściło się również wiele zwykłych domów mieszkalnych.

W 1983 roku, Machu Picchu w Peru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Natomiast w 2007 roku zachowane miasto Inków zostało ogłoszone jednym z siedmiu cudów świata!

 

Miasto miało służyć jako obronną twierdzę i zostało wybudowane z jasnego granitu. Budowle w sprytny sposób wtopiły się w położone na owym terenach skały, doskonale wykorzystując ich właściwości. Ciekawą częścią archeologiczną są schody, które liczą aż 1200 stopni. Dzięki nim można było swobodnie poruszać się po mieście z niższej na wyższą część. Dodatkową ciekawostką jest to, iż miasto Inków miało swój własny system nawadniający pola oraz dostarczający źródlaną wodę.

Zaginione miasto Machu Picchu w Peru, przyciąga rzeszę turystów z całego świata a na powierzchni praktycznie 5 km kwadratowych jest co zwiedzać. Swoją tajemniczością i nie końca poznaną historią sprawia, iż każdego roku do Peru przyjeżdża tysiące osób aby na własne oczy ujrzeć ten cud świata. Dodatkową atrakcją towarzyszącą tajemniczemu odkryciu są przepiękne, zapierające dech w piersiach, otaczające go krajobrazy. Przez wiele lat były prowadzone tu badania naukowe. Pierwsze prowadził odkrywca miasta Inków Hirama Binghama a kolejne w późniejszym czasie, znani peruwiańscy naukowcy. Do dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć na wiele nurtujących ich pytań, które stanowią nieokrytą zagadkę.

Jak dostać się do Machu Picchu w Peru?

Mimo iż wydaje się, że Peruwiańskie Machu Picchu położone jest gdzieś na końcu świata, to istnieje kilka możliwości dotarcia do miasta. Jednak w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w bilet wstępu, który można nabyć online (kup bilet tutaj). Najprostszą opcją jest wykupienie wycieczki z biura podróży z miasta Cuzko. Niestety tego typu wyprawy nie należą do najtańszych i z reguły są to piesze wędrówki więc dla osób bardziej wytrwałych. Wygodnym rozwiązaniem są miejscowe pociągi lub busy (w zależności z jakiego miasta podróżujemy). Warto zaznaczyć, iż wyprawie będą towarzyszyć spektakularne widoki na pobliskie malownicze krajobrazy, które na pewno utkwią każdemu turyście w pamięci.

 

 

Zobacz także:

➤  Różowa Laguna i Flamingi- w Las Coloradas w Meksyku

➤  MACHU PICCHU (Peru) – zaginione miasto Inków

➤  HUACACHINA – Oaza na środku pustyni w Peru

➤  Hierve el Agua (Meksyk) – jeden z najciekawszych wodospadów na świecie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here