San Fermin to jedna z największych i najbardziej znanych fiest w Hiszpanii. Święto obchodzone jest w dniach 6-14 lipca w Pampelunie na północy Hiszpanii. Jest to ogromna atrakcja, która ściąga do hiszpańskiego miasta setki tysięcy turystów, pragnących na własne oczy zobaczyć rozsławione gonitwy byków w Pampelunie.
Fiesta odbywa się każdego roku w stolicy Navarry gdzie organizuje się uroczystości ku czci patrona San Fermín de Amiens. Początkowo święto miało przede wszystkim charakter religijny. Jednak z upływem lat stało się jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Hiszpanii a wąskie uliczki Pampeluny wypełnione są w tym czasie turystami. Dodatkowo fiestę ku czci św. Fermina, a właściwie jej najważniejszą atrakcję, gonitwy byków w Pampelunie, zostały rozsławione na świecie dzięki powieści Ernesta Hemingwaya “Słońce też wschodzi” z 1926 roku.
Tydzień wypełniony atrakcjami turystycznymi, zabawą, gonitwą byków a ostatniego dnia 14 lipca huczną ceremonią z pieśnią “Pobre de mí”. Coroczna fiesta ku czci św. Fermina ma również wielu przeciwników ze względu na znaną na całym świecie korridą. Obrońcy praw zwierząt nie przechodzą obojętnie wobec tego w jaki sposób są traktowane, a przede wszystkim zabijane byki na Korridzie. Jednak jedno jest pewne, zarówno gonitwy byków w Pampelunie jak i korrida to nieodzowna część hiszpańskiej kultury.
Obchody San Fermin
Uroczystości rozpoczynają się w samo południe 6 lipca przy miejskim ratuszu Alcalde na placu ratuszowym (Plaza de Consistorial). W tym momencie z balkonu ratusza, zostaje wystrzelona rakieta (zwana chupinazo), która symbolizuje oficjalne rozpoczęcie uroczystości San Fermin. Wszystkie osoby zgromadzone zarówno na placu jak i na ulicach miasta, rozpoczynają wielką zabawę i fiestę. Imprezie towarzyszą oryginalne stroje jakie przybierają uczestnicy, ubrani cali na biało z czerwonymi szalikami i chustami. Jest to również nieodzowna część tradycji fiesty San Fermin w Pampelunie. Parady w których również uczestniczą władze miasta, zabawa, tańce i śpiewy ulicami hiszpańskiego miasta trwają do samego rana. Mieszkańcy Pampeluny również uczestniczą w zabawie. Zachęcają turystów w swoich restauracjach do spróbowania regionalnych smakołyków jakie oferuje hiszpańska kuchnia.
Gonitwy byków w Pampelunie
Począwszy od następnego dnia i każdego kolejnego z samego rana odbywa się najbardziej wyczekiwana część fiesty San Fermin – fiesta z Gonitwą byków (zwana encierro). Nie da się ukryć, iż dla większości przyjezdnych jest to najbardziej wyczekana część imprezy, choć budzi ogromne kontrowersje. W tych dniach to właśnie na uliczki Pampeluny na północy Hiszpanii jest skupiona uwaga tysięcy ludzi. Punkt 8:00 rano otwierają się drzwi zagrody Santo Domingo i odbywa się pierwsza gonitwa (primer encierro). Setki śmiałków z narażeniem życia, ucieka przed bykami przez wąskie uliczki. Należy zwrócić w tym momencie uwagę na statystyki. Wskazują, iż przez te wszystkie lata można naliczyć wiele ofiar śmiertelnych fiesty San Fermin.
Z zagrody jest wypuszczane zawsze stado byków. Zwierzęta zmierzają ulicami starówki wprost na arenę korridy (Plaza de Toros), gdzie staną do walki z torreadorami. Gonitwa z bykami trwa około kilku minut. Uczestnicy gonitwy oprócz specjalnego stroju, mogą mieś przy sobie tylko gazetę zwiniętą w rulon. Na tym etapie to byki mają przewagę nad człowiekiem, oczywiście do momentu, kiedy nie trafią na arenę korridy. Przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w biegu, należy wziąć pod uwagę ryzyko i konsekwencje z podjętego wyzwania. Każdego roku w czasie gonitwy byków w Pampelunie, zostaje wielu rannych które odniosły poważniejsze obrażenia. Chętnych do uczestniczenia i obejrzenia walk byków nigdy nie brakuje, zarówno wśród miejscowych, jak i obcokrajowców.
Zdjęcie główne: afar.com
Zobacz także:
➤ Las Fallas w Walencji – Święto Ognia
➤ Boże Narodzenie w Hiszpanii – zwyczaje świąteczne, potrawy
➤ LA TOMATINA – bitwa na pomidory
➤ Sjesta w Hiszpanii – część kultury i tradycji
Nigdy nie widziałem gonitwy byków w Pampelunie – szkoda że ta uroczystość odbywa się tylko raz w roku (marnym pocieszeniem jest informacja, że trwa kilka dni), nie to co Korrida – oglądałem raz to przedstawienie, byłem zachwycony, jednak trochę szkoda mi byków.