Hiszpania to również kraj katolicki. Zatem Święta Bożego Narodzenia mają dla mieszkańców ogromne znaczenie. Podobnie jak w Polsce spędzają ten czas w rodzinnym gronie i najbliższych przyjaciół. Jednak istnieje kilka różnic między polskimi świętami a hiszpańskimi. A więc jak wygląda Boże Narodzenie w Hiszpanii? Czym różnią się hiszpańskie zwyczaje świąteczne od polskich?

Zacznijmy może o tego, iż okres świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii rozpoczyna się już 22 grudnia, gdyż tego właśnie dnia jest losowanie świątecznej loterii bożonarodzeniowej (El Gordo de Navidad). Jest to tradycja zapoczątkowana przez króla Carlosa III w XVIII wieku, która ma ogromne znaczenie dla Hiszpanów. W loterii można wygrać ogromną pulę pieniędzy podczas trwającej kilka godzin transmisji na żywo przez media. Każdy gracz czeka z utęsknieniem na moment kiedy to dzieci z Colegio San Ildefonso w Madrycie śpiewająco wygłoszą zwycięskie numery w El Gordo de Navidad. W hiszpańskich domach jak i miejscach publicznych jest mnóstwo dekoracji świątecznych. Jedną z najważniejszych jest Szopka Bożonarodzeniowa (Belén) z figurkami Świętej Rodziny oraz żłób z Dzieciątkiem Jezus. Szopki są zdecydowanie bardziej powszechnie stosowane niż choinki, aczkolwiek w hiszpańskich domach można także spotkać świąteczne drzewko. Jedno jest pewne, iż Boże Narodzenie w Hiszpanii jest tak samo jak w Polsce celebrowane licznymi dekoracjami świątecznymi.

Wigilijna wieczerza

Wigilia (Nochebuena) – 24 grudnia podobnie jak w Polsce, rodziny zasiadają do wspólnego stołu razem z członkami rodzin. Hiszpanie nie dzielą się opłatkiem z najbliższymi. Natomiast ten zwyczaj zastępuje tzw. turrón czyli nugat mający w swoim składzie orzechy, miód czy migdały. Ten przysmak pojawia się praktycznie w każdym hiszpańskim domu i pełni podobną funkcję jak w Polsce opłatek. Dania na wigilijnej kolacji trochę się różnią niż w naszym kraju. Oczywiście to wszystko jest uzależnione od regionu kraju aczkolwiek kuchnia hiszpańska jest obecna na stole. Otóż potrawy wigilijne które najczęściej występują na świątecznym stole w Hiszpanii to:

❆  potrawy z owoców morza (głównie owoce morza na zimno)

❆  zupa zwana consome

❆  pieczone ryby (leszcz, dorsz)

❆  pieczone mięso (wieprzowina, jagnięcina)

Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się oczywiście bez słodkości. Na deser bardzo popularny jest hiszpański przysmak (ciasteczka zwane polvorones, hojaldrinas i mantecados). Dodatkowo na stole pojawia się również marcepan (mazapán), nugat (turrón) czy orzechy. Należy wspomnieć także o świątecznych napojach. Otóż najpopularniejszym jest cava czyli hiszpańskie wino musujące. Jednak na stole można zobaczyć różnego rodzaju wina, gdyż jest to główny rodzaj alkoholu jaki piją mieszkańcy. Po kolacji Hiszpanie podobnie jak Polacy udają się do kościoła na mszę zwaną la Misa de Gallo (Msza Koguta). Nazwa wywodzi się z tradycji, gdyż to właśnie kogut był jako pierwszy przy narodzinach Jezusa.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w Hiszpanii czyli 25 grudnia jest również świętem rodzinnym. Bliscy spotykają się na świątecznym obiedzie aby spędzić czas w rodzinnym gronie. Na stole królują głównie bardzo obfite potrawy, składające się z mięsa, kiełbasy czy warzyw. Prezenty nie są rozdawane w Wigilię tylko w Boże Narodzenie. Zazwyczaj wkładane są pod choinkę. Należy zwrócić uwagę, iż w Hiszpanii te główne, najbardziej wartościowe prezenty wręcza się 6 stycznia w Święto Trzech Króli (El Día de los Reyes Magos).

Prezentów nie przynosi dzieciom Święty Mikołaj tylko Trzej Królowie (Reyes Magos). Dzieci otwierają upominki zajadając ciasto Roscón de Reyes, przygotowane specjalnie na tą okazję. Ważnym dniem w hiszpańskiej tradycji jest również 28 grudnia czyli Dzień Świętych Niewiniątek. Jest to zwyczaj przypominający polski Prima Aprilis czyli doskonała okazja do robienia sobie żartów. Aczkolwiek historia tego święta należy do jednych z najbardziej krwawych w historii biblijnej. Dotyczyła bowiem rzezi dzieci w Judei, którą zainicjował Herod, by zgładzić Jezusa. Dziś ten dzień Hiszpanie odchodzą żartując i śmiejąc się podczas robienia dowcipów.

 

Zobacz inne święta w Hiszpanii:

➤  Las Fallas w Walencji – Święto Ognia

➤  SAN FERMIN (Hiszpania) – gonitwy byków w Pampelunie

➤  Najważniejsze święta w Hiszpanii – które warto zobaczyć

 

6 KOMENTARZE

  1. Co kraj to obyczaj. Lubię Hiszpanię, kto wie, może kiedyś spędzę tam święta. Obecnie mieszkam w Niemczech, gdzie tradycje zbytnio się nie różnią. Mimo wszystko moje wymarzone święta to takie w górach, gdzie śniegu jest do pasa i nie trzeba nigdzie wychodzić grzejąc się przy kominku 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here