Sjesta w Hiszpanii – część kultury i tradycji

0
6249
Sjesta w Hiszpanii

Czy sjesta w ciągu dnia to konieczność? Jedno jest pewne. Sjesta w Hiszpanii to nieodzowna część kultury i tradycji tego kraju. Niewątpliwym powodem tego zwyczaju jest klimat panujący w Hiszpanii. Kiedyś nie pracowało się w pomieszczeniach z klimatyzacją, nikt nie wiedział nawet o istnieniu takiego urządzenia. W samo południe temperatury były na tyle wysokie, że promienie słoneczne mogły być niebezpieczne dla zdrowia.

Przerwa w pracy była naturalną koleją rzeczy, organizm domagał się odpoczynku i regeneracji w tak upalne dni. Dodatkowo warto było wykorzystać chwilę przerwy po obfitym obiedzie na krótką drzemkę. Nie jest wskazane oczywiście spanie w ciągu dnia kilku godzin. Badania naukowców wskazały, że najlepszy jest krótki sen do godziny czasu. W późniejszym etapie umysł wchodzi w fazę głębokiego snu i po wybudzeniu, możemy być jeszcze bardziej znużeni niż przed. Dla Hiszpanów zdecydowanie krótka drzemka w czasie sjesty to część hiszpańskiej kultury i tradycji.

SjestaOficjalne godziny sjesty w Hiszpanii to 14:00 – 17:00. W praktyce natomiast bywa różnie. Często uzależnione jest to również od pory roku. Dostrzec to można głównie po zamkniętych sklepach na ulicach. Niektóre z nich są zamykane wcześniej a niektóre otwierane później. Wszystko w zależności od preferencji właściciela. Hiszpanie nie przestrzegają sjesty oczywiście co do minuty. Zwróćmy uwagę na to, że jeżeli miałbyś się umówić z Hiszpanem na spotkanie w czasie sjesty to to, że przyjdzie punktualnie na wizytę może praktycznie graniczyć  z cudem.

Hiszpanie nie należą do narodu, którzy cenią sobie punktualność. A zatem tzw. przysłowiowy “kwadrans akademicki” nabiera tu dosłownego znaczenia i należy się cieszyć, że był to tylko kwadrans:). Sjesta w Hiszpanii czas wyznaczony na posiłek i drzemkę co z czasem stało się częścią kultury i tradycji tego kraju. Oczywiście z racji tego, że w ciągu dnia była kilku godzinna przerwa, dzień pracy jest stanowczo wydłużony. Pracownicy mogą kończyć pracę nawet późnym wieczorem, aczkolwiek o tej porze temperatura powietrza spada na tyle, że to właśnie w tym czasie miasto tętni życiem.

Sjesta w Hiszpanii dziś

Jak wygląda sjesta w Hiszpanii w praktyce dziś? Dawniej nie było mowy aby praktycznie każdy Hiszpan nie korzystał z kilku godzinnej przerwy w ciągu dnia. Dziś ten hiszpański zwyczaj nie jest już aż tak powszechnie stosowany. Oczywiście to wszystko zależy od branży w jakiej się pracuje, instytucji lub własnych preferencji. Nie każdy najzwyczajniej chce kończyć pracę o godzinie 20:00.

Ten hiszpański zwyczaj utrzymuje się w prywatnych i mniejszych sklepikach. Zwróćmy uwagę na to, że ulice o tej porze dnia potrafią być praktycznie puste. Natomiast większe supermarkety i centra handlowe są zawsze otwarte, czyli sjesta tu nie obowiązuje. Tłumy możemy zobaczyć oczywiście w restauracjach, barach czy knajpach. Pracownicy z tej branży zamiast sjesty mają raczej pełne ręce roboty aby obsłużyć klientów korzystających z tego przywileju.

Jak wygląda sytuacja w bankach? Otóż banki w Hiszpanii otwarte są do godziny 14:00. Po południu klienci nie są obsługiwani ale to nie znaczy, że pracownicy już nie pracują. Jest w ciągu tygodnia wyznaczony jeden dzień pracy banku dłużej np. do godz. 18:00 gdzie można skorzystać i załatwić sprawy w placówce. Jak wygląda sprawa z urzędami i instytucjami publicznymi? Otóż w większości obowiązuje hiszpańska sjesta, standardowo w godzinach 14:00-17:00, czasem od 13:00, w zależności od placówki. Kultura Hiszpanii skrywa wiele tradycji, które niewątpliwie są jedyne w swoim rodzaju i jeszcze bardziej ubarwiają ten wspaniały kraj.

 

Zobacz także:

➤  LA TOMATINA – bitwa na pomidory

➤  Boże Narodzenie w Hiszpanii – zwyczaje świąteczne, potrawy

➤  Las Fallas w Walencji – Święto Ognia

➤  SAN FERMIN (Hiszpania) – gonitwy byków w Pampelunie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here