Nauka języka poprzez czytanie książek

2
3175
nauka języka poprzez czytanie książek

Czytanie jest od wieków jedną z najpopularniejszych i najprzyjemniejszych czynności, którym oddaje się człowiek. Rozwija myślenie i wyobraźnię, ćwiczy pamięć, wzbogaca słownictwo i utrwala ortografię. Czy nauka języka poprzez czytanie książek jest ważna? Czy jest to sprawdzona metoda nauki języka?

Książki przenoszą czytelników w inny stan świadomości, sprawiając, że zapominają oni o czynnikach stresogennych. Wielu osobom nawet to pozwala też spokojniej zasnąć. Niestety w dobie urządzeń elektronicznych i internetu coraz trudniej jest powstrzymać się od surfowania w sieci i często dzieje się to kosztem czytania książek.

Czy warto czytać książki w innym języku?

O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać.
Dlaczego zatem, nie wykorzystać tej metody do nauki języka.

Czytanie bardzo często wpływa na poszerzenie naszego słownictwa, a zwłaszcza czytanie w obcym języku. Niektóre słowa musimy rozgryzać przez kontekst zdania, ponieważ w słowniku znaczą zupełnie coś innego, niż powinny w tym konkretnym zdaniu. Oczywiście warto brać pod uwagę poziom trudności lektury pod kątem własnych możliwości, tak by pierwsze kroki nie były od razu przedzieraniem się przez burzę nieznanych słów i zwrotów. Fajnym sposobem dla początkujących czytelników są tzw. lektury uproszczone. Książki można dostać w zarówno księgarniach internetowych jak i stacjonarnych. Książki dostępne są na każdym poziomie trudności (od początkującego do zaawansowanego). Tym sposobem krok po kroku czytając kolejną książkę, czytelnik uświadamia sobie, że jego zasób słownictwa jest bogatszy nie tylko o kolejne słowa ale również o idiomy.

Na niższych poziomach, nauka skupiona jest na dialogach, na komunikacji mówionej, a gdy sięga się po teksty to najczęściej są to notatki albo krótkie opowiadania, ogłoszenia. Bardzo często program zaplanowany na kursie językowym opiera się głównie na gramatyce co niewątpliwie jest również ważnym elementem w trakcie nauki języka, jednak gramatyka to nie wszystko.

Dlatego warto sięgnąć po dobrą książkę i co najważniejsze – czytaj o tym, co Cię interesuje. Lubisz tańczyć, śpiewać? A może interesujesz się podróżami. Czytanie o swoim hobby sprawi, że połączysz przyjemne z pożytecznym. Możliwe, że pierwsza książka będzie trudna, niezrozumiała ale z każdą kolejną będzie o wiele łatwiej. Nauka języka obcego jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna ponieważ dzięki temu swobodniej można podróżować czy znaleźć lepszą pracę. Warto pamiętać aby uczyć się języków systematycznie ponieważ nauka języków wymaga systematyczności.

 

Zobacz także:

➤  Nauka języka hiszpańskiego online. Czy warto?

➤  Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka hiszpańskiego

➤  FISZKI (Hiszpański) do nauki języka – Czy warto?

➤  SER, ESTAR – Odwieczny problem w języku hiszpańskim

 

2 KOMENTARZE

  1. Uważam, że czytanie książek w języku obcym jest jednym z najbardziej pomocnych elementów w nauce języka. Przede wszystkim poszerzamy zakres słownictwa oraz analizujemy struktury gramatyczne. Przyjemność czytania jest bonusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here