Znaczenie i nauka języka hiszpańskiego na świecie

0
3402
nauka języka hiszpańskiego

Jakiego języka warto się uczyć? A może? Czy warto się uczyć języków obcych? Język hiszpański jest uznany jako drugi język na świecie, zaraz po angielskim w komunikacji międzynarodowej. A zatem znaczenie i nauka języka hiszpańskiego może okazać się bardzo przydatna. Zaliczamy go do grupy językowej romańskiej w której skład wchodzą również: Francuski, Włoski, Portugalski i Rumuński. Szacuje się, że posługuje się nim około pół miliarda ludzi na całej kuli ziemskiej.

Język hiszpański jest językiem urzędowym aż w 21 krajach. W tym zestawieniu bezwzględnym liderem jest Meksyk. Dodatkowo w wielu krajach tysiące osób posługuje się tym językiem, mimo iż nie jest on językiem urzędowym. Ciekawostką jest to, iż w grupie tym krajów od dłuższego czasu przodują Stany Zjednoczone. Znaczenie i nauka języka hiszpańskiegoBlisko 45 milionów osób posługuje się tym językiem w owym kraju. Ponad 700 tysięcy studentów uczy się tego języka. W ponad 80 proc. szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest jednym z głównych przedmiotów, co wzmacnia znaczenie języka hiszpańskiego na świecie.

Według wyników badań w Ameryce każdy kto nie posługuje się biegle językiem hiszpańskim jest na gorszej pozycji we współzawodnictwie o awans czy lepszą pracę. Taka sama sytuacja występuje w polityce. Polityk ze znajomością języka hiszpańskiego ma większe szanse na głosy wyborców. Dodatkowo jedne z najważniejszych międzynarodowych organizacji gospodarczych i politycznych posługują się tym językiem jako urzędowym. Są to organizacje m.in. UNICEF, ONZ, WHO, UEFA, FIFA, UNIA EUROPEJSKA. Dlatego tak wiele osób uczęszcza na kursy języka hiszpańskiego na całym świecie.

Jak ważna jest nauka języka hiszpańskiego?

W dzisiejszych czasach wzrosło znaczenie i nauka języka hiszpańskiego na wielu polach tj. w gospodarce, literaturze, filmie czy muzyce. Wzrosła liczba kursów języka hiszpańskiego. Jaka jest przyczyna takiej popularności? Jako pierwsza odpowiedź nasuwa się sama. Im więcej osób zaczyna mówić w tym języku na świecie tym wyżej wzrasta jego wartość na rynku. Duże znaczenie mają oczywiście względy ekonomiczno-biznesowe, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Wybierając drugi język w szkole czy na studniach, bierzemy pod uwagę fakt, iż w przyszłości dzięki niemu łatwiej będzie nam ubiegać się o dobrą pracę.

Dodatkowo zachęcić nas mogą znani ludzie ze świata kultury, filmu, sportu czy muzyki tj. Pedro Almodovar, Penelope Cruz, Rafael Nadal, których oglądamy i podziwiamy na co dzień. Nie bez powodu ich sukcesy, związane również ze znajomością języka hiszpańskiego mają dla nas znaczenie i pomagają podjąć ostateczną decyzję. Na koniec hiszpański na pewno przyda się w podróży. Każdy kraj w którym jest językiem urzędowym (a jest ich aż 21), posiada bogatą ofertę turystyczną. Śmiało można powiedzieć, iż są to kierunki niezmiernie oblegane. Jedne z najpiękniejszych cudów natury można odnaleźć w krajach latynoamerykańskich jak również i w Hiszpanii.

Język hiszpański w Polsce

W Polsce zainteresowanie nauką języka hiszpańskiego wzrasta z roku na rok. W coraz większej ilości szkół jest jednym z przedmiotów obowiązkowych. Coraz bardziej są oblegane kierunki studiów Iberystycznych i kursy języka hiszpańskiego. Świadczy również o tym fakt, iż w Polsce znajduje się jeden z największych ośrodków Instytutu Cervantesa. W Polsce od wielu lat najbardziej popularne i wykładane w szkołach były (zaraz po angielskim) język niemiecki, rosyjski i francuski. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ze znajomością tych języków o wiele łatwiej jest zdobyć dobrą pracę w Polsce czy Europie.

Jednak z ostatnich badań wynika, iż zasięg nauczania języka hiszpańskiego w polskim systemie edukacji nieustannie się poszerza. Świadczy to również o tym, iż osoby zarządzające edukacją w Polsce, świadome rosnącego znaczenia hiszpańskiego na świecie i coraz większego zainteresowania ze strony społeczeństwa, podejmują wysiłki umieszczenia tego języka w ofercie szkolnej. Godne uwagi jest również to, iż coraz więcej Hiszpanów decyduje się na przyjazd do Polski. To właśnie z naszym krajem chcą wiązać swoją przyszłość. Możemy to zauważyć nie tylko słysząc język hiszpański na ulicach ale również po ilości zatrudnionych lektorów w szkołach językowych. Nie ma najmniejszego problemu, nawet w mniejszej miejscowości, aby zapisać się na kurs języka hiszpańskiego.

 

 

Zobacz także:

➤  [5 Metod] Nauka języków obcych będzie łatwiejsza!

  SER, ESTAR – Odwieczny problem w języku hiszpańskim!

➤  FISZKI (Hiszpański) do nauki języka – Czy warto?

➤  Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka hiszpańskiego!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here