Kubańskie Cygaro jest uważane za jedno z najlepszych na świecie. Jego historia i proces tworzenia to duma Kuby a smak i zapach jest nie zrównany z innymi produktami tytoniowymi. Cygaro można porównać do wina, ponieważ jego smak zależy od gleby na której wyrasta roślina tytoniu.

Duży wpływ na doskonałość kubańskiego cygara ma również klimat w jakim roślina jest uprawiana, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. Te wszystkie czynniki sprawiają, iż produkt ten ma najwyższą jakość. Jaka jest historia i proces tworzenia kubańskiego cygara? W tym kraju, zwanym Kubą odnajdziemy mnóstwo fabryk produkujących ten produkt, który w późniejszym etapie jest eksportowany do innych krajów na całym świecie.

Historia Kubańskiego Cygara

Cała historia związana z paleniem tytoniu rozpoczęła się jeszcze w starożytności za czasów Majów i Indian, którzy używali tytoniu do oczyszczania duszy czy wypędzania złego demona. Tytoń był palony w zawiniętych liściach kukurydzy. Początkowo produkowano cygara w Europie a dokładnie w Sewilli. Powoli zwyczaj palenia cygara rozprzestrzeniał się w Europie, lecz jeszcze przez długi czas był kojarzony z pogańskimi wierzeniami. Na Kubie pierwsza produkcja rozpoczęła się w 1821 roku i trwa do dziś. Z czasem walcowanie liści tytoniu stały się tam sztuką i tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dla mieszkańców to było coś więcej niż zarobek, uprawy i produkcja tytoniu stały się nieodzowną częścią kubańskiej kultury.

Jak powstają Kubańskie Cygara?

Gotowe cygaro musi przejść wiele etapów do finalnej formy. Wilgotne powietrze, idealna temperatura i niezwykle żyzna, czerwona gleba, sprawiają, iż wyrosną tu najlepsze odmiany tytoniu. Rozpoczynając od przygotowania gleby, na której będą sadzone nasiona, gdzie po około półtora miesiąca później, sadzonki są przenoszone na plantację. Tam dojrzewają w promieniach słońca od 3 do 5 miesięcy. Kiedy osiągają wysokość około 1,5 m a jeśli liście są na tyle aromatyczne i łatwo odłamują się od łodygi to znaczy, że nadszedł czas na proces nawlekania na druty.

Następnym etapem jest suszenie liści, najcenniejsze są te, które znajdują się na szczycie krzewu. Proces ten trwa około 2-3 miesięcy. Kolejnym etapem jest proces fermentacji w celu usunięcia nadmiaru nikotyny i amoniaku po którym przychodzi czas na selekcję liści. W tym momencie powstaje decyzja na temat smaku cygara, w zależności od doboru liści do produktu. Mogą powstać różne kompozycje smakowe, w zależności od rodzaju cygara. Ostatnim etapem jest proces zwijania. Wymaga to niezwykłej precyzji i doświadczenia dlatego wykonują to wykwalifikowani pracownicy. Należy zwrócić uwagę, iż na każdym etapie produkcji kubańskiego cygara, czynności są wykonywane ręcznie, dzięki czemu ich produkt nabiera jeszcze większej jakości.

Wyróżniamy kilka Marek Kubańskich Cygar:

COHIBA – rozpoczęła swoją działalność w 1968 roku i jest jedną z najbardziej znanych marek na rynku światowym. Początkowo mogli skosztować tego cygara jedynie prezydent,politycy czy działacze państwowi. Dopiero w 1982 roku marka ruszyła ze sprzedażą produktu.

MONTECRISTO – produkcja tej marki ruszyła w 1935 roku. Cygara przygotowywane są z tytoniu pochodzącego z Vuelta Abajo. Marka pragnie iść z duchem czasu i wypuszcza na rynek różne kształty cygar i nowości.

ROMEO I JULIETA – marka stworzona 1 875 roku przez Don Inocencio Alvarez. Również jedna z najbardziej znanych i cenionych marek na świecie. Ma szeroki wachlarz smaków i kształtów i również produkty przygotowywane są z tytoniu Vuelta Abajo.

BOLIVAR – marka ruszyła z produkcją w 1927 roku. Nazwa jest na cześć  słynnego bojownika o niezawisłość hiszpańskich kolonii w Ameryce Południowej Simona Bolivara. Cygara wyróżniają się bogatym aromatem, kształtami i wysokiej jakości opakowaniem co czyni markę jeszcze bardziej ekskluzywną.

CUABA – pierwszy raz zaprezentowane na wystawie w Londynie w 1996 roku. Marka reklamuje się wytwarzaniem swojego produktu w sposób charakterystyczny na XIX wieku. Z początkiem XX wieku zyskała ogromną popularność.

 

 

Zobacz także:

➤  Różowa Laguna i Flamingi- w Las Coloradas w Meksyku

➤  HUACACHINA – Oaza na środku pustyni w Peru

➤  TANGO ARGENTYŃSKIE – narodowy symbol Argentyny

➤  MACHU PICCHU (Peru) – zaginione miasto Inków

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here