Mariachi – część meksykańskiej kultury

0
1584
Mariachi

Muzykę i styl mariachi bez wątpienia można nazwać symbolem meksykańskiej kultury. Ich twórczość odgrywa ogromną rolę w życiu każdego Meksykanina.

Można ich zaobserwować na najważniejszych wydarzeniach tj. wesela, chrzty czy pogrzeby. Wiele osób przed śmiercią przygotowuje listę utworów, aby muzycy wykonali ją nad ich grobem. Mariachi od dawna uważane jest za wyjątkowo meksykańskie brzmienie, reprezentujące rodzimą tradycję, która obejmuje zarówno rodzime, jak i obce elementy.

Typowe instrumenty współczesnych mariachi to przede wszystkim gitary, skrzypce i trąbki, które zwykle grają melodię. Trąbki zostały dodane w późniejszym okresie (na początku XX wieku), ale obecnie są istotnym elementem. W 2011 roku UNESCO uznało mariachi za niematerialne dziedzictwo kulturowe, dołączając do sześciu innych wpisów na meksykańskiej liście tej kategorii.

Historia Mariachi

Styl i muzyka mariachi pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku w zachodnio-środkowym Meksyku. Słowo mariachi mogło pochodzić z wymarłego już języka Indian Coca, ale zarówno etymologia tego słowa, jak i wczesna historia formy i jej wyznawców są nieznane.

Prawdziwy przełom w rozkwicie muzyki mariachi nastąpił w pierwszej połowie XX wieku, kiedy w latach 20. była puszczana w radiu i wykorzystywana w promocji podczas inauguracji prezydenckich. W latach 50. mariachi stawały się coraz bardziej orkiestrowe, ale nie traciły swojej tradycyjnej podstawy. Dodano gitarę klasyczną, trąbki i więcej skrzypiec, aby zespół mógł grać w różnych stylach.

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Hiszpanii!

 

Zobacz także:

➤  HUACACHINA – Oaza na środku pustyni w Peru

➤  SALTO ANGEL (Wenezuela) – najwyższy wodospad świata

➤  CAÑO CRISTALES (Kolumbia) – najpiękniejsza rzeka na świecie

➤  Święto zmarłych w Meksyku – Día de los Muertos

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here