Hiszpańskie miasto Alicante posiada niezwykle interesującą a zarazem burzliwą historię, którą można poznać zwiedzając zabytki tego miasta. Jednym z nich jest serce Alicante, czyli Zamek św. Barbary (Castillo de Santa Barbara). Jest to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów budowli historycznych w Hiszpanii.

Castillo de Santa Barbara usytuowany jest na skalistym wzgórzu Benacantil o wysokości około 166 metrów n.p.m. Jest to bez wątpienia wizytówka miasta Alicante a z jego murów można podziwiać malowniczą panoramę miasta. Zamek można zwiedzać od 1963r. a opiekę nad nim sprawuje Museo de Alicante MUSA. Możemy tu podziwiać architekturę w stylu gotyckim czy renesansowym. Jednak nie to robi największe wrażanie, a mianowicie pozostałe ruiny lochów, korytarzy, komnat czy kaplicy zamkowej. Atmosfera dawnych czasów z epoki władców i królów unosi się wśród tych murów w powietrzu i zwiedzając ten obiekt, można choć na chwilę przenieść się do tamtych czasów.

Odrobinę historii zamku

Musimy cofnąć się aż do IX wieku, dokładnie w tym czasie rozpoczęła się budowa zamku. Był to okres panowania Maurów, chociaż naukowcy odkryli również ślady archeologiczne po epoce brązu, czasach Iberów i Rzymian. Zamek został zdobyty przez chrześcijan w 1296r. pod dowództwem Alfonsa X Mądrego. To właśnie ten władca nadał mu obecną nazwę. Castillo de Santa Barbara został zdobyty dokładnie 4 grudnia czyli w dzień odchodów św. Barbary. Budowla służyła głównie na potrzeby wojska a jego położenie na wzgórzu było bardzo pomocne. Zamek był kilkukrotnie bombardowany i odrestaurowany. Za odnowienie twierdzy byli odpowiedzialni tacy władcy jak Piotr IV Aragończyk, Karol I czy Filip II. Za każdym razem gdy budowlę odnawiano, zmieniano częściowo jej architekturę. Natomiast od XVIII wieku zamek służył jako więzienie, w tym przypadku również w podjęciu na ten temat decyzji pomogła jego górzysta lokalizacja.

Z zamkiem Castillo de Santa Barbara wiąże się również romantyczna opowieść. Za czasów panowania króla Alfonsa X Mądrego, młodziutka księżna zakochała się w wybranym przez siebie młodzieńcu. Niestety jej wybór nie został zaakceptowany przez rodzinę, jak również wiele innych okoliczności nie sprzyjały tego związkowi. Po rozstaniu dziewczyna nie mogła się z tym pogodził i popełniła samobójstwo skacząc z zamku w przepaść. Jej wybranek podzielił jej los, nie godząc się na życie w samotności bez ukochanej. Legenda głosi, że po tych dramatycznych wydarzeniach,  wzgórze nabrało nietypowego kształtu twarzy z profilu, który możemy podziwiać do dziś. Mieszkańcy miasta nazywają je “La Cara de Moro” czyli “Twarz Maura“.

Zwiedzanie Castillo de Santa Barbara

Castillo de Santa BarbaraZamek składa się z trzech poziomów. Pierwszy poziom (najwyższy), został nazwany La Torreta. Nazwa ta wywodzi się od wieży Torre de Homenaje. Możemy tu zaobserwować najstarsze fundamenty twierdzy z epoki XI wieku, natomiast najwyższy punkt zwany Macho del Castillo, jest uważany jako miejsce pierwotnej arabskiej alcazaby. Jednak najbardziej spektakularny w tej części twierdzy jest widok na panoramę hiszpańskiego miasta Alicante. Możemy zaobserwować dzielnice miasta tj. Santa Cruz czy El Barrio z portem. Naszym oczom ukażą się też charakterystyczne dla Hiszpanii wąskie uliczki, którymi za każdym razem będąc w tym kraju, trzeba się przespacerować.

Najbardziej obszerny jest poziom środkowy Castillo de Santa Barbara. W tej części zamku napotkamy fragmenty twierdzy z XVI wieku. Znajdziemy tu m.in. koszary wojska Cuartel de la Tropa, ruiny kościoła św. Barbary Ermita de Santa Bárbara czy bastiony królowej Baluarte de la Reina i króla. Na tym poziomie jest również punkt widokowy na miasto i zatokę, z którego możemy dostrzec malowniczą panoramę. Ostatni i najniższy poziom twierdzy pochodzi z XVIII wieku. Znajduje się tu parking a z punktów widokowych możemy zobaczyć panoramę na północno-wschodnią część miasta.


Praktyczne informacje:

Jest kilka sposobów na wejście na Castillo de Santa Barbara:

  • specjalnymi przeznaczonymi do tego celu windami (winda jest płatna)
  • spacerem (tym sposobem można więcej zobaczyć, podziwiając pobliską panoramę podczas wspinania się na górę)
  • specjalnym turystycznym autobusem lub samochodem prywatnym.

Bilety najlepiej zakupić wcześniej online, aby uniknąć stania w kolejkach.

Strona Internetowa: tutaj.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Kup bilet online>>

 

Zobacz także:

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante

➤  Kościół Sagrada Familia w Barcelonie

➤  MIASTO SZTUKI I NAUKI (Walencja) – Ciudad de las Arte y las Ciencias

➤  PLAC HISZPAŃSKI (Sewilla) – Plaza de España

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here