Najdziwniejsze hiszpańskie święta

0
2207
hiszpańskie święta

Hiszpania to kraj, w którym odbywa się wiele ciekawych uroczystości, często opartych na wielowiekowych tradycjach. Niektóre z nich mają dość nietypowy charakter i tematykę. Jakie są najdziwniejsze hiszpańskie święta?

Procesja otwartych trumien w As Neves

Procesja otwartych trumien (Procesión de Santa Marta de Ribarteme) to hiszpańskie święto, które odbywa się 29 lipca w As Nieves w gminie Pontevedra w Galicji. Uczestników niosą w trumnach, jakby to był dzień ich pogrzebu. W uroczystości bierze udział tłum wiernych a procesja jest częścią starożytnej tradycji. Uczestnicy to osoby, które ledwo uniknęły śmierci, są przenoszone ulicami w otwartych trumnach, aby podziękować świętej Marcie za ich uratowanie. Co najważniejsze, leżąc w trumnach, nie są martwi, ale żywi bardziej niż kiedykolwiek. W ten sposób miejscowi mieszkańcy okazują wdzięczność świętej Marcie, która jest patronką zmartwychwstania, po tym, jak przeżyli śmierć w ciele lub prosząc o wyleczenie z poważnej choroby.

hiszpańskie święta
Procesja otwartych trumien (Procesión de Santa Marta de Ribarteme)

Salto del Colacho – skoki nad głowami niemowląt

Salto del Colacho to hiszpańskie święto, obchodzone co roku w małym miasteczku Castrillo de Murcia. Uważa się, że uroczystość ta jest kontrowersyjna dla Kościoła Katolickiego i oczyszcza noworodki z grzechu pierworodnego. Punktem kulminacyjnym festiwalu jest dzień, w którym odbywa się Salto del Colacho. Zgodnie z tradycją wszystkie dzieci urodzone w ciągu roku w miejscowości Castrillo de Murcia są prezentowane na materacach. Mężczyźni przebierają się w diabła i pędzą ulicami, przeskakując nad noworodkami.

Bitwa na jaja i mąkę w Ibi

Festiwal Els Enfarinats ma miejsce 28 grudnia, dokładnie w dzień Świętych Niewiniątek (czyli w święto upamiętniające Rzeź Niewiniątek w Betlejem zabitych przez króla Heroda). 27 grudnia, w dzień poprzedzający święto Els Enfarinats, mężczyźni wędrują ulicami Ibi, wykonując parodie lokalnych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu roku, i informując ludzi o prawach, które będą obowiązywać następnego dnia.

Już z samego rana, 28 grudnia, na ulicy pojawiają się mężczyźni ubrani w stroje militarne. Są to tzw. Els Enfarinats. Wyznaczają swojego burmistrza i natychmiast zaczynają wprowadzać własne reguły w mieście. Uchwalają absurdalne prawa, egzekwując je tego dnia. Obywatele, którzy nie są posłuszni, są ukarani grzywną, którą muszą zapłacić. W końcu mieszkańcy, czyli tzw. opozycja (La Oposicio) się buntują i wkraczają do walki. Rozpoczyna się wielka bitwa, która ma miejsce w pobliżu miejskiego ratusza. Mężczyźni, ubrani w stroje militarne odtwarzają tzw. scenę “zamachu stanu”. Jest to jednak bardzo niezwykła bitwa, ponieważ zamiast karabinów i armat, bronią uczestników są jaja i mąka.

Castells w Tarragonie – wieże z ludzi

W każdym roku, najczęściej w Tarragonie można zobaczyć katalońskie tradycyjne budowle, zwane Castells. Zespoły zwane colles rywalizują o zbudowanie najwyższej i najbardziej spektakularnej wieży, złożonej wyłącznie z ludzi stojących jeden na drugim. Ludzkie wieże sięgają nawet do kilku pięter. Te nietypowe budowle stały się symbolem odrębnej kultury katalońskiej. W 2010 roku wydarzenie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

La Tomatina – bitwa na pomidory

W ostatnią środę sierpnia hiszpańskie miasteczko Buñol koło Walencji, zamienia się w istne szaleństwo za sprawą corocznej fiesty zwanej La Tomatina (Święto Pomidora). Wydarzenie to uznane jest za święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym. Impreza cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że ilość biletów jest ograniczona ponieważ przyciąga tysiące turystów. Uczestnicy zużywają ponad 150 ton pomidorów. Zostają one przywiezione na miejsce przez ciężarówki aby służyć jako rekwizyt w pomidorowej bitwie. Bitwa rozpoczyna się w ostatnią środę sierpnia z samego rana lecz miasto przygotowuje się do tego wydarzenia wcześniej. Budynki w pobliżu miejsca bitwy na pomidory są zabezpieczane specjalną plandeką. Oprócz uczestników, La Tomatinę obserwuje tysiące turystów.

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Hiszpanii!

 

Zobacz także:

➤ Tradycyjne symbole Hiszpanii – zobacz jakie?

 CHURROS – hiszpańska słodka przekąska

➤  Sjesta w Hiszpanii – część kultury i tradycji

➤  Najważniejsze święta w Hiszpanii – które warto zobaczyć

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here